Binnenlandsch Nieuws. Buiteniandsch Nieuws. omdat zij zich onfeilbaar achtten of voor onfeilbaar gehouden werden. De constitutionnele partij moet dit in het oog houden en geen ministerieele partij worden door alles goedtekeuren wat het Ministerie verrigt, maar constitutionnele partij blijven door even zelfstandig den strijd van beginselen te strijden wanneer het Ministerie daartoe aanleiding en reden geeft. Bij veel dat stof geeft tot ernstig nadenkenis niet minder wat tot bemoediging strekt. Z. M. heeft benoemd tot directeur-hoofdonderwijzer der schilder- en teekenschool aan de Koninklijke Academie van beeldende kunsten te Amsterdam den heer B. Wijnveld Jr. kunstschilder aldaar, en tot adelborsten 1ste klasse bij de Nederlandsche zeemagt de adelborsten 2de klasse bij het Ko ninklijk instituut voor de marine te Willemsoord J. R. Ha- gedoorn, A. P. Tadema, A. van Linden van den Heuvell, H. A. Schippers, H. G. HillebrandtJ. Fichet, G. H. van Steyn, J. Dalen, E. G. van Emden, C. W. A. D. Steup> A. D. J. Groenemeijer, C. HoffmanA. A. Escher, J. C. Spreuger, J. W. F. ridder Huyssen van Kattendijke, W. J. P. van Waning, D. E. F. van de Rivière, A. P. S. C. Gobée, A. Fokker, J. J. Stooker, H. van der Meer, P. J. Dunlop, J. A. Willink Ketjen, J. R. Eek, Z. J. Cambier, P. Holtz- apffel, H. R. J. J. Thorbecke, W. A. baron van Neukirchen, genaamd Nyveuheim, P. J. L. de Chateleux, H. Nijgh, J. Haremaker, A. J. Krabbe, A. F. Frackers, J. J. A. Schneit- ner en H. H. Bowles. Men verneemt dat reeds sedert eenige dagen een aan vang is gemaakt met het drukken der Staatsbegrooting voor 1863, zoodat de Tweede Kamer haar onmiddellijk na de ope ning der zitting in haar afdeelingen zal kunnen onderzoeken daardoor zullen de schriftelijke gedachtewisseling, alsmede het tijdstip der openbare beraadslagingen kunnen worden vervroegd terwijl het ongerief, dat zich meermalen en bijzonder ten vorige jare voor de Eerste Kamer heeft voorgedaan, op die wijze waarschijnlijk zal vermeden worden. Onder de bij den Gemeenteraad van 's Hage ingekomen stukken merkt men op een rapport van Burg. en Weth., be treffende het in hun handen gestelde voorstel van den heer van der Heim en anderentot afschaffing der turfbelasting. Burg. en Weth. betoogeudat die afschaffing evenmin op zich zelve beschouwd als getoetst aan den financieelen toestand der gemeente, door hen mag worden aanbevolen, en zij praeadvie- seren alzoo het voorstel tot afschaffing niet aantenemen. Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter is besloten het rapport van Burg. en Weth., bij de commissiën tot on derzoek der begrooting geen punt van afzonderlijk onderzoek te doen uitmakenwaarvan door die commissiën een afzon derlijk verslag zal worden uitgebragt. De gemeenteraad van Amsterdam heeft aan den heer B. Th. Elias concessie verleend tot het aanleggen en vormen eener nieuwe straat van de Warmoesstraat tegenover den Vij gendam tot den Oudezijds-Voorburgwal bij of voor de zooge naamde Varkensluis, waartoe de gemeente f 80,000 zal bij dragen voorts heeft de raad benoemd tot 3den praeceptor aan het Stedelijk gymnasium Dr. H. T. Karstens in plaats van Dr. P. Hoogvliet. De gemeenteraad van Arnhem heeftten gevolge van de vermeerdering der bevolking het getal Wethouders met één vermeerderd en daartoe benoemd den heer C. J. Verkouteren nadat eerst benoemd was de heer N. W. Buddingh, die daarvoor bedankte; en voorts benoemd tot praeceptor bij het stedelijk gymnasium Dr. P. Hoogvlietlaatst praeceptor te Amsterdam. De muzikale Acoustische proefneming in de groote zaal op het Binnenhof te 's Gravenhage had Woensdag middag te 2 uur plaats. De Commissaris des Konings, vele Ministers, de Burgemeester en onderscheidene leden van den raad der gemeente, de meeste andere autoriteiten en een talrijke schare van dames woonden die proefneming bij. De talenten die zich zoo vocaal als instrumentaal hebben doen hooren waaronder de altijd uitmuntende mevr. Off'ermans- van Hove, hebben aller dank verdiend en zich zeer verdien stelijk van de door hen opgenomen taak gekwetendoch ove rigens betreurden wij het, dat een der schoonste oudheden der residentie, de zaal van 1250, zoo misvormd en tot een soort van nonsens herschapen is. Inderdaad, zoo als het lokaal daar is, heeft het volstrekt geen waarde of geschiktheid. Voor den zang is de zaal geheel ongeschikt. Men kan de overgangen van crescendo op diminuendo en omgekeerd niet genoeg waarnemen dit is duidelijk gebleken bij de op het orgel uitgevoerde stukken. De roulades werden te menigvuldig teruggekaatst, waardoor ze ineensmolten met de echo's. De piano voldeed nog het best, alleen de fijnere nuances gingen verlorendoor de uit de hoeken der kap te veel terugkaat sende klanken. De gazfabriek te Groningen heeft in 1861 een zuivere winst opgebragt van f 21,859,02 en de straatvuilnis van f 22,138,03. Dingsdag is te Enschedé een jongeling van 19 jaren t van beroep wever, door een wachtmeester der dragonders in hechtenis genomen, wegens moordaanslag op zijn moeder, die eerst met een vork twee wonden en vervolgens met een bijl een wonde heeft toegebragt aan den rechter schouder. De aan leiding tot deze gruweldaad is het vragen om kostgeld, wat hij niet wilde betalen. De Leidsche Gemeenteraad heeft tot leden der vaste commissie op nieuw benoemd hen, die het laatste jaar die commissie uitmaakten; voorts tot 2den onderwijzer in de wis kunde aan het Stedelijk Gymnasium den heer P. van Geer, Phil. Nat. Cand. en tot regent van het Minnehuis den heer Mr. L. D. Suringar. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 55°. Donderdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 56°, te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 66°. Een eigenaardig proces wordt thans te Dusseldorf voor de rechtbank gevoerd. Een jong menschdie veel lust in trouwen had, had reeds zijn toekomstige vrouw uitgekozen, maar vond geen gelegenheid of had den moed niet met haar in relatie te komen. Hij wendde zich dus tot een commission- nair te dier plaatse en beloofde hem schriftelijk 50 thaler, indien hij maakte, dat de bedoelde zijn vrouw werd. Dit ge lukte den commissionnair, maar na de bruiloft wilde de jong gehuwde man de bedongen som niet betalen. Hij werd dien tengevolge door den commissionnair in rechten betrokken. De verdediger van den beklaagde bestreed de geldigheid van het contract, daar het tegen de zedelijkheid streed. In het con tract echter was het geld bedongen voor //schrijverijen en andere bemoeijenissen" die werkelijk hebben plaats gehad. Men ziet dus verlangend uit naar de uitspraak in deze zaak, welke binnen eenige dagen moet plaats hebben. Te Keulen zal een botanische tuin worden ingerigt uit vrijwillige bijdragen. Het noodige terrein is tot dat einde aangekocht. Dingsdag morgen is de heer van der Straten te Ant werpen onder een grooten toeloop van menschen begraven. Men berigt nu uit goede bron, dat het gaz volkomen vreemd is aan het ongeval. Het is uitgemaakt dat de branddie in de kamer achter het magazijn ontstond, begonnen was voor de uitbarsting plaats had. Uit het gerechtelijk onderzoek blijkt, dat de eigenaar van het pand daags te voren 25 kilo buskruid had ingeslagen. Prins Kong is door keizer Napoleon benoemd tot groot officier van het legioen van eer. Met de laatste mail zijn de insigniën aan den Chineschen prins verzonden. Men gelooft te Londen vrij algemeen dat de Italiaan- sche regering Garibaldi geen zware straf zal opleggen maar hem op zijn woord op vrije voeten zal stellen, en indien hij dat verkiest, zal toestaan naar Engeland de wijk te nemen. Men verzekert, dat de Engelsche regering bereids pogingen heeft in het werk gesteld om de Italiaansche regering te doen besluiten.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2