Nu. 777. Vrijdag 5 September A°. 1862. De constitutionnele party, LEII>8CH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke No;n- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Ct9. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 .u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 tl. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 ur 29 m: en op ds Zondagen 's avonds 10 n. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags 2| u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen hnize op den Onden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Ingezonden II. Een strijd voor personen? Onder de betreurenswaardige verschijnselen van onzen tijd tellen we ook dit kwaad waarvoor niet ernstig genoeg kan gewaarschuwd worden. De constitutionnele partij heeft gelijk elke partij hare hoofden en leiders en dat is noodig en onver mijdelijk maar ook nuttig. Evenwel vaak wordt de partij met hen vereenzelvigd en tevens uit het oog verlorendat bij de meest gewenschte overeenstemming toch ook voor verscheidenheid een plaats moet overblijven, 't Zweren bij het woord des Meesters heeft een verschoonlijke, maar ook een bedenkelijke zijde. Men zou het zedelijk overwigt van kennis en oordeel moeten miskennen, indien men daaraan niet. eenig gezag toe schreef. Aan dat gezag heeft men evenwel niet genoeg, als men bestrijding ontmoet. Het waardigst partijhoofd eischt zelf standige overtuiging van elk, die hem volgt, en is niet gediend door blinden partijgeest. De hoofden en leiders van staatspar tijen worden niet zelden aansprakelijk gesteld voor de verkeerd heden hunner partijgangers en soms zien zij zich meer nadeel toegebragt door hunne vrienden als door hunne vijanden. Ook dit kwaad mag niet onopgemerkt blijven. Het is onze innige overtuiging, dat terecht aan de constitutionnele partij een naam wordt gegevendie ontleend is van den mandie door vriend en vijand om zijn uitstekende bekwaamheden zijne veerkracht en scherpzinnigheid wordt geprezen. Waarom zouden wijdie de constitutionnele beginselen zijn toegedaanons daarvoor schamenP De Thorbeckophobie is een ziekte, die hier endaar hare slagtoffers vindt. Het is het bewijs voor de kracht van het beginsel; want er zou dwaasheid in liggen, als men uit sluitend dacht aan vrees voor een mensch. En als men de constitutionnele beginselen op zulk een wijze personifieert en karakteriseert, welk bezwaar ligt er in zich door zijn tegen- partijders te laten noemen een Thorbeckiaan gelijk men vau Groenianen en van Simonisten hoort Maar als het nu geene personenwel beginselen geldtdan is het ook onbetwistbaar, dat naauwkeurig gelet wordt op hen, die dat beginsel vertegenwoordigen op elk deel van het staat kundig gebied en daar de lijn vau afscheiding scherp getee- kend blijft. Men kan toestaandat die beginselen met meer dere of mindere mate van ijver, bekwaamheid of kracht worden beleden en beleefd; maar zij dulden geen transactie met he terogene bestanddeelen. Men mag en moet, waar het de hand having van die beginselen geldt, de verschillende en uiteen- loopende rigtingen op godsdienstig en kerkelijk gebied kunnen dulden - ja in de opvatting en toepassing van gewigtige waar heden een onbeperkte verdraagzaamheid huldigen - toch kan en moet niet uit het oog verloren wordendat er beginselen zijndie de constitutionnele partij niet op staatkundig gebied kan aankleven en verdedigenmaar op kerkelijk gebied mag verloochenen. Het verband tusschen gezag en vrijheid, tus- schen rechten en pligtentusschen orde en wet,-het rust op algemeene beginselen en zoo de constitutionnele partij dat miskende, de nadeelige gevolgen bleven niet achter. De optreding van een Ministerie, welker leden geacht wor den te behooren tot de constitutionnele partijis aan de zege praal barer beginselen te danken, maar des te meer behoed zaamheid is er noodig om niet te geraken onder de heerschappij van een gezag, dat zijn kracht uit die beginselen ontleent. Vaak schijnt het beroep op een woord of een daad van een Thorbecke, een Olivier, een Betz, gelijk in koloniale zaken op van Hoëvell alle tegenspraak aftemijden. Op staatsrechter lijk of staathuishoudkundig gebied duldt men aan hunne uit spraken geen twijfel en is het verwatenheid daarvan te ver schillen. Op die wijze werden vele groote mannen bedorven en moest falen wat zij beoogden, omdat niet een trouwe hen op hunne feilen en dwalingen opmerkzaam mahkte. Zij hebben misgetast, waar zij leiding of voorlichting.behoefden

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1