Buitenlandsch Nieuws. tuinvruchteu schade toebrengen. In het vorige jaar was van dat wild zeer weinig te bespeuren. Het 250-jarig bestaan van de gemeente de Beemster werd 11. Donderdag met veel plegtigheid en feestelijkheid gevierd. In de stad Groningen is in 1861 ontvangen wegens belasting op den wijn en het gedistilleerd een som van f 163308,51 en voor uitgevoerde dranken, naar gemeentens, buiten de provincie Groningen gelegen, weder uitbetaald f 18778,48. De gemeentekas van Groningen heeft voor haar aandeel in de opbrengst van die belasting welke provinciaal geheven wordt, ontvangen een som van 105873,78, zijnde 1°. naar de wettelijke bevolking op ultimo December 1861, waarvoor 75 pCr„ van de opbrengst ter verdeeling bestemd is en 2°. wegens een proportioneel aandeel voor meerder ver bruik met nog 18 gemeenten, waartoe de overige 25 pCt. wordt verdeeld. In de provincie Groningen bestaat dus een provinciale belasting op wijn en jenever, op een gelijken voet als waarop men een algemeene plaatselijke belasting op die dranken wenscht; de verdeeling geschiedt niet op gelijke grondslagen, maar toch in een gelijken geest als in Belgie, waar sedert de laatste jaren uit een afzonderlijke kas vergoeding voor de afschaffing van plaatselijke accijnsen wordt verleend. Woensdag 11. heeft de gewestelijke vergadering van de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo te Amsterdam plaats gehad in een zeer ruim en schoon, en hoewel een voudig toch met smaak en zeer doelmatig versierd lokaal, op de Bloemgracht. Talrijk waren de leden der vereeniging van heinde en verre bijeengekomenver over de twee honderd be droeg het cijfer van diegenen die uit andere steden en gemeenten hun conferentiën te Amsterdam vertegenwoordigden. Alle pro vinciën van ons rijk hadden daartoe hun aandeel geleverd. De vergadering des morgens te 10 uur begonnenheeft ge duurd tot 1 uur; te 2 uur werd de zitting hervat en voort gezet tot half 5 uur, wanneer de vergadering gesloten werd. Het uitvoerig en met zeer veel orde gesteld programma, dat vele belangrijke voorstellen van practicalen aard op het veld der liefdadigheid bevatteisdank zij de goede leiding der beraadslagingen en der gevatheid van de veelvuldige'sprekers, naar aller genoegen knnnen worden afgehandeld. In de na middag-zitting zat aan de vergadering voor de bisschop van Haarlem. De overige prelaten van Nederland hadden van hun toegenegene gevoelens doen blijken door brieven, die in de ochtend-zitting waren voorgelezen. De vergadering werd gedu rende den ganschen dag bijgewoond door vele leden van de geestelijkheid uit de hoofdstad en van elders toegesneld. Te 5 uur des namiddags namen al de leden en eenige genoo- digden gezamenlijk deel aan een maaltijd, die in de circu laire broederlijk genaamdmet der daad en in waarheid broe derlijk was. Zondag avond te half acht ure trad Ds. J. H. Gunning van 's Gravenhage voor een aanzienlijke schare, die de ruime zaal bijna niet kon bevatten in het locaal der Vereeniging voor Christelijke belangen in het Noordeinde op, om de aan gekondigde Evangelieverkondiging te houden. In zijn vooraf spraak deelde hij mededat deze eerste Evangelieverkondi ging op dien avond zou worden gevolgd door een reeks van zamenkomstenwaaraan thans wettige behoefte was, om welke reden hij niet geaarzeld had aan de tot hem gekomen uitnoo- diging te voldoen. Zoolang die behoefte bestond, zouden die zamenkomsten plaats hebben, maar uitdrukkelijk werd ver klaard, dat zij geen separatistisch karakter hadden en geen grond om de stichting eener vrije gemeente te bevorderen of in de hand te werken. Zij zouden ophouden zoodra die be hoefte niet meer bestond. ZËerw. hield daarop een predikatie over Johannes III vs. 3met gezang afgewisseldwaarna de godsdienstoefening met den Apostolischen zegen werd besloten. - Een eind wegs buiten de Wittepoort ligt een stuk land, waarop nog de naam Keubei aan den ingang prijkt. Aldaar vereenigden zich ongeveer drie eeuwen geleden de gereformeerden om hunne eerste openbare vergadering te houden doch tijdens de belegering van Leiden werd het huis Keubei geheel verwoest en de grond daarbij behoorende in wei- en warmoesland veranderdnog ten huidige dage als zoodanig gebruikt. In Januarij 1567 werd op een uiterdijk in die streek aan den Rijn een kerk gebouwdomdat vrije uitoefening der godsdienst bij het be kende compromis tusschen de Hertogin van Parma en de verbondene Edelen was toegestaan maar men was zeven da gen na Paschen van dat jaar verpligt het gebouw aftebreken omdat de zaak der Edelen en de beloften der Hertogin een verandering hadden ondergaan. In weerwil van den magtigen tegenstand van het openbaar gezag - vrucht der vereeniging van Kerk en Staat- kwamen die gereformeerden reed3 spoe dig in het bezit der kerkgebouwen binnen Leiden wier getal later nos door nieuwe vermeerderd werd. - Een vierde van een eeuw geleden vereenigde zich een klein aantal dergenen die dezelfde godsdienstige belijdenis hadden in een bijzonder huis of fabrieklocaalwaarvoor zij door het openbaar gezag vervolgd en uiteengedreven werden, omdat feitelijke vereeniging van Kerk en Staat nog bestond, ofschoon grondwettige vrijheid van godsdienst de uitoefening van de eeredienst medebragt. En in weerwil van vervolging en tegenstand zijn zij, die zich aan de heerschappij van het kerkbestuur onttrokkenin het bezit geraakt van twee ruime nieuw gebouwde kerken. Zóó ging het steeds en gaat het nog: protestatio actui contraria. Een krachtig beginsel heeft soms ongedachte uitkomsten omdat men geen meester is van de omstandigheden. Alleenlijk, doe wel en zie niet om. Zondag middag te half twee uur is door het broeijeu van het hooi een hevige brand uitgebarsten in een hooiberg en bouwmanswoningstaande in de gemeente Leyderdorp in de nabijheid van de Spanjaardsbrug, bewoond door den bouw man Heijkoop. In weerwil van de spoedige werking der brand spuiten is alles in den asch gelegd. De eigendommen waren voor brandschade verzekerd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 58° te 10 uur 56°. Zondag morgen te 5 uur 58", te 8 uur 62°, te 12 uur 69°, 's namiddags te 4 uur 66°, te 5 uur 64°, te 8 uur 58", te 10 uur 56°. Maandag morgen te 5 uur 57°, te 8 uur 62°, te 12 uur 69°, 's namiddags te 4 uur 71°. Er is onlangs weder een nieuwe poging gedaan om den markies Wielopolski te Warschau van het leven te berooven en nu door middel van een vergiftigden brief. De markies, die zeer bijziende is hield den met zeer fijnen letter geschre ven brief digt onder de oogen en ademde met vol'e teugen het vergif in. Weldra werd hij beklemd op de borst en ge voelde neiging tot braken. Ook andere personen die den brief ter hand namen ondervonden die aandoeningen en zoo ont dekte men den toeleg. Omstreeks 40 jaren geleden vertoefde een rijke Russische familie, uit vijf personen bestaande, te Laibach en verdween op zekeren dag plotselings zonder dat men eenig spoor van haar ontdekte. Er vielen destijds zware vermoedens op een logementbediende, dat hij die personen vermoord had, en die vermoedens werden nog versterkt, toen hij kort na hunne verdwijning voor fl. 40,000 zelf een logement kocht en in den echt trad. Onlangs zijn beide echtgenooten overleden een aanzienlijk vermogen achter latende, en hunne erfgena men lieten aan de woning der overledenen groote reparatiën bewerkstelligen, bij welke gelegenheid op een geringe diepte onder den vloer van het huis vijf geraamten zijn ontdekt en wel drie op een plek en vijf op een andere. Uit de gesteld heid waarin deze geraamten lagenwas optemakendat de lijken door een touw waren zaamgebonden geweest. In Rusland duren de brandstichtingen nog voort. Men schat het aantal personendie onder beschuldiging van die misdaad in hechtenis zijn op ruim 500. Een te Berlijn woonachtig Israëlitisch arbeider heeft van den Paus een ridderorde ontvangen, omdat hij twee jaren geleden onder generaal Lamoricière voor het behoud der we reldlijke magt des pausen dapper gestreden heeft. Te Napels hebben dezer dagen twee zusters uit jalousie met elkander geduelleerd en wel ieder met een mes. De een is dood gebleven op de kampplaats, de ander leeft, ofschoon niet minder dan 18 wonden bekomen hebbende. Volgens de ingekomen berigtenwas de kolonne van den kolonel Pallavicino, die Garibaldi gevangen genomen

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2