N°. 772. Zaturdag 30 Augustus. A°. I 8(12. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH Deze Courant,''verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 35 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u.36m.; 10 u. 17 ra.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 66 ra.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2J u., de overige dagen uitgezonderd de ZondagS u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfahriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 40 m.; 's middags te 11 u. 15 m's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17: over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 ti. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. Be Gemeente- Architect is ts spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9 10 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8 —4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. - Woensdag 11. werd in het kamp bij Milligen door de officieren der verschillende wapens naar den prys geschoten die door Z. K. H. den Prins-Opperbevelhebber was uitgeloofd en behaald werd door kapitein van der Ree van het 4de reg. infanterie. Naar men verneemt is de Minister van Justitie Donderdag naar 's Hertogenbosch vertrokken, vergezeld van den hoofd inspecteur der gevangenissenden heer Alstorphius Grevelink. MorgenZaturdag avondzal in den Kon. Franschen Schouwburg te 's Hage voor de laatste maal worden opge voerd: La Dame au Camélias van A. Dumas de zoon. Den 25sten^ Augustus is te Lanaeken een belangrijke aanhaling gedaan van goederenwelke men met den spoor trein des ochtends te half zes ure van Maastricht vertrok ken, over de grenzen wilde smokkelen. Deze goederen bevon den zich op den tender en waren onder de steenkolen ver borgen. De machinist en de stoker zijn dadelijk in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Tongeren overgebragt. De smokkelwaren bestonden uit 3 stukken Silezisch linnen, we gende 28 Ned. ponden; 20 stukken wit katoen, ter zwaarte van 20 Ned. ponden en 58 stukken gedrukt katoen, voor zakdoeken, wegende 30 Ned. ponden. De aanhaling ia geschied door vier douanennamelijk twee van Lanaeken en twee van Smeermaas. Donderdag morgen hield ten huize van den heer Pobl te 's Gravenhage Prof. Czermag, uit Praag, die door zijn uit vinding van den keelspiegel aan de geneeskundige diagnostiek een uitstekend hulpmiddel heeft geschonken en daarom dan ook terecht op geneeskundig gebied een Europesche vermaard heid heeft erlangdeen voordragt over dat werktuig. Een aanzienlijk getal civiele en militaire geneeskundigen uit de residentie waren hierbij tegenwoordig. Na vooraf de physische gronden, waarop zijn instrument berustte, te hebben mede gedeeld, ging de hoogleeraar over tot het aantoonen der prac' tische bruikbaarheid van hetzelve. Daartoe vertoonde hij eerst een aan een standaard beves tigde keelspiegeldie van een vlakken nevenspiegel was voor zien, waardoor men in staat was den toestand van zijn eigeu keelorganen te beschouwenterwijl tevens een ander dezelfde werktuigen inspecteerde. Daarna wees hij zijn toehoorders de manier aanwaarop dit instrument tot herkenning van keel- en strottenhoofds-aau- doeningen kon worden gebruikt, waartoe een daarvoor ge schikte lijder door de geneeskundigen was medegebragt. Ein delijk vertoonde de professor nog een toepassing van zijn keel spiegel, waardoor men zeer duidelijk in de beide inwendige gehoorbuizenhet achterste gedeelte der neusholte enz. tot in die holten zelve kon zienen de daar soms aanwezige ge breken ligtelijk herkennen. De genees- en heelkundigen be dankten den hoogleeraar zeer voor zijn heusche welwillendheid waardoor zij in de gelegenheid waren gesteld het practische nut te erkennen eener uitvinding, die aan velen hunner nog slechts bij name bekend was. - De heer J. Henderson te Glasgow in Schotland heeft ten behoeve van de bibliotheek der theologische school te Kampen 100 1200) aan den docent dier schoolden heer S. van Velzen, gezonden. Uit 's Hage wordt medegedeeld dat de jl. Zondag be vestigde leeraar, Ds. W. Hoevers, Woensdag avond voor de eerste maal in de Groote kerk optrad. In zijn voorafspraak sprak hij zijn bevestiger dankzeggend toe en beval zich in zijn vriendschap en niet minder in die zijner overige ambts broeders ten dringendste aan, waarna hij de gemeente voor het eerst voorging in het gebed en haar de bede op de lip pen legde die hem in deze ure in het harte wasom hooger hulpe bij de taak, welke hij aanvaard had. Zijn eigenlijke in treerede sprak hij uit naar aanleiding van de woorden van Paulus, I Gorinthe III, vs. 13m: »want de dag zal het ver klaren," daaruit de gedachte ontwikkelende, hoe 't voltooide Christenrijk de eenig onfeilbare rechter is van het werk der Evangelieprediking. Tot toelichting dezer apostolische uit spraak deed spreker vooral uitkomenwelk werk en welken dag in den tekst werd bedoeld en hoe hier door Paulus, waar reeds in zijne dagen in de gemeente verschil van meeningen zich openbaarde en men naar onderscheidene voorgangers zich noemde, de gemeente tot liefderijk oordeelen wordt gestemd,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1