Warenkennis, landbouw, tentoonstellingen, uitmetingen, enz. Wel bedraagt de catalogus zijner nagelaten bibliotheek slechts achthonderd een en zeventig nummers, maar in den aard der boeken, niet in de menigte, ligt de waarde dezer opmerkelijke bibliotheek. Zij loopt over 30 onderafdeelingendie echter allen te zamen neerkomen in één en hetzelfde brandpunt, waaruit de verdienstelijke natuurvorscher zijn licht ont leende ter bezieling van zijn even aangenaam als leerzaam onderrigt, dat door zijne kweekelingen steeds dankbaar werd gehuldigd. Wij twijfelen derhalve niet, of de belangstelling van kenners en vereerders zal wakker genoeg wezenom zich uit de op 15 September a. s. te Delft te houden auctie een souvenir te verschaffen van den vaderlandschen geleerdewiens uitgebreide kennis gelijken tred hield met de hem zoo bij uitnemendheid eigen fraaije methode, om de wetenschap voor- tedragen op de helderste en behaaglijkste en daardoor te gelijk invloedrijkste en vruchtbaarste wijze. Ofschoon de gezondheidstoestand te Meliskerke overigens voldoende is, zijn toch in het gezin van een welgesteld land man in korten tijd man, vrouw, de zoon en zijn aanstaande bruid, twee dochters en de knecht door typhus in het graf gesleept. Beroepen bij de Herv. gemeenten te Oudewater Ds. J. Vermeer Az. te Genemuidente Bemmel Ds. J. A. Quack te Brakel en te Zwolle Ds. G. Busch Keizer te Ulrum. Gisteren, Dingsdag, werd op Zomerzorg, gelegen bij het station van den Hollandschen spoorweg, het laatste der acht zomerconcerten gegevendie de heer (Jouvée jaarlijks en nu voor de 24ste maal zijn stadgenooten aanbood. In den regel verhinderde het weder niet, dat die reeks van onschuldige uitspanningen door een talrijk publiek werd bijgewoond. De belangstelling bleek bij een trouwe opkomst der geabonneerden en uit het bezoek van velen die zich tijdelijk binnen Leiden ophielden. Veel wordt door den heer Couvée ten koste gelegd om het den bezoekers aangenaam te maken en tot een trouw bezoek uittelokken. Verlichting en bediening lieten niets te wenschen over. Een keur van bloemen versiert den tuin, die netjes en schoon wordt gehouden en, in aanmerking nemende de beperktheid van het terrein, tot wandelingen gelegenheid geeft, voor die willen gezien worden en willen zien. De smalle paden zijn niet op de maat genomen, die met crinolines werd berekend. Het paraderen bleef toch altijd mogelijk voor die er lust en behoefte aan had. Edeler en meer bevredigend voor het doelwaartoe men kwamwas het genot der schoone muziek, die een deel van het muziekcorps van het regement grenadiers en jagers onder de leiding van den heer H. Völl- inar telken concert-avond deed hooren. Een programma van 10 nummers werd op elk concert met zeldzame juistheid uit gevoerd, en die nummers waren meestal gekozen uit de beste en klassieke militaire muziek. Het laatste programma muntte bovendien uit door een grande fantaisie concertante uit de opera der Freyschutzop verzoek ten tweeden male dezen zomer uitgevoerd. De ongewone stilte gedu rende de uitvoering was wel een blijk, dat het publiek er door getroffen werd een algemeen applaudissement viel daaraan ten deel. Na de uitvoering van het laatste nommerde Martha- Marsch van Dunkier, werd tuin en vijver door Bengaalsch vuur verlicht, waarop door de muziek het volkslied van Tol lens werd aangehevenwelks melody altijd roert en treft omdat het onwillekeurig de woorden op de lippen doet ko men. En zoo is weder die geoorloofde gelegenheid tot uit spanning en rust na den arbeid van den dag voor dit jaar geëindigd. Heden Woensdag morgen ontstond er brand in een kuiperij gelegen aan de Middelste gracht, die door de spoe dige hulp van de brandspuit der heeren Dros en Gebr. Tie- leman nog bijtijds werd gebluscht. Uit het overzigt van het Bataviaasch Handelsblad nemen wij het volgende over: De resident van Cheribon, de heer Wiggers, gaat met ver lof naar Nederland en is vervangen door den heer van der Poel, resident van Kedirie, wiens opvolger tot nog toe niet bekend is. De koramandant van bet Indisch leger, de luit.-generaal J, van Swieten vertrekt met de mail van 13 Augustus naar Nederlandin afwachting van definitieven opvolger zal de generaal-majoor, chef van het geniekorps, von Schierbrand met de waarneming van het opperbevellhebberschap belast zijn. Onlangs is per schip Sonora van Amerika voor het eerst te Batavia aangebragt een hoeveelheid van p. m. 100 kisten Victoria-parafine aard- of steen-olie, die door de koopliepen van den Abeelen en Comp. in ontvangst genomen en in hun pakhuis opgeslagen is. In het algemeen belang achtte de chef van de geneeskundige dienst het wenschelijk een scheikundig onderzoek intestellen naar de eigenschappen van die olie, waarvan wordt beweerd, dat zij bij gewone tem peratuur ontvlambare gassen ontwikkelt. Dat onderzoek het welk is opgedragen aan een commissie, bestaande uit de 1ste en 2de laboranten A. Scharlee en J. C. Bernelot Moens heeft op den 14den Julij jl. plaats gehad. Uit het verslag der commissie blijkt, dat de Victoria-oliedoelmatig verpakt, niet gevaarlijker is dan andere ligt brandbare stoffen die men daarom evenwel niet uit den handel heeft geweerdzoodat bij het in acht nemen der noodige voorzichtigheids-maatrege len (als het opslaan in afgezonderd staande gebouwen) ook de Victoria-olie evenmin uit den handel behoeft geweerd te worden als de benzolether en nog verschillende dergelijke artikelen. Door den gouverneur-generaal van Neerl. Indie is o. a. bevorderd tot controleur der 2de klasse bij de landelijke in komsten en cultures de controleur 3de klasse Mr. A. M. Ou demans en op verzoek eervol ontslagen Ds. C. P. Lammers van Toorenburg als predikant bij de Protestantsche gemeente te Samarang. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 68°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 56tf. Woensdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 62°, te 12 uur 69", 's namiddags te 4 uur 68°. Buitenlaiidsch Nieuws. Het beroep van apotheker is thans in Pruissen een be paald privilegie. In 1856 werd een apotheek verkocht voor 36,000 thalers, waarvan slechts 8000 th. voor de waarde van het huis. Voor een apotheek, die 20 jaren heeft bestaan, werd thans te vergeefs 80,000 th. geboden. In een kleine stad bestond ééne apotheekdie zeer goede zaken deed. Een jong apotheker deed lange jaren aanvrage om er een tweede te vestigen, doch vruchteloos, zoodat hij zich naar Amerika begaf. Een jong officier uit de omgeving van Garibaldi schrijft de volgende bijzonderheden uit diens kamp: Wijrukken voorwaarts. Het blind vertrouwendat wij in Garibaldi stellenen de korte maar bepaalde woorden die hij van tijd tot tijd uit, en die innige overtuiging verraden, zijn ons toereikende waarborgen daarvoor. Hem die het waagt in zijn nabijheid het woord verzoening uittespreken antwoordt hij driftig: «Wie geen vertrouwen heeft, keere tot zijn familie terug. Als men van Ratazzi spreekt fronst hij het voorhoofd, zijn oog schittert en hij verwijdert zich of verandert het ge sprek. Hij slaapt kort en onrustig. De gedachte aan een con flict met het leger houdt hem den ganscben dag bezig en kwelt hem in den slaap. Deze vrees neemt toch iets af. Ver scheidene beproefden het zich bij hem over de passive hou ding der Romeinen te beklagen en aan hun medewerking le twijfelen,* hij laat hen echter niet uitspreken, maar valt hen spoedig met de woorden in de rede: //Ik ken de Romeinen beter." Een ander wilde over de mogelijkheid en de gevolgen van een conflict met de Franschen spreken. De generaal snijdt echter terstond het gesprek met de opmerking af: «Wij zijn soldaten der vrijheid; wij zijn geen diplomaten. Laten wij on zen weg vervolgen." Ten gevolge van het ontzaggelijk verbruik van bier ge durende het te Frankfort gehouden schuttersfeest, is de voor raad zoo aanmerkelijk verminderd, dat de brouwers de ver koop tijdelijk hebben gestaakt en op nieuw zijn gaan brou wen. Als een staaltje van dat bierverbruik wordt medegedeeld dat op den eersten feestdag uit ééne brouwerij van 's ochtends tot 's namiddags 5 uur niet minder dan 40 aam zijn ver bruikt, en den volgenden tot 's avonds 11 uur 57 aam.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2