Mr. J. Loudon, Commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Hollandheeft zijn inspectiereis op het eiland Goedereede en Over-Flakkee volbragt en is Zaturdag avond in de residentie teruggekeerd. Buitenlandsch Nieuws. Men verzekert, dat in het aanstaande zittingjaar der Staten-Generaal ook een nieuwe wet op de octrooijeu bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Zondag II. is Z. M. kanonneerboot met de kweekelin- gen der Leidsche Kweekschool voor Zeevaart te 's Hertogen bosch aangekomen. In den Haag is een scherm- en turn-vereeniging tot stand gekomenbestaande uit jongelieden van den fatsoenlij ken stand. Het dochtertje van den verwer T. te Apeldoornzich dezer dagen met andere kleinen al spelende zich vermakende, werd zoodanig door een zonneslag getroffen, dat het sedert bewusteloos is, en in een hoogst gevaarlijken toestand ver keert. Een zelfde ongeval is nagenoeg gelijktijdig het kind van den heer V. overkomen - een waarschuwingom vooral er op te lettendat de kleinen bij zonnig weder niet dan met gedekten hoofde buiten komen. Op een uithangbord stond eens de spreukredding door bezuiniging, en daarboven een paard met twee dragonders er op. En daar die spreuk thans weder aan de orde van den dag is, vraagt het bestuur der gemeente Lexmond op een bezol diging van f 215 'sjaars, iemand die waarneemt de betrek king van veldwachter, straatlantaarnopsteker en van gemeente ontvanger. Den 21sten dezer barstte boven het dorp Arum in Fries land een hevig onweder los. Een geweldige watermassa, ge mengd met stukken ijs, viel in een vrij beperkte ruimte ne der. Ongelukken vielen er niet voor, maar een hoos rigtte nog al aanmerkelijke schade aan. Geheele hoopen te veld staande tarwevlas en erwten werden in de lucht geslingerd. Van een stuk staande tarwe werden ettelijke wagens vol op het daarnaast liggende klaverveld geslingerd. De schade is aanzienlijk. In de gemeente Dussen in Noord-Brabant leeft een vrouw, die op 1 Januarij 1762 i9 geboren en meermalen daags nog een wandeling van 3 a 4 uren doet. - Te Over- loon in dezelfde provincie heeft een grijsaard van 83 jaren bij gelegenheid van de kermis op zijn kousen een ouderwet- sche dans, de horlepijp, gedanst met een juistheid en vlugheid, die menig jongeling beschaamd kon maken; hij is ook nog in het volle genot zijner zintuigen. In het plaatsje Halanzy op de grenzen van het groot hertogdom Luxemburg hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad. Een herbergier weigerde aan Fransche soldaten uit een naburige garnizoens plaats, om hen drinken te geven, waarop zij hem mishandelde en zijn huis plunderde. Daarna zijn er fransche patrouilles op Luxemburgs grondgebied ver schenen en de soldaten zijn gevlugt. De chef van het rege- mentwaartoe die soldaten behoordenheeft de zaak trachten bijteleggen door aan den herbergier de vergoeding van zijn geledene schade te beloven. Zondag avond heeft in de Groote Kerk te 's Graven- hage door den WelEerw. heer Ds. Gunning de plegtige be vestiging plaats gehad van den nieuw beroepen leeraar en her der bij de Nederduitsche Herv. gemeente aldaar de WelEerw. heer Ds. Willem Hoevers. ZWEerw. had tot tekst gekozen 1 Johannes IV: 18. »In de liefde is geene vrees, maar de volmaakte liefde drijft de vrees buiten." Een talrijke schare had zich tot bijwoning van deze bevestiging in het kerkge bouw vereenigd. Uit een goede bron wordt verzekert, dat, in strijd met het berigt, dat in ons vorig nommer werd medegedeeld van de zijde van het kerkbestuur der Nederlandsch Israëlitische hoofd-synagoge te Amsterdam, de Minister van Justitie heeft bepaalddat de vergadering van afgevaardigden der verschil lende Israëlitische gemeenten is uitgesteld tot den 21sten Oc tober aanstaande. Door het Provinciaal kerkbestuur van Overijssel zijn na afgelegd examen als kandidaten tot de H. Dienst toegelaten de heeren J. V. Koningsberger en C. Looijen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 58°, te 10 uur 60°. Zondag morgen te 5 uur 58°, te 8 uur 62°, te 12 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 65°, te 5 uur 63°, te 8 uur 58°, te 10 uur 54°. Maandag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 60°, te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 68°. Er is te Berlijn een misdaad gepleegdzoo wreed en zoo helschdal zij bijna zonder voorbeeld in de geschie denis is: //In die stad bestaat een etablissement met park en tuin, het Odéon genaamd. De elegante wereld gaat er dineren viert er huwelijksfeesten, enz. In de afgeloopen week was een rijke joodsche familie, waar van een dochter in den namiddag met een koopman gehuwd was, met de genoodigden naar genoemd établissement gegaan. Het gezelschap bestond uit 60 personen. Men begon met koffij te drinken. Naauwelijks hadden de gasten hunne koppen aan den mond gebragt, of een 30tal hunner begonnen hevige pijnen in de ingewanden te gevoelen, terwijl anderen in on- magt vielen en braakten. Er werden geneesheeren geroepen, toen deze aangekomen warenstelden zij alle mogelijke middelen in het werk om het kwaad te bestrijden. Hunne aandacht viel op de koffijwaar van een zekere hoeveelheid werd ter zijde gezet, om ze aan de scheikunde te onderwerpen. Men bevond in verscheidene koppen een soort van kristallen zinksel, hetwelk niets anders was dan zuivere morphine, een der hevigste vergiften. Nie mand kon begrijpen hoe dit vergif in den drank gekomen was. De policie deed ijverige opsporingen; doch deze bleven eerst zonder uitslag. Eindelijk begon men het vorig gedrag van den eigenaar van het OdéonM. Moeder, te onderzoeken. Deze is een jongman van 30 jaren. Spoedig kreeg men het grootste vermoeden tegen hem. Toen de policie eens op het spoor der misdaad wasontdekte zij welhaast dat Moeder de schuldige was. Die man is de zoon eener vrouw, welke zich voor verschei dene brandstichtingen in de gevangenis bevindt. Vóór het plegen dier misdaden woonde zij met haren zoon in de buurt van een vermaarden professor in de scheikunde en de zoon had als buurman en vriend vrijen toegang tot zijn laborato rium. Eens werd de professor tot zijn groote verwondering gewaar, dat hem een fleschje met gekristalliseerde morphine ontbrakhetwelk hij zorgvuldig in de vergifdoos gesloten had en sedert dien tijd heeft hij nooit kunnen begrijpen hoe dit scheikundig voortbrengsel verdwenen was. Moeder is aangehouden onder de beschuldiging van dien afschuwelijken aanslag gepleegd te hebben. Men wanhoopt het leven van een groot getal der vergiftigden te redden. Zekere baron Estorff-Ziethen heeft zich kortelings uit Berlijn verwijderd, een bedrag van 150000 thalers aan wis selschulden achterlatende. Hij wordt wegens het maken van valsche wissels vervolgd. Vroeger was hij lid van het huis der afgevaardigden en was er zelfs sprake, dat hij de ba ron von Seydlitz als president van policie te Berlijn zou op volgen. Men verzekert, dat het Japansch gezantschap te Berlijn niet gelukkiger is geslaagd dan te 's Gravenhage. De Pruissische regering heeft de voorstellen niet aangenomen. De berigten uit Griekenland luiden ongunstig. De op stand is wel is waar bedwongenmaar de openbare opinie geeft zich overal lucht als het de afkeuring geldt van den gang des bestuurs. Het is niet het kabinet, maar de hofpartij waartegen men ingenomen is. Haar invloed werkt verlammend en men zou zich niet moeten verwonderen indien een deel van de ontevreden bevolking op nieuw in verzet kwam tegen de regering. Het kwaad, zooals het zich in Griekenland open baart, schijnt inderdaad chronisch te zijn. Dezer dagen zijn bij de opgravingen van Pompeji 613 munten gevonden, waaronder 53 zilveren en 561 bronzen. Ook vond men er een massa koren en werd een oven ont dekt, waarin nog 8 brooden waren. In de Skandinavisk Gazette wordt een niet onbelangrijke i i

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2