N\ 768. Dingsdag 26 Augustus. A". 1\862. Binnenlandsch Nieuws. '-*■ t- r LMBSCH MliBLAB Dene Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- iners Vijf Cents. N Prijs der Adverteutiën 1-6 regels ƒ0,75. Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 nr.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 ra.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op da Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit '9 Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags 2u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; smiddags te 11 11. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraal. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag fe 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. -Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijusen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. De constitutionnele partij. Ingezonden I. We hebben een ernstig, maar tevens Tiemoedigend woord te rigten aan de constitutionnele partij. Wie zal het kunnen tegensprekendat er onder de aan hangers van die partij nu en vroeger maar al te veel worden aangetroffendie zich door de omstandigheden lieten beheer- schen, om dan eens met meerder, dan weder met minder, soms wel zonder ijver en trouw voor hunne beginselen uitte- komen en zich juist daardoor lieten slingeren in hunne over tuiging, of voor 't minst genomen, 't zij met te veel moed- betoon't zij met verloochening van hunne beginseleneene onstandvastigheid doen blijkenwelke juist de partij be nadeelt Slaan we een blik terug op de geschiedenis der laatste jaren hoeveel namen zouden we kunnen noemen van hendie in de Grondwet feilen ontdekten en voor een herziening ijver den, maar eindigden met goedtekeuren wat vroeger hun ge brekkig toescheen en verbetering eischte? Vestigen wij slechts het oog op hen die zich gaarne schaarden onder de vaan van het liberalisme en thans zich niet schamen deeltenemen aan de pogingen van reactie, die zich onder de meeste verscheidenheid als conservatisme, anti-revolutie of, wat zeer anachronistisch klinktgematigd liberalisme openbaart. Wij zullen geen namen noemen, maar wel achten wij het eene verdienstelijke taak, indien een van onze constitutionele kamerleden zich wilde belasten met onder het stof der griffie optesporen de namen van het aanzienlijk getal onderteekenaren der menigvuldige adressen in 1844 en vervolgens ingediend en de strekking hebbende in het algemeen, om de constitu tionnele beginselen in onze staatswetten en staatsinstellingen meer en meer wortel te doen schieten of te versterken. De herziening van onze grondwet in verband met de onderschei dene takken van het staatsbeheer en de ontwikkeling van het staatsrechtaan de eene zijde bedoelende de schraging van het constitutionneel monarchaal gezag en aan de andere zijde strek kende tot handhaving en eerbiediging van 's volks vrijheden en rechten, - ziedaar het hoofddoel der constitutionnele partij, dat tegenover bedekte en openbare bestrijding van de tegen partijen, die onderling in beginsel, doel en middel niet zel den hemelsbreed verschilden, bij de natie weerklank vond en zelfs ondersteuning en medewerking genoot van hen die huns ondanks zich door de kracht der beginselen van de constitu tionnele partij lieten medeslepen of, wat nimmer goedkeuring verdient, zich door de omstandigheden van het oogenblik lie ten beheerschen. Voor de omstandigheden en gebeurtenissen van den dag? Gewis dat is juist, waar tegen ons ernstig woord is gerigt. Zoo wij in de gelegenheid waren de verschillende gebeurtenis sendie tot een meer dan gewoon petitionnement aanleiding gavenmet de personen-, die het uitlokten of er aan deel namenin onderling verband te beschouwenzou het dan niet ondubbelzinnig blijken, dat niet altijd het belang van den Staat, niet altijd de overtuiging van de deugdelijkheid der beginse len niet altijd het vertrouwen op de zedelijke kracht dier be ginselen; maar soms en bij zeer velen hartstogt en eigenbe lang de verborgene drijfveeren waren, waarom men zich toen voegde bij de constitutionnele partij en het meer was een strijd voor personen dan voor beginselen? Zaturdag namiddag heeft H. M. de Koningin met Prins Alexander een bezoek afgelegd bij mejufvrouw Schotte, de voormalige bakersedert eenige dagen ernstig ongesteld. De gewone audientiën van den Minister van Justitie zul len op Woensdag en Donderdag den 27sten en 28sten Augus tus en die van den Minister van Marine op Vrijdag den 29 Augustus geen plaats hebben,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1