Buitenlandsch Nieuws. een kind van omstreeks anderhalf jaar van een bovenlandsch vaartuig, geladen met houten spoorleggerszonder dat het door iemand was opgemerkt, in het water gevallen en later levenloos daaruit opgehaald. In het huisgezin van den Hervormden predikant te He- teren zijn van de tien kinderenwelke door keelziekte waren aangetast, in acht dagen tijds zes bezweken. Zondag morgen werd er een begraven's avonds weder een en Maandag mor- twee te gelijk. Die ziekte schijnt zich in die gemeente lang zaam te blijven verspreiden. Ds. D. J. van Aalst te Delden heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Hoorn aangenomen. Aan een particulier schrijven uit Soerabaija van 22Junij wordt het volgende ontleend: In de afgeloopen maand heb ik, deel uitmakende van een gezelschap van 12 heerenmet den resident van den Bossche aan het hoofdeen allerbelangrijksten bergtogt in het Yang- gebergte in de residentie Bezoeki gedaan. Eerst werd de kini- aanplant bezocht, die hier niet prospereert, en daarna de top en de krater van de Agraproco beklommen. Met onbegrijpe lijke inspanning hebben wij dien 10,000 voeten hoogen top langs zeer moeijelijke steilten en ravijnendoor bosch en dal in drie dagen bereikt en aldaar de Boudha-oudhedenwaar van Junghuhn schreef, gevonden en opgenomen. De koude, die wij uitstonden in onze nachtelijke bivouacs, was groot; de thermometer daalde tot 38° Fahrenheit, en waren wij dan ook des nachts meestal verpligt onzen troost te zoeken bij de enorme vuren, die p. m. 100 in getal rondom ons bivouac ter bescherming der koelies en der paarden tegen de tijgers, waarvan deze geheele streek wemelt, waren aangelegd. Een tiental herten die wij schoten was ons voornaamste voedsel. Dit was de derde maal, dat deze bergtop werd beklommen door Europeanen, en ik ben zeer blijde dezen merkwaardigen togt te hebben kunnen mededoenwelke ik echter, nu ik er al de gevaren en vermoeijenissen van heb leeren kennenniet gaarne voor een tweede maal doen zou. Onverklaarbaar is en blijft het aanwezen van prachtige Boudha-oudhedeneen Siwa- tempel en Boudhisten-kloostertalrijke graven op den top van den berg, aan den rand van den krater in een bijna onuit staanbare zwaveldamp. De herinnering aan een Boudhisten- kolonie is geheel verloren en toch zijn de bewijzen daar dat die thans geheel onbewoonde bosschen en bergen eens door een talrijke kolonie zijn bewoond geweestwaarvan het echter onverklaarbaar is, hoe zij op die ongenaakbare hoogte werd gevoed en onderhouden." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 73°, des avonds te 8 uur 66°, te 10 uur 64". Vrijdag morgen te 5 uur 64°, te 8 uur 67°, te 12 uur 69°, 's namiddags te 4 uur 66°. De Grootvorst Konstantijn heeft een kostbaar geschenk gemaakt aan de openbare bibliotheek te Warschau, namelijk 17,000 deelen, allen van werken over verschillende vakken van wetenschap en kunst handelende. Te Warschau is den 16den dezer andermaal een aan slag op het leven van den markies Wielopolski gepleegd. Vol gens de deswege uit Warschau medegedeelde berigten sprong een jong mensch op de trede van het langzaam voortrijdende rijtuig, waarin de heer Wielopolski met zijn gemalin een rij- toertje in de allee van Lazienki deeden stak met een langen Circassischen dolk naar den heer Wielopolski. Deze ontweek door een snelle beweging den stoot en bedreigde met een revolver den moordenaar, die zijn wapen liet vallen en ont- vlugtte, maar achterhaald en in verzekerde bewaring gebragt werd. Hij bekende onmiddelijk dat hij de daad gepleegd had, zeggen de berigtendat hij daartoe door het lot aangewezen wasen dat zijn voorbeeld binnen tien dagen door een ander gevolgd zou worden, gelijk hij dat van Jaroscynski en Ryll gevolgd had. Het blijkt dus dat er een bepaald komplot bestaat om de hoogst geplaatste mannen uit den weg te ruimen. Of schoon de verontwaardiging over deze nieuwe schanddaad bij alle weidenkenden groot isis zij toch niet algemeenen hier en daar ontwaart men zelfs blijken van goedkeuring. De moor denaar, Johannes Rzonca genaamd en eerst 19 jaren oud, had even als Jaroscynski en Byll terwijl hij vervolgd werd, vergif ingenomenhetwelk echter ten gevolge van het dadelijk toe gediende tegengift zijn uitwerking miste. De lange dolk was vergiftigd. De Pruissische regering heeft geweigerd aan de benoe ming van den heer Jutrosinski tot lector aan de Normaalschool te Posen haar goedkeuring Ye schenken op gronddat hij de Israëlitische godsdienst belijdt. De handelwijze der regering is in de kamer der afgevaardigden zeer gelaakto. a. door den afgevaardigden Berger, die aan de normaalschool 50000 tha- lers had ten geschenke gegeven, op voorwaarde, dat zoowel Israëlieten als Christenen daarop zullen worden toegelaten. Voor eenige dagen had een Italiaan Giacomo Michele An- drassi te Ems aangekondigd, dat hij op de rivier de Lahn zou wandelen, zonder eenig ander schoeisel dan zijn gewone laarzen aan te trekken. De beginselenwaarop deze kunst berustte, had hij zich eigen gemaakt gedurende een veelja rige gevangenschap in de holen van een Napelschen kerker waarvan hij de gruwzaamste verhalen deed. Dag en uur wa ren bepaald, waarop de kunstverrigting zou plaats hebben. Uren lang voor het oogenblik, waarop de bekwame Andrassi den waterspiegel zou betredenstonden reeds duizenden van heinde en ver zamengevloeid om getuigen te zijn van het wonderbare schouwspel. Eindelijk sloeg het uur, waarop de kunstverrigtingen moesten aanvangen. Met reikhalzend verlan gen zag men uit naar den wonderman, in wien men buiten dien zoo groot belang stelde, uithoofde van de duizende ge varen welke hij had uitgestaan in de sombere kerkergewelven. Er verliepen eenige minuten na het bepaalde uur en de kun stenaar verscheen niet; er verstreek een kwartier, een halfuur en hij daagde nog niet op. Toen men eindelijk twee uren had gewachtbegon men te laat inteziendat een spotvogel de menigte had gefopt. Men deed onderzoek naar den Italiaan Andrassien vernam dat niemand van dien naam te Ems zich had opgehouden. Prins Carini, de vroegere vertegenwoordiger van Frans JI van Napels, had al zijn bezittingen verloren, ten gevolge van het daarop gelegde beslag. Zijn oudste zoon was geen legitimistmaar had zich geschaard onder de vanen van Ga ribaldi en zich met roem overdekt. Het gevolg hiervan was, dat prins Carini weder in het bezit van al zijn goederen is hersteld. De gemeenteraad van Lausanne heeft algemeen vergun ning verleend tot den openbaren verkoop van paardenvleesch. Dezer dagen had op den nieuw aangelegen weg van Leun naar Braunfels een verschrikkelijk ongeluk plaats. Een met 4 paarden bespannen rijtuig, waarin 28 personen gezeten waren, keerde naar Braunfels van een vrolijke partij terug» Op een steil gedeelte van den weg gekomenverzocht de koet sier het gezelschap den wagen voor een poos te verlatenmaar een ligtzinnig passagier spotte met die voorzorg en haalde de anderen over, om te blijven zitten. Op het hoogste en gevaar lijkste punt gekomenkonden de paarden den wagen niet meer trekken, deze liep achteruit en stortte in den 40 voet diepen afgrond. Vier personen waren dadelijk dood, de overigen be wusteloos door den val en op verschillende plaatsen meer of min zwaar gewond. De koetsier en de paarden hadden slechts kleine kwetsuren bekomen. In het volgend jaar wordt in de tuinen voor acclimatatie in het Bosch van Boulogne te Parijs een algemeene tentoon stelling van exemplaren van het hondenras uit alle oorden dei- bekende wereld gehouden. Eenige heeren te Parijs hadden zich vereenigd, om de fooi van een of twee sous afteschaffen die men gewoon is den koffijhuisjongen te geven, als men een kop koflij of een glas absinth in een koffijhuis betaalt. Onlangs trad een hunner een der aanzienlijkste koffij huizen binnen en vroeg een kop koffij die hij betaalde, maar zonder fooi daarbij te voegen. De knecht zag hem, die een habitué was, eenigen tijd vreemd aan. //Al- phonse," zeide de heer, //het spijt mij u de fooi niet te mo gen geven, want ik ben sedert eenigen tijd lid van een ge nootschap tot afschaffing van fooijen aan de bedienden." Maai de koffijhuisknecht liet daarop volgen: //O, wij bedienden zijn sedert lang leden eener vereeniging, die zich ten doel stelt

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2