Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Maar bovendienwij berekenden de uitgaven op een öü- bekrompene wijze; wij zwegen van hetgeen op sommige pos ten zal overschieten, van de omstandigheden, die invloed kunnen hebben tot bezuiniging langs den weg van vereenvou diging, zoowel als van de altijd te verwachten batige sloten over elk dienstjaar, wanneer de inkomsten niet te hoog en de uitgaven niet te laag zijn geraamdwij sierden een ruime som voor onvoorziene uitgaven en lieten buiten beschouwing wat nog op de kosten van toezigt en invordering door de afschaffing der belasting op de brandstoffen zal worden uit gehaald. Er bestaat geen vrees voor misrekening of voor te leurstellingen. Afschaffing en vermindering van belasting lag reeds in het plan van sommige raadsledenvoorstellen zijn in het vorig jaar daaromtrent gedaanin beraadslaging gekomen en verworpen. Wij hopen door onze beschouwing te hebben medegewerkt, dat dit jaar de aandacht op dit belang der in gezetenen bij vernieuwing wordt gevestigd en dus een ge- wenschte beschikking bij een aanzienlijke meerderheid daarvan het gevolg zij. Wat wij opmerkten en in het midden bragten is zoo eenvoudig en klaar, dat ieder, die er acht op gaf en zich met die zaken bemoeitin staat is dezelfde becijferingen en beschouwingen te maken. Mogt de belangstelling in gemeente zaken zoo meer algemeen wordener zou meer goeds gesticht minder kwaad gebrouwen, meer eendragt, minder achterklap ontdekt, meer vertrouwen en minder wantrouwen gezien, meer billijkheid van oordeel, minder kleingeestige en bekrompene oordeelvellingen vernomen worden. Op last van het departement van Oorlog zal er bij de verschillende legercorpsen een proef worden genomen met een nieuw model van sokken, gebreid uit zwaar katoen, die een geruimen tijd door de manschappen zullen moeten worden ge dragen ten einde blijke of deze geschikt zouden zijn om de thans bij het leger in gebruik zijnde wollen sokken te kunnen vervangen. Naar men verneemt is de luitenant J. Drabbevan het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, in rang overgeplaatst van de vesting Willemstad naar Naarden. Woensdag stond voor het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland (kamer van vacantie) terecht H. R., werkman te Rotterdambeschuldigd van diefstal bij nacht. Het hof heeft hemuithoofde van verzachtende omstandigheden ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Deze beklaagde was door zijn wettige huisvrouw, ter zake van dien diefstal, aangeklaagd. Hij werkte aan het station te Rotterdam, nam daar voor eenigen tijd een stuk zeildoek mede tot dekking van het dak zijner woning. Weldra werd het stuk aan het station vermist en stelde hij aan zijn vrouw voor het terug- tebrengenmaar zij raadde het hem af. Eenigen tijd daarna ontstond er een huiselijke twist over het vermissen van een tiencentsstukjedie zoo hoog liep, dat de vrouw verbolgen de woning verliet en aan den station-chef, in tegenwoordig heid der policie, van het gebeurde kennis gaf. Het was dien tengevolge dat er proces-verbaal werd opgemaakt en bovenge melde persoon alsnu daarvoor terecht stond. De directie van het Waarborggenootschap voor weduwen opgerigt onder directie van te Winkel en Rietveldheeft dezer dagenin antwoord op een missive van de leden der voormalige commissie in zake de belangen der deelhebbers in Friesland, o. a. het volgende te kennen gegeven: Deze directie verkeert dan ook geenszins in den strijd, waarin UEd. veronderstellen dat ze zoude verkeeren ten aan zien der door haar te volgen gedragslijn. Bij haar bestaat noch twijfel noch radeloosheid. Zij weet het, een ieder deel genoot weet het, dat het genootschap zijn kort aanstaande ontbinding te gemoet sneltbij elk kwartaal schrikbarend afne mende uitkeering, laatstelijk tot 35 pCt. van het maximun ingekrompen. In die omstandigheden moet ieder deelgenoot beoordeelen of hij al dan niet wil voortgaan met betalen. Maar de directie kan noch mag de leden tot het ophouden van betalen aan zetten want zulks te doen zou strijden met de belangen van p. m. 650 weduwen. De directie moet de ontbinding van rechtswege afwachten, in voege bij alinea 1 van art. 46 des reglements bedoeldingeval niet vóór het bestaan van dat tijdstip de ontbindingbij alinea 3 van hetzelfde artikel ver meld is uitgesproken. Dit, Mijne heerenis onze wijze van zien. Deze is de ge dragslijn die wij als ons voorgeschreven hebben te volgen. Wij hebben de eer UEd. zulks mëdetedeelen en ons met de meeste achting te noemen Directeuren van het Waarborggenootschap voor Weduwen (get.) A. Doyer Jz., Warnsinck, Pres. Comm. Waarn. Direct. Op dit antwoord der Directie volgt in de Leeuwarder Courant: Met de openbaarmaking dezer correspondentie, die wij in het hoogste belang achten der nog contribuerende leden,heb ben wij gemeend niet te moeten dralen. Wij zullen wel niet behoeven te betoogen dat de algeheele ontbinding nabij is en dat dus een betaling van premie kan worden beschouwd als weggesmeten geld. Hoe diep wij ook deze uitkomst betreuren, zij was reeds voor jaren voorzien doch het is thans te wen- schen dat de algeheele oplossing alsnu ook hoe eerder hoe liever plaats vinde en art. 46 van het reglement worde toe gepast. De leden der voormalige commissie in zake de belangen der deelhebbers in Friesland A. van Assen. J. B. Drielsma. Leeuwarden, 18 Aug. 1862. F. A. Posthuma. De werkzaamheden aan het wrak the Lutine zijn in de vorige week te Terschelling hervat. Men heeft een paar dui kingen beproefd, waarbij zijn opgehaald 1 koperen hoepeltje en 2 puttingijzers, maar geen gouden of zilveren voorwerpen. Het is echter te verwachtendat de duikers bij volgende ge legenheden gelukkiger zullen zijndaar men bespeurd heeft dat er harde voorwerpen in den bodem gezakt zijnwelke men later hoopt boven te brengen. Door het Provinciaal kerkbestuur van Overijssel zijn tot kandidaten bij de Heilige dienst toegelaten de heeren R. Brink en K. F. Gronemeijer. De Leidsche Gemeenteraad heeft heden Donderdag be sloten de bezoldiging van Dr. K. A. X. G. F. Sicherer, do cent in de Hoogduitsche taal aan het Stedelijk Gymnasium, met f 400 te verhoogen en aan Dr. H. Mulder, op zijn ver zoek eervol ontslag te verleen en als tweeden praeceptor aan dat Gymnasium. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 68°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 61°. Donderdag morgen te 5 uur 59°, te 8 uur 66°, te 12 uur 74°, 's namiddags te 4 uur 75°. De keizer van Rusland heeft in de vorige week het Japansche gezantschap ten gehoore ontvangen en op de aan spraak van prins Simodske geantwoord//Met bijzonder ge noegen ontvang ik de vertegenwoordigers van Z. M. den Taikoen. De betrekkingen van Rusland met Japan waren steeds van vriendschappelijken aard. De nabuurschap van beide rijken en de daaruit ontspruitende algemeene belangen zijn een waar borg voor de duurzaamheid en de bevestiging van beiderzijds verkeer. Ik waardeer de vriendschapwelke de Taikoen mij door dit gezantschap bewijst en de gevoelensdie hij mij doet kennen. Ik hoop dat uw verblijf in mijne hoofdstad u de overtuiging zal schenken, hoe oprecht Rusland het met Ja pan meent." Uit bet proces tegen Garozynski, die een aanslag ge daan heeft op het leven van den grootvorst Konstantijnis gebleken dat hij medepligtigen had, hetgeen trouwens wel te onderstellen was, indien men nagaat, dat reeds eenige dagen vroeger een moordaanslag plaats had op den generaal Luders, en later tot tweemalen toe op den markies Wielopolski. Het gevoelen is dat eerstgenoemde misdadiger lid was van een

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2