N°. 765. Vrijdag 22 Augustus. A". 1862. De gemeenterekening ran 1861. LEIIISOn MilBLlD. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 24 ra. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 ra.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags 2$. u., de overige dagen uitgezonderd de ZondagS u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. (Slot). De keuzewelke belasting op voorwerpen van verbruik het eerst aan de beurt ligt, als er van afschaffing of vermin dering van plaatselijke accijnsen sprake isvalt niet moeije- lijk. Afschaffing gaat boven vermindering, omdat daarmede gepaard gaat algeheele opheffing der formaliteiten, die de in vordering en het toezigt vereischen en medebrengen. Vermin dering van den maatstaf waarna de hoofdelijke omslag gehe ven wordt, heeft een bezwaar in den aard van zulke directe belastingendie meer de gegoeden treffen en door de vrijstel lingen van de personele belasting voor hen die een huis boven de 50 huurwaarde bewonen de mindere standen uit zonderen. De hoofdelijke omslag, die te Leiden wordt geheven is een bedekte vrrhooging der personele belasting van het Rijk bij wijze van opcentendie bovendien geheel miskent het beginsel van een progressive berekening, bij het tweede lid van art. 242 der gemeentewet aangenomen. In allen ge valle zou een vermindering van de percentsgewijze heffing van het twintigmalig bedrag der aanslagen in de personele belas ting alleen strekken ten voordeele der aanzienlijken. Trouwens vermindering van den hoofdelijken omslag zal, terwijl er nog belasting op de eerste levensbehoeften geheven wordt, ook buiten het bezwaar, dat in art. 250 der gemeentewet ligt, geen goedkeuring van het tegenwoordig Bewind verkrijgen, dat, in overeenstemming met het beginsel van de bij de ge meentewet aangenomen regels voor de heffing van plaatselijke belastingende beperking van het accijnsstelsel bedoelt. Op dat punt kunnen de tegenstanders van het plaatselijk accijns stelsel dus gerust zijn. Afschaffing van de belasting op den wijn en het gedistilleerd kan niet het eerst aan de beurt zijn, omdat het belastingen van weelde zijn; die op het gemaal zou niet ge heel mogelijk wezen, wel die op het geslagt en op de brandstof fen. En in een fabriekstad, waar het brood der nijverheid is be last zal, vooral nu er sprake is, om de rijksaccijns op turf en steen kolen afteschaffenwel het eerst gedacht worden om het Rijk op dien weg voortegaan of te volgen. De brandstoffen behooren ook tot de volksvoeding en elke last op het verbruik gelegd drukt dubbel zwaar, èn op de fabrieken of andere ondernemingen van nijverheid omdat het voorwerpen zijn die tot voortbren gend verbruik dienen en krachtens art. 251 der gemeentewet, niet of zoo min mogelijk getroffen mogen worden èn omdat zij een voornaam deel der eerste levensbehoeften voor den ar beidersstand treft. De invordering als plaatselijke accijns wordt dubbel moeijelijk als de rijksaccijns op de brandstoffen wordt afgeschaft. De belasting op het geslagt, ofschoon evenzeer bezwarendis dat niet in gelijke mate als die op turf en steenkolen, omdat bij deze laatste stoffelijke en zedelijke belem meringen aan den welvaart van de werkende volksklasse in den weg staan, zooals we breeder zullen aantoonen, wanneer wij onze beschouwingen over volksvoeding en arbeidsloon vervolgen. Afschaffing der plaatselijke belasting op de brandstoffen is dus raadzaam, maar ook mogelijk. Het tekort van 188200is ge vondenwanneer men naar de werkelijke opbrengst van 1861 heft: 1°. belasting op het geslagt voor f 21500 2°. h h m binnenl. gedistilleerd 75500 3°. h u u buitenl. h hu 3000 4°. h h <t gemaal u 70500 5°. h u de wijn u u 17500 f 188000 dewijl de opheffing van het toezigt op de heffing van de be lasting op de brandstoffen een naauwlettender waakzaamheid op die der overige accijnsen en daardoor een meerdere op brengst kan ten gevolge hebben. Opmerkelijk is het- 't zij in het voorbijgaan gezegd- dat de belasting op de brandstoffen over de zeven eerste maanden van 1862 slechts f 9159,11, en in het zelfde tijd vak van het vorige jaar f 12357,46 opbragt, een verminde ring van 25 pCt.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1