Buitenlandsch Nieuws. Amsterdam vertrokken 872 reizigers uit 's Gravenhage en 823 uit Leiden. Maandag avond is te Scheveningen van de haringvis- scherij aangekomen de bomschuit Eugène Charles, schipper Arie Korving, reeder de heer A. E. Maas, aanbrengende 65 ton pekelharing en 47,000 stuks steurharing. De pekelharing is nog niet verkocht. Het duizendtal steurharing heeft Dings- dag morgen opgebragt f 48 de volle en f 28 de ijle. Zondag namiddag is te Zutphen een verschrikkelijk on geluk gebeurd. Eenige kinderen speelden onder de Hospitaals poort en bewogen de zware deuren heen en weertoen een hengsel brak en de daaraan hangende deur op twee kinderen viel, van welke het een geheel verpletterd bijna oogenblikke- lijk dood wasterwijl het andere over het gansche ligchaam zwaar gekneusd en met verpletterde schouders en beenen naar Eet gasthuis is vervoerd, waar een der beenen is afgezet. Of het kind echter al die vreeselijke pijnen zal kunnen doorstaan en niet bezwijken zal wordt betwijfeld. Het is verschrikkelijk voor ouders ze op die wijze te verliezen. Zaturdag 11. ontstond twist tusschen twee broeders in de gemeente Oss. De een sloeg den ander met een zeis den geheelen rechterarm af. De lijder werd onmiddelijk naar het zieken-gasthuis te 's Hertogenbosch'overgebragtzijn toestand is echter hopeloos. De dader bevindt zich in handen der justitie. Maandag avond is door den algemeenen kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Amsterdamter ver vulling van een predikantsplaats, veroorzaakt door het eme ritaat van den WelEw. Zeer Gel. heer H. J. Spijker, de vol gende alphabetisch gestelde nominatie uitgebragt: Zestal: Ds. B. J. Adrianipred. te BotterdamDs. G. van Gorkom theol doet. en pred. te Leiden; Ds. H. G. Hagentheol. doet. en pred. te Leiden Ds. P. van Limmik pred. te SneekDs. F. Bauwenhoff, theol. doet. en pred. te Zalt-Bommel; Ds. W. P. Wolters, pred. te Harlingen. Naar men verneemt zou de heer L. Durand pred. te Vevey, bedankt hebben voor het beroep naar de Waalsche gemeente te 's Gravenhage. Tot predikant bij de Herv. gemeente te Meeuwen en Haagoort (cl. Heusden) is benoemd de kandidaat W. de Visser. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Harlingen de kandidaat H. F. W. Grottendreck. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 68°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 60°. Woensdag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 62°, te 12 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 70°. Uit Petersburg wordt geschreven, dat van het aantal personen, wegens vermoedelijke medepligtigheid aan de jongste Petersburgsche branden in hechtenis genomen, reeds 750 voor de bevoegde rechtbanken verschenen zijn. Sommigen heeft men kunnen overtuigen van hunne schuldanderen hebben vrijwillig bekend. Echter is men er tot hiertoe niet in geslaagd om de eigenlijke aanstokers van den moorddadigen en revo lutionairen toeleg op het spoor te komen. Zekere Konarski, een der veroordeeldenantwoordde op de vraag of hij zich niet bekommerd maakte over het lot van zijn huisgezin (hij is gehuwd en vader van vijf kinderen)dat er, indien hij het leven moest verliezen voor zijn vrouw en kinderen oneindig beter zou worden gezorgd dat het hem tot hiertoe mogelijk geweest was te doenbeter zelfs dan de keizer daartoe in staat zou zijn. Hieruit leidt men af, dat van den kant der aanleggers van het complot, aan hunne handlangers en slagt offere allerhande schitterende beloften moeten gedaan zijn. De nieuwe catechismuswelke de koning van Hannover, als eerste bisschop des landsonlangs heeft uitgevaardigd was besterad om een andere te vervangen, die, van 1790 dagteekenendein strijd was met de begrippen der ultra orthodoxen in den lande. In overeenstemming met den ko ning-bisschop heeft men derhalve in het geheim den onlangs geoctroijeerden nieuwen catechismus ontworpen, meer bepaald op de grondslagen die in een oud werk voorkomen, dat, zooals het in den considerans van het octrooi luidt: »als een bijzondere gave der Voorzienigheid moet beschouwd worden." In dit boek wordt geleerddat er een persoonlijke duivel bestaathet tracht het geloof aan tooverij en hekserij veld te doen winnenhet predikt het alvermogen der geestelijk heid, begrippen en leerstellingen, waarvan de meerderheid des volks niets wil weten. Het is nu tegen dezen nieuwen catechismus dat het volk in verzet is gekomen, verklarende liever tot de Gereformeerde kerk te willen overgaandan zich naar zulke kerkelijke voor schriften te gedragen. De ongeregeldheden die de komst van den heer Baurschmidt (de eenige geestelijke die openlijk tegen den nieuwen Cathe- chismus optrad) ten gevolge had, zijn reeds vroeger gemeld. Overal waar hij zich vertoonde werd hij in triomf ontvangen met bloemen bestrooid en door een talrijke volksmenigtedie de hymne van Luther: //Ein feste Burg ist unser Gott" aan hief, rondgevoerd, waarna het volk de huizen aanviel van eenige leden van het consistorie; vooral stonden twee ultra orthodoxen, de heeren Niemann en Uhlhornaan zijne aan vallen bloot en toen de policie en de troepen dit wilden be letten, had er een bloedig straatgevecht plaats. Twee nachten en een dag duurden de wanordelijkheden voort, totdat men er eindelijk in slaagde de rust eenigermate te herstellen. De heer Niemann, in wiens huis geen enkele glasruit heel bleef, heeft de vlugt genomen. De koning heeft zich door een stoet van raadslieden omringdmaar zij behooren allen tot de ultra orthodoxe rigting. Het is bekend dat desniettemin de strijd tegen de overgroote meerderheid iu den lande reeds opgegeven en de cathechismus ingetrokken is. In een huis te Brusselwaar gewoonlijk metselaars hun intrek nemen, beklaagde men zich sedert eenigen tijd over diefstallen van geldstukken en kleine blinkende voorwerpen. Reeds was er een bepaalde aanklagt gedaan, maar met de meest naauwgezette waakzaamheid kon men den dader niet uitvindentoen op zekeren morgen in de afgeloopen week een metselaarsknecht, die op een tafeltje digt bij zijn bed een zilveren horologie gelegd haduit zijn slaap werd gewekt door het vallen van een metaal voorwerp en het slepend ge luid van iets, dat over den vloer werd voortgetrokken. Uit zijn bed kijkende zag hij, dat zijn horologie verdwenen was. Hij ging op het geluid af en werd toen de dief gewaar; hij zag zijn horologie in een gat van het vertrek, waar ratten doorloopen. Daar het gat echter te klein was, om het horologie door te latenwaarvan de kast door het vallen was open gegaan, waren de dieren belet hun prooi wegtehalen. Eender ratten was in het geheel niet gezind om het gestolene los te laten, zoodat de eigenaar alle moeite had om zijn horologie uit het gat te trekken. Bij nader onderzoek vond men nog an dere voorwerpen. In het Protestantsche weekblad le Lien leest men dat op den hoek van de straat Astorg en de straat Roquépine, op kosten van de stad Parijs, een nieuw Protestantsch kerk gebouw zal worden gesticht. Vermits het ditmaal voor het O O eerst is, dat in deze hoofdstad een nieuwe kerk, uitsluitend voor de Protestantsche eeredienst bestemdwordt gebouwd wenscht men zeer, dat het nieuwe gebouw in een waardigen stijl zal worden opgetrokken. Nog wordt door dat Weekblad gemeld, dat de Russische Keizer veel welwillendheid aan den dag legt ten aanzien van de dissiderende eeredienstenen laatstelijk een uitgestrekt terrein heeft afgestaan aan de Duit- sche Protestanten te St. Petersburg, voor de stichting van een Protestantsch kerkgebouw in een van de fraaiste wijken dier stad. Bij gelegenheid der feesten van 15 dezer te Parijs was te midden van het plein voor de Champs Elysées een fontein waar bovenop kinderbeeldjes zijn geplaatst. Uit hunne hoofden steken gaspijpen, waarop een zon rust, zamengesteld uit vurige stralenen boven deze stak een verlichte N. uitgroen ge kleurd, zijnde de Napoleontische kleur. Die zon en dat naam cijfer bragten den beruchten bijnaam van Lodewijk XIV, //den Zonnegod" in herinnering, naar aanleiding waarvan destijds in Nederland een beteekenisvolle spot-medaille geslagen werd waarover de groote Koning zoozeer in woede ontstak. Blijkens officieele aankondiging is de Spaansche regering voornemens een tentoonstelling te houden van denzelfden aard

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2