Binnenlandsch Nieuws. voorzien worden in de ontbrekende 300,000; in 1861 wer kelijk opgebragt f 317184,77 en voor 1862 geraamd op f 311802,23. In de eerste plaats strekt de opbrengst der heffingen voor marktenbruggentollengebruik van gemeente-gronden onderwijs enz., die over 1861 hebben opgebragt f 21321,31, voor 1862 zijn geraamd op f 27550, maar door den aanwas der schoolgelden voor het vervolg veilig te stellen op 30000. Hierop volgt het bedrag der ingevorderde opcenten op 's Eijks directe belastingen, waarvan in 1861 is gestort f 30840,17®, en de hoofdelijke omslag, die in 1861 opbragt f 50538,08®, en voor 1862 is geraamd op f 51000, waaromtrent niet mag worden uit het oog verlorendat die heffing volgens art. 250 der gemeentewet moet voorafgaan aan de verhooging der ge meentebelasting op het gemaal tot 3 de 100 ponden tarwe en van andere belastingen op voorwerpen van verbruikaan Rijks accijns onderhevig. Afschaffing of vermindering staat dus daarmede in een zeer naauw verband, en vindt, behalve in andere opzigtenook daarin een groot bezwaar, dat er mede gepaard moet gaan afschaffing of vermindering van die ver hooging op het gemaal. Wij komen op dit punt later terug, om nu slechts vasttestellendat de genoemde drie sommen f 30000, f 30800 en f 51000 te zamen f 111,800 van de nog ontbrekende f 300,000 afgetrokken, nog een tekort van f 188200 overlatendie gevonden moeten worden uit de be lastingen op voorwerpen van verbruik, die in 1861 hebben opgebragt f 214319,70. Z. M. heeft benoemd, tot rechter in de arrondissements rechtbank te Almelo Mr. J. van Riemsdijk, kantonrechter aldaar, en tot lsten luit. bij het 4de regt. dragonders den 2den luit. H. J. P. Schrassert Bert van het corpseen eervol ont slag verleend aan Jhr. Mr. F. G. M. van Nispen tot Seve- naer als Burgemeester der gemeenten Bergharen en Horssen; aan Mr. D. baron Bentinck tot Schoonhete, als rechter in de arrondissements-rechtbank te Zwolle; aan J. C. Dwars als notaris te Utrecht en aan den lsten luit. Jhr. G. F. van de Poll van het 5de regt. dragonders. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft 11. Zaturdag als opperbevelhebber van Milligen de volgende dagorder uitge vaardigd »Met groot genoegen heb ik opgemerkt den ijver en de lust, waarmede de troepen van alle wapenen bij het onver wacht alarm slaan van heden 16 dezer zijn uitgerukt. Ofschoon de signalen bij het uitrukken niet dadelijk algemeen werden begrepen, was echter een iegelijk al spoedig onder de wapenen. Soldaten van alle rangen en wapenen in deze legerplaats vereenigdGij hebt een goeden geest ten toon gespreid bij de manoeuvres, die na het alarm slaan zijn uitgevoerd. De geest die u bezielt is uitmuntend en mogten de omstan digheden geboren worden om den vaderlandschen grond te verdedigendan is die geest mij een waarborg voor uwe daden tegenover den vijand. Soldaten! onder alle omstandigheden vertrouw ik op u, en gij zult ook naar mij niet te vergeefs uitzien als de nood daar zal zijn. Leve de Koning Z. M. de Koning van Wurtemberg heeft HD. consul te Rotterdamden heer C. P. Sander, benoemd tot ridder der Frederiksorde. De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrij dag a. s. niet plaats hebben. Zooals vroeger gemeld ishebben de beide Kamers van den Hoogen Raad der Nederlanden vóór de vacantie drukke vergaderingen gehouden tot het onderzoek van het ontwerp- wetboek van strafvorderingdoor den vorigen Minister van Justitie vervaardigd en aan het oordeel van dat hooge rech terlijke collegie onderworpen. Gedurende den vacantietijd zijn die bijeenkomsten geschorst. In September aanstaande zullen zij worden hervat en dan zal waarschijnlijk van het onderzoek der beide kamers, zoodra het geheel zal zijn afgeloopen, een gezamenlijk rapport worden opgemaakt, dat aan den tegen- woordigen Minister van Justitie zal worden aangeboden. Een en ander zal echter nog eenigen tijd vorderen. Hieruit blijkt alzoo, dat het berigt in sommige dagbladen voorkomende, dat het rapport van het gehouden onderzoek zeer ongunstig zou zijnals zeer voorbarig is te beschouwendaar het rap port nog niet is opgemaakt. In de jongst gehouden vergadering van den Gemeente raad van Deventer is met eenparige stemmen besloten om van 1 Januarij a. s. af van wege de gemeente het gaz aan parti culieren te leveren tegen 14 cents per kub. el voor een ge bruik tot 1000 kub. ellen, tegen 13 cents per volgende 1000 kub. ellen en tegen 12 cents voor al het meerder gebruik in het loopend jaar. Ter opheldering dient, dat 12,37 cent per kub. el gelijk staat met f 3,50 per duizend kub. voetenzoodat dan de prijs zou zijn f 4f 3,68 en f 3,40. Naar men verneemt, wordt de schade, veroorzaakt door de aanvaring van de Goessche stoomboot aan het schip, waarin zich het ameublement bevond van den heer Magnus, raad van legatie bij het Pruissische gezantschap te 's Gravenhage, gewaardeerd op ruim f 5000, terwijl de schade aan het schip veroorzaakt op f 2000 wordt geschat. Zondag 11. overleed te Alkmaar in den ouderdom van 76 jaren de heer Mr. J. A. Kluppell, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, president van de arrond.-rechtb., lid van den Gemeenteraaddijkgraaf van het Hoogheemraadschap van de Hondbossche duinen tot Petten, lid van de maatschappij van letterkunde te Leiden enz. enz. Sedert 1811 was hij in verschillende rechterlijke betrekkingen geplaatst en genoot hij steeds de algemeene achting. Zijn geestvermogens bleven bij het klimmen zijner jaren onverzwakt en met den meesten ijver was hij steeds in talrijke besturencommissiën en liefdadige instellingen werkzaam. Maandag morgen te 4 uur had in de gaz-fabriek te Ylaardingen een ontploffing plaats. In het zuiverhuis, dat ge meenschap heeft met de stokerijhad zich gaz verzamelddat door het licht in de stokerij aanwezig is ontstoken. Het dak van genoemd zuiverhuis is gedeeltelijk weggeslagen, gedeelte lijk verbrand, een muur is bijna geheel omvergeslagenterwijl de anderen veel hebben geleden. Door gepaste maatregelen is de brand spoedig gebluscht, nog voor dat de brandweer op de plaats kon zijn aangekomen. De toestellen tot zuivering van het gaz zijn niet beschadigd, zoodat er geen opont houd in de verlichting der stad uit dat ongeluk kon voort vloeien. De werklieden in de fabriek zijn met de schrik vrij gekomen. Zondag namiddag te 5 uur heeft een Napolitaansch va rensgezel te Schiedam een werkman met een dolksteek ver moord, zoo men zegt in dronkenschap. Maandag middag te 4 uur is genoemde persoon per spoor trein te Rotterdam overgebragt. Hij is slechts 22 jaren oud. Hij trachtte na het bedrijven van de misdaad zich van het leven te berooven, door in het water te springen, hetgeen hem echter belet werd. De verontwaardiging van het publiek was zoo groot, dat men hem naauwelijks aan de woede van het volk heeft kunnen onttrekken. De vermoorde persoon is Jan Klein genaamd, gehuwd en vader van een kind. De aan val was verraderlijk. Hij ontving den dolksteek in den nek zoodat de dolk op zijde uitkwam. Niettegenstaande er zes per sonen bij tegenwoordig warenontkent de beschuldigde niet alleen het plegen der misdaadmaar ook alle kennis aan het wapen waarmede die gepleegd is. Hij zegt den gedooden per soon nimmer gezien te hebben. Op Woensdag 27 dezer, des morgens te 7 uur 10 min. zal rijden een trein van derde klasse rijtuigen van Rotterdam naar Haarlem en Amsterdamen des avonds te 8 uur van Amsterdam terug. Deze trein zal niet stilhouden te 's Hage en Leiden. Zondag 11. heeft Dr. T. Modderman van Amsterdam voor de protestantsche militairen in het kamp van Milligen een korte toespraak gehouden over Lucas X: 42a. Bij de Evangelisch Luthersche gemeente te Dordrecht is beroepen Ds. J. W. Beversen te Kampen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 58°,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2