Biimenlandsch Nieuws. Z. M. heeft aau den heer P. M. Vrancken apostolisch vicaris en pastoor te Batavia vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van het Hei lige graf, hem geschonken bij diploma van den Latijnschen Pa triarch van Jeruzalem. H. M. de Koningin en Z. M. de Koning van Wur- temberg hebben heden Donderdag een bezoek gebragt aan het magazijn van schilderijen en plaatwerken van de heeren Goupil en Comp. te 's Hage. Daarna hebben HH. MM. Sche- veningen bezocht. De Commissaris des Konings dezer provincie, de heer Mr. J. Loudonzal Zaturdag a. s. de gemeenten Schiedam Kethel en Spaland een bezoek brengen. Uit een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raalvan het chemisch pharmaceutisch en botanisch gezel schap Concordia te Leiden, blijkt, dat het even als de Ned, Maatschappij ter bevordering der Pharmacie te Amsterdam met al die belangstelling welke het gewigt der zaak vordert, kennis heeft genomen van het ontwerp van wet, regelende het staatstoe- zigt op de uitoefening der geneeskunst en meer bepaald op die der artsenijbereidkunde, alsmede van het adresinhoudende bedenkingen op genoemd ontwerp door deze Maatschappij ingedienddat het zich volkomen vereenigt met de aan het slot van dat stuk door die Maatschappij uitgedrukte meening namelijk dat deze in de voorgedragen ontwerpen veel goeds ziet, en dat de tegenwoordige toestand voor apothekers niet langer houdbaar is en dus dringend verbetering eischt. Om het hooge belang der zaak evenwel veroorlooft het zich uwe aandacht bijzonder te vestigen op de bij art. 19 door die Maatschappij geuitte wensch, dat men een stap verder ware gegaan en het aantal apotheken voor het vervolg bad beperkt zoodat dit daardoor werd gebragt en bleef in natuurlijke ver houding tot het cijfer en de behoeften der bevolking. Als onze innige overtuiging moeten wij te kennen geven, dat hierdoor alleen de mogelijkheid bestaat, dat de apotheken ia Nederland worden hetgeen ze moeten zijn. Inrigtingen ten nutte van het algemeen welzijn, Bewaarplaatsen, waar uit sluitend die middelen en wel alléén in dien toestand worden aangetroffen, als de geneeskundige wetenschap eischt en noodig oordeelt tot bestrijding van ziekten en gebreken. Daardoor alleen kan paal en perk gesteld worden aan de vele misbrui kenwaartoe de apotheker vaak gedrongen wordt, ten einde zich en de zijnen voor gebrek te vrijwaren. Curatoren van het gymnasium te 's Hage hebben ter benoeming van een leeraar voor de algemeene geschiedenis en aardrijkskunde aanbevolen de heeren Dr. T. W. G. van Oordt, vroeger docent aan het gymnasium te Gouda, later aan het instituut te Kaapstad en Dr. W. Doorenbosoud rector te Winschoten. De heer T. Zaaijer, doctor in de geneeskunde alhier, is benoemd tot 2den praeceptor aan het Anatomisch kabinet der Leidsche Hoogeschool. De heer A. H. Bakker Korff te Leiden is benoemd tot lid van verdienste der Academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam. De heer G. Smit Sybingadoctorandus in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de Leidsche Hoogeschool, is benoemd tot praeceptor aan het Gymnasium te Groningen, in plaats van Dr. H. van Herwerden, die te 's Graven hage is benoemd. In de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeendie Woensdag morgen te Amsterdam werd voortgezetis het voorstel van het hoofdbestuur betreffende de noodzakelijkheid van de invoering eener schoolpligtigheid behan deld waarop een amendement door den afgevaardigde uit Utrecht werd voorgesteld, strekkende om dat voorstel commissoriaal te maken en in de volgende algemeene vergadering te be handelen, welk amendement met 375 tegen 193 stemmen wordt aangenomen. De afgevaardigde uit Leiden was vóór het voorstel en heeft eenige hem uit Pruissen geworden mededee- lirigen over de aldaar bestaande schoolpligtigheid voorgelezen, Te Zalt-Bommel is de kanonneerboot onder kommando van den luit. ter zee Slegt, Dingsdag feestelijk met vreugde schoten ontvangen terwijl de landingsplaats met vlaggen was versierd. De heeren F. W. de Virieu en D. van Haren No- man hebben zich met de zamenstelling eener sub-commissie belast, terwijl de jongens der Leidsche kweekschool Woens dag de stad bezigtigden. Onder de personendie in de nabijheid van Zwolle werkzaam zijn aan het bouwen der Spoorwegbrug over den IJssel, zijn eenige ongeregeldheden ontstaan. De burgemees ter van Zwollerkerspel heeft zich met een rijks- en gemeente veldwachter daarheen begevenen het is hem gelukt spoedig de orde te herstellen. In de nachtdiligence van Delden naar Zutphen vond men Dingsdag morgen tusschen Lochem en Zutphen een der passagiers overleden, zijnde een predikant, die met zijn vrouw naar Utrecht reisde. De familie, bestaande uit man vrouw en kind te Utrecht tehuis behoorendehad plaats genomen te Lochem, na een verblijf van eenige weken in Twenthe. Hij is naauwelijks ge zeten of krijgt een toeval en vóór de diligence de herberg van Spekking, een half uur rijdens, had bereiktwas hij reeds overleden. Woensdag werd op het établissement Zeerust te Sche- veningen een luisterrijk diner gegeven door het Hoofdbe stuur van de Vereeniging van Fabriek- en Handwerknijver heid in Nederland. Zondag namiddag had buiten Enschedé in een der her bergen aan den grooten weg op Hengelo een bijeenkomst plaats van ambachtslieden. Eenige honderde arbeiders bewo gen zich in en om de plaats der zamenkomst. Tot bereiking van het doel verhooging van het dagloon werd een lijst ter teekening in gereedheid gebragtten einde te verhinderen dat de arbeid tegen het vorige loon werd hervat. Een der aanwe zige vreemde arbeiders plaatste zich op een bank, sprak over de duurte der kosthuizenhet geringe arbeidsloon en somde eenige bezwaren op, betoogde de noodzakelijkheid op een boete van 3 en noodigde de aanwezigen uit om te teeke nen. Naauwelijks was deze toespraak geëindigd, of de rede naar bevond zich in handen der policiedie hem, gevolgd door eenige honderde arbeiders, welke met deze vertooning volstrekt niet ingenomen schenen, in verzekerde bewaring bragt. De gearresteerde is echter te middernacht weder ont slagen en de arbeid Maandag morgen hervat. Het detache ment dragonders heeft zeer goede diensten gedaande orde is geen oogenblik verstoord geworden. Men verneemt, dat Maandag twee fabrieken zijn gesloten, zoodat weder verscheidene werklieden zonder middel van be staan zijn. Te Gorinchem zat Zondag namiddag een kleermaker met zijn gezin op een plankijs of uitstek achter hun huis dat uitkomt of uitzigt heeft op de haven. Eensklaps stort de stelling met de familie in het water. Gelukkig zijn allen ge red door aldaar liggende schippers en met den schrik vrij gekomen. De Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, dezer dagen te Amsterdam vergaderd, heeft be sloten de 46ste algemeene vergadering in het volgend jaar te houden binnen Leiden. Wij vernemen dat Ds. H. HeijenEvang. Lutb. pre dikant alhier, beleefdelijk heeft verzocht niet verder in aan merking te komen bij het beroep van den Kerkeraad der Evang. Luth. gemeente te Dordrecht. Woensdag 13 Augustus vierde de Hooggeleerde heer Prof. C. Pruys van der Hoeven, sedert December 1824 Hoog leeraar aan de Medische faculteit der Leidsche Hoogeschool zijnen zeventigsten verjaardag, welke dag door zijn voormalige en tegenwoordige leerlingen was uitgekozen om Z. E. H. G. een duurzaam blijk van hoogachting en genegenheid aantebieden. Een commissie, bestaande uit te Leiden praktiseerende doc toren alsmede den praeses der Medische faculteitbood aan Z. E. een keurig bewerkt zilveren beeld aan, voorstellende de Wetenschap, met een laauwerkrans en de zinnebeelden der geneeskundige faculteit versierdwijzende op de geschriften door Prof. Pruys van der Hoeven uitgegevenrustende op een zwart marmeren voetstuk, waarop het volgende opschrift is aangebragt: //Virum clarissimum Cornelium Pruys van dei- Hoeven munere professoris, die XIII ra. Augusti 1862 de-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2