Buitenlandsch Nieuws. d. Welke middelen moeten er aangewend worden om de pre ventieve opsluiting in strafzaken te verminderen e. Op welke grondslagen moet een internationale wet rusten, waarbij op eenparigen voet de successie geregeld wordt voor de vreem delingen tijnsche taal- en letterkunde de heer H. Mulder, litt. hum. cand., praeceptor aan het gymnasium te Leiden2°. in de Nederl. taal-, letterkunde en geschiedenis Dr. J. ten Brinktijdelijk te Utrecht; 3°. in de Fransche taal- en letterkunde de heer H. J. Dirksen, tweede onderwijzer in de Fransche taal- en letterkunde aan het Gymnasium te 's Hage4°. in de wis- en natuurkunde en de wiskunstige aardrijksbeschrijving de heeren J. van Aalst, tweede onderwijzer in de wiskunde aan het Gymnasium te 's Hage en H. G. van de Sande Bakhuy- zenciviel-ingenieurcandidaat in de wis- en natuurkunde en thans werkzaam bij de sterrewacht der stad Leiden. - Na behandeling van verschillende onderwerpen isop voor stel des voorzitters beslotenhet rapport der rechtskundige commissie tot onderzoek van den zin van art. 2 van het gas-contract van 3 Mei 1844 (nopens de gasverlichting te Scheveningen)te verzenden naar den stadsconsulentden heer Mr. J. C. Faber van Riemsdijkom diens advies over deze zaak te vragen. Ds. A. Meerdink te Gaast heeft het beroep naar Sche veningen aangenomen. Door den Kerkeraad der Waalsch Hervormde gemeente te 's Gravenhage ister vervulling der vacatureveroorzaakt door het vertrek van Ds. Trottret, benoemd de WelEw. heer L. Durand, pred. te Vevey in Zwitserland. Uit een authentieke bron worden uit Luxemburg de volgende bijzonderheden medegedeeld omtrent het gebeurde met den ontvanger der belastingen Baur: Den 2den Augus tus 's morgens kwam Baur, door andere personen vergezeld, de stad uit. Op het oogenblik dat zij de aldaar patrouillerende schildwacht passeerdengreep de laatste achterwaarts naar zijn geweer om het hem te ontrukken. De schildwacht, die zich te weer wilde stellen en den dader vatten wilde, kreeg van Baur een slag met diens stok over de borst. Hij verklaarde beiden terstond tot zijn arrestantendoch daar deze de vlugt naar de stad namenriep hij hen toe halt te houdenonder bedreiging van anders te zullen schieten. Eerst nu laadde de schildwacht zijn geweer, en daar men op zijn waarschuwin gen geen acht gaf, schoot hij eindelijk op een afstand van bijna 100 passen zijn geweer op de vlugtenden af en trof hij Baur zoodanig dat deze dood ter aarde stortte, terwijl zijn medgezel verdween en tot dusver niet is ontdekt. Men heeft alle reden te veronderstellen dat de schildwacht de waarheid gesproken heeft. De beschuldiging van den Gemeenteraad dat de militaire autoriteit bij dergelijke gevallen niet onpartij dig genoeg te werk gaat, is onverdiend, daar men steeds alle gestrengheid der wet heeft toegepast. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 65°, des avonds te 8 uur 61°, te 10 uur 57*. Dingsdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 60°, te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 68°. =- Te Königinhof in Bohemen had dezer dagen het vol gende voorval plaats. Een inwoner dier stad betrapte een knaap van ruim vijftien jaren in zijn boomgaard, terwijl hij bezig was van het aldaar aanwezige ooft zijn zakken te vul len. Ten einde den knaap de welverdiende straf te doen er langen, sloot hij hem op in een der vertrekken van zijn wo ning en begaf zich naar het bureau van policie. Onderweg veranderde hij van plan, keerde naar huis zonder aangifte van het gebeurde te doen, en liet den knaap los na hem scherpelijk te hebben vermaanddat hij bij een herhaling van het gebeurde in handen der policie zou worden gesteld. Twee dagen later werd de bewuste knaap plotseling ongesteld en stierf. Nu verbreidt zich het gerucht in de staddat de knaap was vergiftigd. De menigte loopt te hoop, verzamelt zich voor de woning desgenen, in wiens boomgaard de jongen eenig ooft had willen ontvreemdenmet het voornemen om hem voor de gewaande misdaad van vergiftiging te straffen. Niet tevreden met de glazen dier woning te verbrijzelenwilde men den eigenaar, een Israëliet, ook aan den lijve straffen en toen men hem niet meester konde worden, wilde men zijn geloofs- genooten daarvoor doen boeten. Ook hunne woningen werden aangerand en ware de gewapende magt niet tusschen beide getredendan zou men waarschijnlijk het verlies van men- schenlevens te betreuren hebben gehad. De krachtige hou ding der autoriteiten keerde het dreigende gevaar gelukkig nog in tijds af. Een dame trad Woensdag avond den winkel van een banketbakker binnen, om een en ander te koopentoen zij de benoodigde specie uit de portemonnaie nam legde zij eenige bankbilletten ter zijde, met het doel om er het geld des te gemakkelijker uit te voorschijn te halen; bij het heengaan vergat zij echter de bankbilletten weder te bergen. Te huis gekomen telt zij haar geld na en mist het grootste gedeelte er van, maar herinnert zich duidelijk het gebeurde in den banketwinkel. Terstond begeeft zij zich derwaarts en vraagt naar het vermiste papierengeld. Er wordt gezocht en nu treft men den hond aan bezig met papier te verscheuren. Eenige snippers naast hem liggende wezen den weg aanwelken de bankbilletten waren gegaande hond had ze verscheurd en opgegeten. Te Brussel heeft zich een vereeniging gevestigddie ten doel heeft de bevordering der wetenschappen die op den bloei der maatschappij een rechtstreekschen invloed hebben. Zij draagt den titel van Association internationale pour le progrès des sciences sociales, en tot bereiking van haar doel is zij in vijf afdeelingen of sectien gesplitst, die zich ieder met een be paald vak van wetenschap bezig houden de eerste met wet geving; 2°. opvoeding; 3°. letterkunde en schoone kunsten; 4°. weldadigheid en openbare gezondheidsleer; en 5°. staat huishoudkunde. In de laatste week van de maand September aanstaande en wel van den 22sten tot den 25sten dier maand zullen in het hertogelijk paleis te Brussel zittingen plaats hebben, waarin de volgende vragen zullen worden overwogen en onderwerpen van beraadslaging zullen uitmaken. Afd. I. a. Welke zijn de grondslagen van een goede zamen- stelling der wetten en welke middelen moeten daartoe worden aangewend? b. Welke rechten hebben, in geval van oorlog, de onzijdige Mogendheden en welke pligten rusten op hen? c. Aan welke wetgevingen is de pers in de verschillende landen van Europa onderworpen (een vergelijkende studie.) Afd. II. a. Is verpligtend schoolonderwijs te vereenigen met vrijheid van onderwijs? Indien zulks aangenomen wordt, welke praktische middelen moeten dan daartoe gebezigd wor den? b. Welke methoden bestaan er om de opmerkzaamheid der leerlingen optewekken en hen gemakkelijker vorderingen te doen maken c. Welk aandeel mag de vrouw nemen in het schoolonderwijs en welke middelen kan men plukken van hare bemoeijingen d. Welke zijn de beste middelen om aan de kinderendie de lagere scholen verlatende vruchten van het genoten onderwijs te verzekeren? e. Op welke wijze kan het onderwijs in de levende talen ontwikkeld en verbeterd worden Afd. III. a. Toepassing van de kunst op de nijverheid. De inrigting, het stelsel en de strekking van het onderwijs met dat doel in de verschillende landen. Verzameling van model len, musea enz. b. Welken invloed oefenen de tentoonstellin gen, hetzij die periodiek plaats hebben of de doorloopende, op de kunst uit? c. Welke zijn de voor- en nadeelen van het privaat onderwijs (op de ateliers) en van het openbaar onderwijs (op de academiën) ten opzigte van de schoone kun sten d. De verschillende soorten van muziek in verband met de opvoeding van het groote publiek, e. Welken invloed oefent de ontwikkeling van de periodieke pers uit op den geest en den vorm der letterkundige voortbrengelen Afd. IV. a. Welke middelen kan men aanbevelenom voor ontslagen misdadigers den terugkeer in de maatschappij ge makkelijker te maken? b. In welke betrekkingen, welke tot nu toe door mannen worden waargenomen, kunnen de vrou wen met nut gebruikt worden? c. Welke middelen moet men aanwendenom het volk meer aan de zorgzaamheid en spaar zaamheid te gewennen? d. Welken invloed oefenen de lom barden uit op de gewoonten der arbeidende klasse en voor

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2