Buiteniandsch Nieuws. door de algeuaeene vergadering van het Onderwijzers-genoot schap uog benoemd tot leden van verdienste dei" heeren B. Brugsma te Groningen en J. Acquoi te Amsterdam. Uit Almelo wordt gemeld, dat tot bewijs, hoe verba zend veel de katoen gestegen is, kan dienen, dat men voor afval van pincops 60 a 70 de 100 pond besteedt en vroe ger 14 a f 15. De stads-dansmeester te Middelburg is door den Gemeen teraad ontslagen uithoofde hij niet teruggekeerd is van het verlof, hem in de maand April voor een maand verleend en ook niets van zich heeft doen hoorenmaar volgens geruch ten met een muziekgezelschap het land doorreist. Zaturdag 11. heeft een boer uit de buitenwijk Brunnepe bij den Burgerlijken Stand te Kampen aangifte gedaan van de geboorte van zijn 25ste kind. Hij was met zijn derde vrouw gehuwd. Te Harlingen is weder een kind gestiktten gevolge van het gebruik van een dot. Het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht heeft, na af gelegd examende kandidaten in de theologie H. de Boei en A. H. Duval Slothouber, van de Utrechtsche Hoogeschool tot de H. Dienst bij de Herv. kerk toegelaten. Ds. L, Trautman predikant bij de Waalsahe gemeente te Delft, heeft aan den Kerkeraad dier gemeente schriftelijk ken nis gegevendat hij zijn ambtsbediening met November a. s., om redenen van gezondheid, wenscht nederteleggen. Beroepen tot pred. bij de Herv. gemeente te Axel Ds. J. C. K. Nonhebeithans te Op- en Neder-Andel. Prof. P. Harting rigt in de onlangs uitgekomen 9de afleve ring van het tijdschrift: Album der Natuur van 1862 een woord tot allen die boven anderen met tijdelijke middelen gezegend zijn en vooral tot die velen die hun rijkdom vergaderd heb ben in de Oo9t-Indie, Zij betreft de ondersteuning van het plan, dat onzen stadgenoot Dr. P. Bleeker thans bezig houdt, daar hij is overgegaan tot het uitgeven van een groot en kostbaar werk, waarin alle Oost-Indische visschen zullen af gebeeld en beschreven worden. Prof. Harting verlangt de in- teekening op dat plaatwerk te bevorderendat een sieraad zal zijn in elke bibliotheeken wil dat men daardoor toonen zal bereid te wezen alle pogingen te ondersteunen die strekken kunnen tot bevordering der kennis van Gods heerlijke schep ping en van den roem des vaderlands. Dr. P. Bleeker is in ons vaderland teruggekeerd met een verzameling van visschen waaraan hij vijftien jaren van zijn leveu gearbeid heeft, en die in rijkdom alle andere dergelijke verzamelingen, uit een even beperkt gebied te zamen gebragt, overtreft. Die verza meling bevat niet minder dan 2170 soorten van Oost-Indi sche visschen, dat is dus een vierde van alle tot dusverre be kende vischsoorten en daaronder zijn meer dau 1100 nieuwe soorten. Dr. P. Bleeker heeft een groot deel van zijn leven in Indie doorgebragt, zooals Prof, II. zegt: ^woekerende met zijn tijd, niet om werelds goed, maar om kennis te verga deren." Wanneer het. werkwaarvan reeds drie afleveringen het licht ziendie de vergelijking met de beste voortbreng selen van dien aard in het buitenland niet alleen doorstaan, maar door de juistheid der uitvoering de mee9ten overtreffen op gelijke wijze wordt voortgezetdau zal het een waar prachtwerk worden, dat niet alleen den roem van vaderland- sche geleerdheid maar ook van vaderlandsche kunst door de geheele beschaafde wereld verspreiden zal. Prof. Harting zegt met nadruk en met vertrouwenBichesse obligeen waarlik de pligten, die het bezit van rijkdommen in goederen of in komsten oplegtwie kan er het gewigt en den omvangwie de gevolgen van haar verzuim bepalen Voor de openbare gezondheid is van groot belang de aanwending van middelen, om de nadeelige gevolgen van on reine dampen, uitwasemingen, stoffen enz. zoo spoedig moge lijk wegtenemen of te verwijderen. In Fabrieken Ziekenhui zenZieken- en Slaapkamers, Kostscholen, Gestichten en overal waar een ophooping van uitadeningen en uitwasemin gen ontstaattreft men een onaangename en voor de ge zondheid verderfelijke lucht aan die men niet zoo gemakke lijk door verscb aantebrengen lucht kan vervangen. Onder den naam van désinfecteur universel is een middel verkrijg baar gesteld, waarvan in het buitenland de doeltreffende waarde is erkend. Het Stadhuis te Parijshet kasteel te Compiêgne, de Keizerlijke landhuishoudkundige school te Avignon de gebouwen in het kamp van Chalons, het groot Seminarium te Mechelenmaar ook de scholen en urinoirs der gemeente 's Gravenhageboven en behalve een aanzienlijk aantal fa brieken en logementen worden door dat middel gereinigd. Een Ned. pond is voldoende om 100 kannen water te docu verstrekken tot reiniging en kost niet meer dan 60 cent9. Voor 2,50 in het jaar kan men zich in een huisgezin van een voldoende hoeveelheid voorzien om bevrijd te zijn van allerlei onaangename en onreine lucht, stank en wat van dien aard meer is. Dat middel is verkrijgbaar bij Mr. F. Vaz,rue d'Enghien 54 te Parijs, die bereid is een billijke korting te verleenen aan hem, die zich hier ter stede met de bezorging belast. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 58". Vrijdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 65°, te 12 uur 68°, 's namiddags te 4 uur 67°. De kamer van afgevaardigden te Turin heeft zich' dezer dagen zonder discussie vereenigd met de voordragt der rege ring, om het inkomen der kroon te verhoogen en op 16,000,000 francs in het jaar te stellen, zullende deze verhooging geacht worden te zijn ingegaan op den dag, waarop Victor Emanuel den titel van koning van Italië heeft aangenomen. Een lid uit NapeH wilde deze verhooging eerst dan bewilligen, wan neer de koning te Rome zou gezeteld zijn; maar de kamer heeft niet toegelaten dat deze aanmerking door de ministers beantwoord werd. Men zegt, dat de grieksche generaal Grivas zich bij Garibaldi bevindt. Bij gelegenheid van het jongste diner door den graaf von Bernstorff te Berlijn gegevenzat zijn echtgenoot tu3- schen twee inderdaad vreemde gasten. Aan haar rechterzijde had zij den eersten gezant van Japan den vorst van Simodska en aan haar linkerzijde den zwarten president van Liberia den heer Benson. Volgens het Hongaarsche dagblad Pesthi-naplo is de oudste soldaat, thans in Europa aanwezig, een Hongaar. Hij is genaamd Ivan Reduliczheeft laatstelijk gediend in het Croatische Oguliner-grensregement en is than9 122 jaren oud. In den zevenjarigen oorlog heeft hij gediend bij de Pandoe ren die zich in der tijd onder den baron von der Trenck zoo berucht hebben gemaakten later in den oorlog tegen de Turken, in welken hij tweemalen is gewond geworden. Men gelooft nog altijd, dat Beijeren en Wurtemberg tot het nu door Pruissen geteekende handelsverdrag met Frankrijk zullen toetredenen zulks te eerder, dewijl de Staatskassen dier beide landen, vooral die van Beijeren, door aansluiting aan het Oo9tenrijksch Tolgebiedgroot nadeel lijden zouden. Een landbouwer in Baden heeft op St. Jan en ter vie ring van den afloop van den oogst zijn kennissen onthaald op wijn van 1862, gemaakt van zeer rijpe druiven; een zeld zaamheid, die de oudste landlieden zich niet weten te herin neren. Om dit feit aan de vergetelheid te ontrukken heeft hij van dit voorval door de bevoegde autoriteit een proces-verbaal doen opmaken. - Te Keulen is bij een hevig on weder de bliksem gesla gen in een gebouw aan den Pollerdam, dat door het gezin van een spoorwegbeambte werd bewoond. Twee in bed liggende kinderen van 9 en 16 jaar werden getroffen en onmiddelijfc gedood, terwijl een derde, dat zich in de kamer bevond, er door werd verlamd. Merkwaardig wasdat een vierde nog zeer klein kind sliep tusschen de twee die gedood werden en geen letsel hoegenaamd bekwam. De schade door den storm in de vorige week te Augs burg en omstreken veroorzaakt aan daken en glasruiten, wordt op ongeveer twee ton geschat. De oogst is bijna geheel ver nield, evenzeer als de schoonste boomen. Men heeft hagel* steenen van 2 en 3 duim gevonden. Een blad, dat in de badplaats Ems wordt uitgegeven, verhaalt het volgende: Een heer, die de leeszaal van dien

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2