DOORSCHIJNENDE KRISTALZEEP, HET BEPROEVEN DER GEESTEN. Adverlentiën. D. CHANTEPIE 0E LA SAUSSAYE, Buiteniandsch Nieuws. Woerden, 31 Julij 1862. van BELIJDENIS-PREDIKATIE uitgesproken te Rotterdam Wordt uitgegeven a 30 Gents bij M. WIJT ZONEN te Rotter dam en is alom verkrijgbaar. denkenmen heeft weinig kunnen redden. De verbrande ge bouwen waren voor ruim f 4000 verzekerd. Woensdag morgen te acht uur reed op den Noordwal te 's Gravenhage een lijkkoets. Een stokoud man poogde haar bijtehoudenmaar vruchteloos, want hij reed te snel voort en het hielp niet, of hij den koetsier toeriep van niet zoo hard te rijdenwant de lijkkoets bevatte het lijk zijner vrouw. De oude en bedroefde echtgenoot moest geheel buiten adem de lijkkoets in den steek laten en beklaagde zichdat hij ook de kist reeds toegespijkerd vond, toen hij 's morgens zijn vrouw voor het laatst wilde zien. Het lijk werd voor rekening van de armenkas begraven en dus uit liefdadigheid. Geschiedt dat elders ook zóó of zelfs zonder lijkwagen? Weinigen is het misschien bekend, dat bij ons gewoon gas, door koperen buizen geleid, aan de binnenzijde dier bui zen een ontploffende zelfstandigheid nederslaat. Deze stof heeft het voorkomen eener zwarte korst en ontploft bij het aanra ken met een ijzerdraadjevoorbeelden bestaan dat er eenvou dig in de buis een ontploffing plaats had. Verzamelt men voorzichtig een weinig van deze stof en roert men het met een gloeijend staafje ijzer om, zoo ontploft het even als bus kruid. Zeer is het dus aanteradenijzeren of looden pijpen en buizenin plaats van koperen te gebruikendaar in eerst- genoemden nimmer zulk een ontploffende zelfstandigheid kan ontstaan. Aangenomen het beroep tot tweeden predikant bij de Hervormde gemeente te Veendam üs. H. J. de Boer te St. Jacobi Parochie. De Leidsche gemeenteraad heeft heden Donderdag Dr. E. van der Ven benoemd tot eersten docent in de wiskunde aan het gymnas-um en magtiging verleend tot het doen eener oproeping voor een tweeden docent in hetzelfde vakvoorts besloten tot de aanstelling van- een hulponderwijzeres aan ieder der openbare scholen voor meisjes, alsmede" tot amotie van de brug over den Ouden Singel vóór de Scheistraat. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 60". Donderdag morgen te 5 uur 57°, te 8 uur 67°, te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 56°. Voor de feesten, welke de Fransche Orphéonisten zich voorstellen in Italië te gaan gevenhebben zich reeds honderd zeven en zestig zanggezelschappen doen inschrijvenvertegen woordigende drie en vijftig departementen waaronder ook dat van Algerie voorkomt. De besturen der onderscheidene kerkgenootschappen in Frankrijk zijn dezer dagen van regeringswege uitgenoodigd om medetewerken tot de viering van *s keizers naamdag. Het is 's keizers verlangendat uit al de gewijde gebouwen gelijktij dig dankzeggingen oprijzen voor de zigtbare bescherming, welke de Voorzienigheid aanhoudend aan het keizerrijk ver leent benevens gebeden voor Frankrijks grootheid en voorspoed. De rechtbank van Périgueux heeft eindelijk uitspraak gedaan in zake der vordering van een priester tot het aangaan van een burgerlijk huwelijk. Zij heeft verklaard, dat het bur gerlijk wetboek evenmin als de organieke decreten in de con stitutie, melding van dit geval maken, en dat de rechter niet bij magte isom dat stilzwijgen aantevullen dat de stand van priester aan den man geenszins zijn rechten als burger ontneemten op dien grond is geconcludeerd tot het bevelen der voltrekking van het huwelijk. In deze geheele zaak is het opmerkelijkste, dat het openbaar ministerie had geëischt het verbod van het huwelijk //uit naam der vrijheid van de ge- loovigen; uit naam der vrijheid van godsdienst." En om dien eisch te stavenvoerde hij de zonderlinge redenering aan dat het huwelijk eens priesters een schanddaad zou zijn in de oogen der geloovigen. In een 11. Vrijdag te Liverpool onder voorzitting van den mayor gehouden vergaderingis ten behoeve van de noodlijdende fabriekarbeiders ingeschreven voor een som van 15,000 p. sterl., waarvan 2000 p. sterl. van de firma Finlay, Campbell en Co. De bedrijvigheid in de Engelsche fabriekdistricten is gedurende de vorige week iets levendiger geweest, ten ge volge van het ontvangen van verscheidene zeer belangrijke export-orders; de prijzen vertoonden echter zeer weinig ver andering. OFFICIEEL BflËtfWI. Burgerlijke Stand te Leiden van den 3Isten Julij tot en met den 6den Aug. 1862. BevallenL. de Vroede Z. - A. S. van 't Hooft, geb. van Leeuwen, Z. - S. van Zijp, geb. Loffler, D. - E. Ver- straaten, geb. Wakka Z. - P. A. Hillenaar, geb. de Haas, D. - J. C. Broomans, geb. LancelD. - C. Rosdorf, geb. van Gils, D. levenl. - M. van der Linden geb. WebbersD.- J. Taffijngeb. van TongerenZ. - J. Crispijngeb. Kriek, D. - J. Swaanenburg Z. - S. Helvenstein, geb. de Klerk, Z. - J. C. den Houter, geb. Fonteyn D. - J. M. H. de Vries, geb. Laffra, D. - C. M. de Vos, geb. Korenhof, D, - A. Zwaan, geb. Gordineau de Gouberville, Z. - S. H. Gerte- naar, geb. LardéZ. - K. Peringeb. DulmanZ. - S. Henssen geb. Haasbeek, Z. Gehuwd: J. Holswilder jm. en M. van Leeuwen jd. - P. H. Bik jm. en S. Penseel jd. - P. de Vink jm. en B. E. Wagemans jd. - J. Fakkel jm. en J. Monnee jd. - A. Star- reveld jm. en A. Vrijbloed jd. - J. G. van Dijk jm. en C. M. van Kleef jd. - A. van Heijgen jm. en M. C. Hoefsmitjd.- J. Slierings Wedr. en A. Krumeich Wed. - J. M. Vogelenzang jm. en A. G. Koenen jd. - V. J. Koblensway Wedr. en M. Sparwer jd. - H. van der Velden jm. en A. Klinkhamer jd.- J. van der Klaauw jm. en C. Boom jd. Overleden: J. T. Raar 65 j. - J. Verkooren 62 j. - A. G. Zandvliet D. ruim 1 j. - C. G. Zwaanenburg D. ruim 3 m. - T. C. A. Asselen 36 j. - J. R. van Polanengeb. Gij zen ij60 j. - P. Ramak Z. 1 j. 6 m. - N. Maartense geb. Pak, 47 j. - W. Kalmeijer, geb. Murk, 74j.-F. W. B. van Outeren Z. bijna 11 m. - Johannes Koster 67 j. -J.de Nobel, geb. Loeber31 j. - C. Spek D. 4 j. 3 m. - R. van Polaanen, D. 6 m. - A. Ballemaker Z. 6 m. - J. J. Passant Z. 4 m. - Gerrit Pelle 71 j. - Jacobus Jongbloed 80 j. - N. Klijné, geb. Martijn 71 j. - M. F. Leijssen Wed. Kriek, 71 j. Bij vonnis van de Arrondissements- Regtbank te Leyden van 29 Julij 1862, is JOHANNES VAN DAM, Winkelier en Koopman wonende te Woerdenver klaard in staat van Faillissement, aanvang genomen 26 Julij 1862. Benoemd als Regter-Commissaris de Heer Mr. J. VAN OUTERENRegter in de Arrondisse- ments-Regtbank te Leyden en als Cura tor Mr. J. BREDIUSAdvocaat te Woerden. De Curator J. BREDIUS. LONDON, 26 Lambeth Hill, Doctors' Commons en FRANKFORT a/m. AGEVT voor HOLLA1VD de Heer H. J. IIOBBERS te Rotterdam, Oppert 245. 29 Junij 1862, door Predikant aldaar.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3