N». 75B. Vrijdag 8 Augustus. A°. 1862. Binnenlandsch Nieuws. - -- LEIDSCH DAGBLAD Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12 j- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.;6u.9m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u.p de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2f u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Laodpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijusen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft pensioen verleend aan de luit.-kolonels J. van der Mey en J. O. L. van Ingen, aan den majoor Jhr. B. de Jong van Beek en Donk en aan den kapt. T. A. van Maanen van het corps ingenieurs mineurs en sapeursen bij dat corps benoemdtot luit.-kolonels de majoors G. V. W. baron van Hemert tot Dingshof en J. A. Feith; tot majoors de kapiteins 1ste kl. J. E. H. B. van Voorst tot Voorst, C. P. del Campo genaamd Camp, P. J. de Waal, D. G. Andreae en G. J. Keiser en tot kapiteins 3de kl. de 1ste luitenants A. J. van PrehnW. SchutA. Baud en A. C. Lorentzalsmede bevorderd tot off. van gezondh. 2de kl. bij de zeemagt die van de 3de kl. J. B. Coomans de Kuiter. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaturdag 9 dezer niet plaats hebben. Het examen voor den rang van adelborst bij de Marine is in het departement van Marine afgeloopen. Zoo men ver neemt heeft dat examen in vele vakken niet veel stof tot tevredenheid gegeven. Woensdag morgen is uit Leiden naar de legerplaats te Milligen vertrokken de batterij veldartillerie, ten einde deel- tenemen aan de groote oefeningen en zal aanstaanden Zatur dag aldaar arriveren. Donderdag nacht is na een langdurig lijden overleden Jhr. Mr. L. de Witte van Citters, laatstelijk lid van den Gemeenteraad der residentie en ridder der orde van den Ne- derl. Leeuw. Hij was den 2lslen Junij 1781 aldaar geboren en had alzoo den ouderdom van 81 jaren bereikt. Gedurende een groot aantal jaren heeft hij zich zoozeer door zijn ge moedelijken ijver als door zijn bijzondere kennis in de behar tiging der belangen van de residentie onderscheiden. Gerui- men tijd behoorde de moeijelyke zorg voor het burgerlijk arm bestuur tot zijn werkkring. Onder vele andere bedieningen, die hij bekleeddeverdient ook vermelding die van president kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente te 's Hage. De redevoering door den heer van Rijckevorsel in de Eerste Kamer over het wets-ontwerp van het tarief der rechten van in-, uit- en doorvoer gehoudenverdient meer algemeen bekend te zijnvooral binnen Leidenwaar men dat tarief noodlottig acht voor den bloei van het fabriekwezen, 't Is ons nuttig voorgekomen de woorden van een geacht en bekwaam man die veel zag, ondervond en opmerkte, een practisch man, te doen hooren, waar zijn stem en vertrouwen inboeze mend gelaat zich niet kan doen hooren en vertoonen. Op zijn leeftijd mag men den ernst des levens veronderstellen, die spreekt en doet uit en tot overtuiging. De redevoering luidt als volgt De tijdigheid van het brengen van wijzigingen in het tarief van in- en uitgaande rechten is betwist geworden. Sommigen buiten de Kamer herhalen steeds dat de wetgevende macht nog niet genoegzaam ingelicht is. Ik geloof dat er weinig onder werpen zijnwelke zoo lang aan alle zijden zijn onderzocht en overwogen. In de zitting van 1856 1857 werd een ont werp van herziening voorgedragenhet werd overgebragt in die van 18571858. Een nieuw ontwerp werd ingediend in den aanvang der zitting van 18581859. Het werd zeer ge amendeerd in de Tweede Kamer aangenomendoch in de Eerste met een geringe meerderheid van stemmen verworpen. In de zitting van 18601861 werd een nieuw ontwerp aan geboden, doch later, ten gevolge eener verandering van Mi nisters door de regering ingetrokken. Eindelijk worden wij op nieuw geroepen over een wetsvoor stel te beslissenhetwelk nagenoeg geen veranderingen bij den anderen tak der wetgevende magt heeft ondergaan. Telkenmale hebben zeer veel belanghebbenden hun bezwaren zeer uitvoerig doen kennen. In de zaak is meer licht verspreid dan bij een enkele enquête mogelijk zou zijn. Ik heb genoemde bezwaren naauwgezet overwogen en heb voor mij de overtuiging verkregen dat zij bijna allen onge grond, immers meestal uiterst overdreven en eenzijdig voor gedragen zijn. Ja eenige petitionarissen toonden zelfs de voor- dragt niet te kennenof niet met het bestaande tarief te hebben vergeleken. Wanneer men een deel dier adressen leestzou men opper vlakkig denken dat het wetsvoorstel een geheele omwenteling- in de nijverheid dreigt daartestellenterwijl, met enkele uit zondering de vermindering der bescherming welke het be9taan?h> tarief verleent, waarlijk niet beduidend is le noemen endaar-"-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1