Donderdag 7 Augustus. im. 1862. Binnenlandsch Nieuws. EEIftSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post 2,80 m de drie maanden. Afzonderlijke Nora- rners Vijf Cent9. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12$. Ct9. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 8 u. 36 ra.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.;6u. 9m.; 9 n. 24 m. Maar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 ti. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m,; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags 2$. u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Poatbusligtingen aan de Lakenbai, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 40 m.; 's middags te 11 u. 15 m., 'snamiddags se 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks -TelegraafWerkdageu van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag vau 3— 9 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van '6 m. 89 li, 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van. Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zatnrdags van 11—1 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Hechten en Acaijnsea dagelijks van 9-1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag eu Donderdag van 92 aar. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. De Minister van Binnenlandsche Zaken de heer Thor- beckeis uit de residentie naar de gestichten van weldadigheid (Ommerschans en Veenhuizen) vertrokken. In de Zitting der Eerste Kamer van 11. Maandag heeft bij de beraadslagingen over het tarief der in-, uit- en door- voerrechten de heer van We9sem den ondergang der Neder- landsche Nijverheid door dit tarief voorspeld. De heer Hart- sen ontleende slechts een bezwaar aan de afschaffing van den vrijdom voor de producten, uit Indië met Nederlandsche sche pen Nederland intevoeren. De heer Sasse van IJsselt 9temde tegen, omdat niet gelijktijdig was voorgesteld de afschaffing van den accijns op de brandstoffen en een herziening der wet op de patenten. De Minister Betz heeft verklaarddat hij stellig voornemens i9om beide die voordragten te doen doch dat daarom deze wet niet behoefde te wachten. Tegen de wet hebben gestemd de heeren HartsenTaet9 van Ame- rongenvan Wessem en Sasse van IJsselt. Het krachtigst werd het ontwerp verdedigd door den heer van Rijckevorsel die bij deze gelegenheid afscheid nam van de parlementaire loopbaan, en zijn genoegen te kennen gaf tot de aanneming van dat wets-ontwerp te hebben kunnen medewerkenhetwelk hij achtte te zijn zoowel in het voordeel der Nijverheid als in het algemeen belang. De wetsontsontwerpen tot afschaffing der slavernij in West- Indië hebben bij het onderzoek in de afdeelingen der Eerste Kamer geen onverdeelden bijval gevonden. Onderscheidene be zwaren en bedenkingen werden daartegen in meerdere of min dere mate aangevoerd. Op verscheidene leden hebben zij een onaangenamen iudruk teweeggebragt. Zij oordeeldendat de regering onder den druk der hedendaagsche philantropische denkbeelden daarheen geleid isdat de afschaffing der sla vernij op die wijze millioenen schats zou kosten en desniette min de kolonie Suriname zal doen te gronde gaan. Onder scheidene leden zouden verre de voorkeur gegeven hebben aan maatregelen, geschikt om op den tijd te werken en de slavernij bijv. door het vrij verklaren van kinderen, die uit slavinnen geboren worden, van zelf te doen ophouden. De groote op offeringen waarmede deze afschaffing van de slavernij thans gepaard zal gaan, werden mitsdien door beu beschouwd als grootendeels nutteloos weggeworpen geld. Tegenover deze over het algemeen ongunstige beschouwingen werd door vele andere leden verklaard dat. zij, niettegenstaande de bezwarendie ook bij hen omtrent verscheidene bijzondere punten Wogenniet ongeneigd zijn deze wets-ontwerpen aantenemen. Zij wenscheu hun zegel te hechten aan het beginsel der emancipatie. Enkele j leden waren zelfs van oordeeldat de instelling der slavernij j zoo strijdig is met het natuurrecht, dat. men zich eeuvoudig had kunnen bepalen bij haar opheffing zonder meer. De mees ten waren van gedachte dat het de vraag niet meer kan zijn I of de emancipatie wenscbelijk goed en in overeenstemming met de beginselen van het Christendom is, omdat deze wet ten thans door de noodzakelijkheid geboden worden, en men geen keus meer heeft. De slavernij wordt van lieverlede door alle beschaafde volken afgeschaft en Nederland kan niet alleen achterblijven. De heeren van Bosse en Uytenhoven zijn heden Woens dag morgen uit de residentie naar Parijs vertrokkenten einde aldaar de onderhandelingen met de Fransche Regering voort- tezetten over het handelsverdrag tusschsn Frankrijken Nederland. Tot leden der Prov. Staten van Zuid-Holland in het Kies- distr. 's Gravenhage verkozen Jhr. Mr. H. J. van der Heim met 308 en Mr. H. F. baron van Zuylen van Nijevelt met 300 stemmen. Jhr. Mr. H. G. C. L. Janssens verkreeg 223 en en Mr. P. J. van der Bnrgh 245 stemmen. In den Koninklijken Franschen schouwburg te 's Hage zullen Donderdag ten tooneele gevoerd worden les Vivacité9 du Capitaine Tic en la Chambre a deux lits. Op de 11de Algemeene Vergadering der Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerksnijverheidin Neder land, den 9den Julij te Zwolle gehouden, is besloten, dat het hoofdbestuur zich bij adres in algemeene bewoordingen zal wenden tot den Minister van Buiteulandsche Zaken en daarna een gehoor verzoeken, betreffende het nadeel, dat nijverheid binnen haar kring lijdt door het in 1861 Frankrijk en Belgie gesloten handelstractaatvooras tot Minister van Financiën, ten einde met klem van Redenen op O

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1