Buitenlandsch ^Nieuws. fen die eener som van 18,000 voor den verwarmingstoestel in het gebouw van het departement van Koloniën is ge weigerd, als zijnde de verstoring niet gegrond op een begroo- tingswet. De voor eenigen tijd door den heer inspecteur van po litie van Kempen uit Londen afgehaalde beklaagde, die naar Dordrecht is overgebragtverscheen Zaturdag aldaar voor den heer rechter-commissaris in bet rechtsgebouw. Eenige oogen- blikken in een der vertrekken alleen gelaten zijnde, maakte hij daarvan gebruik, verliet het gebouw en sprong in deLin- dengracht, zeker om te ontvlugten, maar hij werd door bij- zijnde personen gered en in een woning gebragt. Inmiddels was de rijksveldwacht aangekomen en en na zich van drooge kleederen te hebben voorzien, werd hij onder behoorlijk ge leide naar het huis van arrest overgebragt. Men schrijft uit Dordrecht: Terwijl in het het vorige jaar zelfs aardappelen uit Engeland alhier werden ingevoerd is de uitvoer van hier naar Engeland thans grooter dan ooit. Als een staaltje daarvan kan dienen, dat een enkel huis alhier in dit saisoen reeds meer dan 70,000 mudden daarheen heeft verzonden. De oogst van het koolzaad in de omstreken kan als middelmatig beschouwd worden. In de nabijheid van de Brouwerskolk, een om zijn be koorlijke liggiug vermaarde en veelbezochte uitspanuingsplaats in de omstreken van Haarlem, is Vrijdag 11. een treffend on geluk gebeurd. Een bestuurder of opzigter over den arbeid in de aldaar aanwezige zanderij bevond zich op de helling van een uitgegraven hooge duintoen hij plotseling onder een neerstortende zandmassa bedolven geraakte en jammerlijk om kwam. Na een uur te hebben gegraven vond men eerst zijn lijk. Een tweede arbeider is ter naauwernood het gevaar ont komen daar hij op het punt was mede onder het neerval lende zand te geraken. Een ernstige les ook voor bezoekers van dit oord, om zich niet te wagen op de helling der zan derij of digt bij den rand van de omstreeks 100 voet deine tmndkuil. Zondag heeft ouder de gemeente Hillegersberg een tref fend ongeluk plaats gehad. Zes jongelingen bevonden zich in een bootje op den Bergischen plaseen hunner viel over boord en om hem te helpen begaven zich de vijf overigen aan eene zijde der boot, ten gevolge waarvan deze omsloeg en allen jammerlijk verdronken. Donderdag 11. had te Gent, bij Nijmegeneen verschrik kelijk ongeval plaats. Een welgestelde boerenzoon bragt in een vlaag van razernijdie plotseling opkwammet een zeisdie hij op het land een arbeider ontrukte, een ander arbeider, vader van een talrijk huisgezin zulke vreeselijke verwondingeu aan het hoofd toe, dat de dood daarvan het onmiddelijk ge volg was, terwijl hij voortging het lijk op een afschuwelijke wijze te verminken, 't Gelukte den burgemeester, die met een twintigtal ingezetenen toeschoot, den woedende te ontwapenen en verdere ongelukken te voorkomenmaar niet dan nadat hij door een jagtgeweer aan het been verwond ter aarde was gevallen. De ongelukkige is gevankelijk naar Nijmegen ge bragt. Hij was een oppassend jongmensch en diaken der Her vormde gemeente. Zijn tachtigjarige vader is door dit ongeval diep getroffen. Zondag werd te Noordwijk in dit jaar voor de vierde maal een gouden bruiloftsfeest gevierd. Reeds sints jaren is het bekenden een statistiek der 9terfte en van de bevolking gedurende een bepaald tijdvak zou het bewijzen, dat de door gaande leeftijd der Noordwijkers buitengewoon en met andere plaatsen vergeleken de sterftekans aldaar gunstig is. Noord- wijk ligt in een gezonde streek en vergenoegde die van Lei den vroeger zich op gezette tijden, bijv. met Noordwijksche kermis of als de bloembollen in bloei stonden met de Haar- lemsche trekschuit tot de Noordwijkerhoek daarheen te bege ven ook dit middel van vervoer is nog dienstig. Maar de besturen van Noordwijk en de naastbijgelegen gemeenten heb ben in den laatsten tijd ondenkbaar veel zorg besteed aan de verbetering der wegen, die, vroeger mulle zandwegen waardoor men als iri een zee van zand moest doorwaden of die voor paarden en rijtuigen ongeregelde en zware sporen hadden in den laatsten tijd vervangen zijn door harde en effen grindwe gen waardoor o. a. Noordwijk aan Zee op een verrassende wijze met Noordwijk een geheel uitmaakt. Voor liefhebbers van rijtoeren, die wegens verscheidenheid van schoone gezich ten en fraaije lanen zich onderscheiden, is die streek aller gunstigst en levert zij veel aangenaams op. De Marepoort uit rijdende langs de Haarlemmertrekvaart over Warmond en Sas- senheim, treft men reeds veel aan, dat bij lief zomerweder verrast en verrukt. Een eind zandweg langs de Teylingerlaan wacht op verbetering, maar leidt intusschen naar Piet-Gijzen- brug, om vervolgens langs den nieuwen grindweg over Noord- wijkerhout en Leeuwenhorst het dorp Noordwijk te bereiken, dat in het Hof van Holland bij een afstammeling van twee oude Noordwijksche geslachten, van Raai en van Konijnen burg, een geschikte gelegenheid geeft om aftestappen en zich te laten ververschen en verfrisschenwat evenzeer mogelijk is in zijn etablissement te Noordwijk aan Zee, waar een geschikte uitspanningsplaats is op een duin, ook tot het nemen van zeebaden gebouwd. Een toer door het schooneruime en luch tig gebouwde dorp voert langs den grindweg te midflen dei- rijpende graanlauden naar Katwijk en verder langs Rijksdorp en het schoone buitengoed van den baron van Pallandt naar het dorp Wassenaar. De togt van daar langs de aanzienlijke bezittingen van Prins Frederik kan genomeu worden over den Papeuweg naar Voorschoten, om bij den vriendelijkén van- Leeuwen eens te pleisteren of uittespannendan wel langs het kleine huis ten Deyl en het Haagsche Schouwbeide loeren over het koffijhuis de Vink, weder stadwaarts te keeren. Men kan ook bij wandeltoeren dit bekortendoor den weg naar OegstgeestRijnsburg of Valkenburg inteslaan of naar Kat wijk aan Zee die uitstrekken. In elk geval zal men het be koorlijke van Leidens omstreken aan de Noordzijde der stad kunnen opmerken en daarvan eeu weldadig genot verkrijgen. Berigten uit de Kaapstad tot 19 Junij behelzen, dat in de maand Mei twee nieuwe Hollandsch Gereformeerde kerken zijn ingewijdvte Montagu en te Riebeekdie elk tusschen de 50,000 en 60,000 kosten en door de gemeenten uit eigen beurs zijn gesticht. In de Kaapstad is een rederijkerskamer gesticht, terwijl de verjaardag van Koningin Victoria door de gansche kolonie met feestelijkheden is gevierd. Bij het be klimmen van een paal om er een vlag aftehalendeed te Montagu een jonge Hollander, G. Schreuder, een valaan de gevolgen waarvan hij overleed. De heer H. P. van der Post van Leiden hield bij zijn ter aarde bestelling een hartelijke redevoering. In de Transvaalsche Republiek is een staatkundige krisis. De keeren 3. Schoeman president, en B. C. E. Pïoes, pro cureur-generaal zijn afgezet en zullen terecht staan voor den Hoogeu Raad wegens //voorbedacktelijk pligtverzuim." De keer W. C. Janse van Rensenberg is voorloopig benoemd tot pre sident, tot een nieuwe verkiezing kan plaats grijpen. De heer J. H. M. Valchener is benoemd tot procureur-generaal. Dr. Griffiths, de Roomsch-Katholieke bisschop in de Kaap kolonie, is den 18den Junij op 63jarigen leeftijd overleden. Zijn verlies wordt door Christenen van alle gezindheden be treurd daar allen zonder onderscheid hem om zijn uitmuntende hoedanigheden als mensck en als geestelijke van harte lief hadden. In 1837 werd hij benoemd, en van April 1838 af heeft hij in de kolonie vertoefd. Aan den predikant Spijker, van de Hollandscke Hervormde gemeente aldaar, werd, bij gelegenheid van zijn zeventigsten jaardag, door zijn gemeente als bewijs van achting een beurs met 100 guinjes aangeboden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 69°, de9 avonds te 8 uur 65°, te 10 uur 61°. Zondag morgen te 5 uur 58°, te 8 uur 62°, te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 63°, te 5 uur 61°, te 8 uur 58°, te 10 uur 57°. Maandag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 62°, te 12 uur 72°, 's namiddags te 4 uur 76°. De vijf voornaamste Japansche gezanten hebben Don derdag te Berlijn de zitting van het huis der afgevaardigden bijgewoond. Zoodra zij in de loge van het corps diplomatieke waren aangekomen begaf de president van het huis zich tot hen ten einde de Japansche prinsen te begroeten. Ongeveer

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2