Buiteiilandsch Nieuws. een som van 45,245,50 tot verschillende einden béstemd. Het overschot is dus werkelijk 31,721,88 J en dus 22,269,45^ meer dan waarop geraamd was het batig slot van het dienst jaar toen de begrooting voor dit loopende jaar werd opge maakt en vastgesteld, waarbij die som op 9452,43 voor komt. Wij deelen omtrent die rekening later een en an der mede, als men mag veronderstellen dat ze door velen is ingezien. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 74", des avonds te 8 uur 65°, te 10 uur 60". Vrijdag morgen te 5 uur 57°, te 8 uur 65°, te 12 uur 73°, 's namiddags te 4 uur 78°. de Meester, burgemeester der gemeente Harderwijktot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft de Gemeen teraad aldaar besloten een commissaris van politie aantestel- lendie tevens de functien van ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht zal waarnemen. De opvolger voor Dr. Engelbregt te Deventer, die in deze week zijn woonplaats met Amsterdam verwisselt, waar hij als hoogleeraar zal optreden, - bij het collegie van Cura toren van het Athenaeum Illustre en als bibliothecarisis nog niet benoemd. Er schijnt zelfs nog geen nomiuatie opgemaakt te zijn. In het begin van de maand September a. s. zullen naar men verneemtop '9 Rijk9 kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht geplaatst worden de nieuw benoemde kweekelingen welke onlangsonder presidium van den inspec teur van de geneeskundige dienst der landmagt, Dr. Snabilié, aan de vereischten van het programma van examina ter ad missie op gemelde school voldaan hebben. Men verneemt, dat al9 de heer Bauduin leeraar aan 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigennaar Ja pan vertrekt, diens plaats denkelijk zal vervuld worden door den heer Gratama, officier van gezondh. 2de kl., thans aan die school met een gedeelte van het onderwijs in de natuur- en scheikunde belast. Woensdag morgen is van Breda vertrokken om naar Leiden terugtekeeren de tijdelijk gedetacheerd geweest zijnde manschappen en paardenvan het regement veld-artillerie onder kommando van den lsten luitenant J. la Grappe Dominicus. De persoonvan wien Victor Hugo in zijn Miserables verhaalt, dat Koning Lodewijk Philips hem tegen den wil zijner Ministers gratie gaf, is de heer Barbes, thans als bal ling in den Haag wonende. Hij heeft een brief van erkente lijkheid aan Victor Hugo geschrevenvoor het aandeel dat de dichter aan zijn gratie heeft genomen door de vervaardi ging van eenige dichtregelen. De heer V. Hugo heeft opdien brief thans ook geantwoord. Naar men verneemtzou te 's Gravenhage plan bestaan, om wanneer het voorstel van eenige raadsleden tot afschaf fing der plaatselijke belasting op de brandstoffen werd aan genomen, en een equivalent noodzakelijk mogt geacht worden een eigene directe belasting op de huurwaarde der woningen intevoeren. Men heeft te Oudewater een nieuwe methode gebezigd om in het bezit te geraken van de zoo zeer gevierde kwar tels. De heer v. D. aldaar heeft namelijk een zoogenaamde krielkip op acht kwarteleijeren te broeijen gezetop den 18den dag waren zeven der acht eijeren uitgebroeid, en spoedig zag men zeven jonge kwartels te voorschijn komen; twee derzelve geraakten ongelukkig onder de poot der kip en daar zij zoo klein en teer waren, konden zij aan zoodanige aanraking geen weerstand bieden en bezweken zij daaronder. De overige vijf zijn verder als gewone kippen-kuikens bij de kip, door mid del van eijeren opgebragt en zijn thans zoo vlug dat men verpligt is geweest dezelve te kortwiekendaar zij zich anders aan de moederlijke zorgen der kip zouden onttrekken. Even als kuikens gehoorzaamden zijwanneer zij soms een eind weg gevlogen waren, aan het gekloek der hen en verzamelden zich bij haar. In de groote kerk te Sneek werd voor eenige dagen een zijden parapluie vermist; later in een logement een jas en dienzelfden dag bij een horologiemaker een gouden horo- iogie. De pogingen der politie om den dader uittevinden zijn eindelijk geluktdaar hij te Leeuwarden i9 aangehouden en gebleken te zijn een jongeling van 17 jaren tweemalen reeds voor kleiue diefstallen gestraften al9 ventjager met zijn va der in een schuit verblijf houdende. Ds. J. W. Felix te Nieuwe Tonge heeft bedankt voor de ontvangen beroepen uaar de Herv. gemeenten te Zeven bergen en Rinsumageest. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te VVemeldinge (Zeeland) door D9. G. Gobiu9 du Sart, pred. te Arnemuiden. De rekening van den Gemeente-ontvanger sluit met een voordeelig saldo van 76,967,88^, maar daarvan is reeds Uit Trebinje wordt gemelddat de insurgenten Dings- dag morgen vroeg de Turksche troepen in Zubzi hebben aan gevallen. Alle aldaar liggende manschappen snelden derwaarts. De strijd was hevig en duurde bij het afzenden van het berigt nog voort. Volgens mededeelingen uit Polen i9 het aantal wolven, die in verschillende deelen des lands worden aangetroffen zeer groot. Er worden jagten georganiseerd waaraan de gansche bevolking van het platteland deel neemt. In een dorpge naamd Parzenczewo heeft men dezer dagen drie van deze roof dieren gedood. Dezer dagen behelsde een dagblad van Berlijn een ad vertentie onder het opschrift: '/Poeder voor karpers." Aan eigenaren van vijvers, die dezen visch (welke in Duitschland zeer gezocht is) gaarne in hunne vijvers zouden zien vermeer deren werd aanbevolen voor een ducaat een doos van dat poeder te koopen. Een landeigenaar uit Pommerendie te Berlijn kwam zond zijn knecht naar het opgegeven adres om een doos te koopen. Maar, in plaats van een doos poeder voor karpersbragt hij een brief mede van den volgenden inhoud //Vergeef ons, mijnheer, als gij door mijne annonce gemystifi ceerd zijtmaar ik had geweddat de advertentie van den verkoop van een geheim middel, hoe absurd het ook mogt zijntoch effect zou hebben. Gij zijt de zesde die een doos poeder voor karpers laat halen. Ik blijf enz." Blijkens een brief uit Turin van 27 Julij is men aldaar nog lang niet gerust omtrent de plannen van Garibaldi. Men wil 0. a. weten dat hij heimelijk vijf groote koopvaardijsche pen gekocht of gehuurd heeft en dat deze thans worden uit gerust. Garibaldi weet natuurlijk zeer goed, wat het doel der Ilaliaansche en Fransche kruisers in de Italiaansche wateren is; doch hij is de man niet, zich door zoo iets te laten af schrikken. De heer Pillet, Fransch consul-generaal te Palermo, had in den laatsten tijd alle betrekkingen met Pallavicino af gebroken en neemt ook nu nog een dreigende houding aan. Hij correspondeert zeer ijverig met het Parijsche hof en heeft weder een attaché met gewigtige depêches naar zijn regering gezonden. Te Semlinin Slavonie, heeft zich een commissie ge vormd tot ondersteuning der noodlijdende Israëlietendie te Belgrado zoo zwaar hebben geleden eerst door het bombar dement, later door het plunderen van dat gedeelte der stad, waarin zij gevestigd waren. Er zijn ruim 400 Israëlitische huisgezinnen te Belgrado gevestigd en twee derden hunner zijn tot den bedeUtaf gebragt door de jongste gebeurtenissen te Belgrado. In de zitting van den krijgsraad te Antwerpen van 11. Maandag, werd Mare9t, soldaat bij het regement der karabi- niersbeschuldigd van met wapenen en bagage tot den vijand te zijn gedeserteerd. Hij is te Gent geboren, 50 jaren oud en geruimen tijd in dienst van Neerl.-Indie geweest, waartoe hij zich in 1835 verbonden had. Op dit tijdstip lag Marest aan de Nederlandsche grenzen, op het fort Hazegras, nabij Brugge in garnizoen. Hem werd bevolen, deel van een pa trouille uittemakenonder het bevel van een korporaaldie de soldaten opzettelijk naar Hollandsch grondgebied bragt waar zij door de Hollandsche patrouilles werden gegrepen en gedwongen de wapenen nederteleggen, Marest nam dienst voor Nederlandsch Indie en heeft zich daar door zijn oppassend gedrag en goede dienst onderschei-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2