DOORSCHUDDE KRISTALZEEP, TE HUUR 4e Heer H. J. ROBBERS te Rotterdam, Oppert 245. met behoud der examina tot beoordeeling der wetenschappelijke bevoegdheid van artsenijmengkundigen, de wettelijke bepalin gen op den openbaren gezondheidstoestand en vooral eeu gestreng toezigt op de uitoefening der zaak. In Griekenland worden toebereidselen gemaakt, om de revolutionaire bewegingen te onderdrukken en bestaat het plan, om den 18jarigen prins Elimar van Oldenburg, halve broeder der koningin, tot troonopvolger te benoemen. Te Osnabrück heeft men met zeer goed gevolg proeven genomen, om aan de gasbekken, onder anderen die, waarvan de vlam waaijersgewijze zich vertoont, draden van platina ringvormig aantebrengengeheel door vlammen overdekt. De ring aldus aangebragt wordt spoedig gloeijend en vermeer dert zoozeer de ontbranding, dat professor Rublmann, een deskundige te Ëunsenna genomen proefnemingeneen ver meerdering van licht bij een gazbek heeft waargenomen, ge lijk aan dat hetwelk door twee waskaarsen wordt te weeg gebragt. De tijdingen omtrent de gezondheid van koning Leopold luiden niet meer zoo gunstig. De hoofdoorzaak van de ziekte is wel opgehevenmaar de koning verkeert in zulk een zwak ken toestand, dat de geneesheeren zich nog steeds eenigzins ongerust maken. De koningin van Spanje heeft aan hare ministers rond borstig verklaard, dat hare godsdienstige gevoelens en persoon lijke verkleefdheid voor Paus Pius IX haar beletten om tot de erkenning van Italië te besluitentenzij Spanje door hare weigering mogt in gevaar komen. Naar een berekening van den Morning Post heeft En geland thans nog slechts 180,000 b. ruwe katoenen heeft het in het overige van dit jaar waarschijnlijk een toevoer van niet meer dan 300,000 b. voor eigen consumtie te verwachten. Het zou alzoo voor zijn katoen fabrieken tot aan het volgende jaar slechts bijkans een half milioen b. grondstof hebben, dat is bijkans 20,000 b. voor de consumtie van elke week. Vol gens dezelfde berekening is de voorraad ruwe katoenwelke Europa voor het overige van dit jaar bezit en waarschijnlijk nog te verwachten heeft, 650 a 700 duizend b., dat is zoo veel als voor de gewone consumtie van slechts zeven weken toereikend zou zijn. De Prins van Oranje bezoekt bijna dagelijks de Lon- densche tentoonstelling en vertoefde II. Zaturdag bijna den geheelen dag in de zaal der schilderijenwaar hij toeval lig ontmoette den graaf van Parijs en den hertog van Chartres. De heer Lincolnpresident der Noord-Amerikaansche republiek, is voornemens een amnestie uittevaardigen ten be hoeve van alle burgers in de grensstatendie deel genomen hebben aan de scheuring; mits die burgers de wapens neder- leggen en den eed van trouw aan de Unie afleggen. De senaat te Washington heeft het tractaat verworpen dat gesloten is tusschen het kabinet en de Mexicaansche re gering, en waarbij de laatste een som van 11,000,000 dollars ter leen zou ontvangendiebinnen zekeren tijd niet afgelost worden gekweten zou worden door den afstand van een paar provinciën aan het bondsgouvernement. Dit tractaat heeft veel beweging in Frankrijk veroorzaakt, omdat het, en te recht, beschouwd werd als een vermomden verkoop van grondgebied. Mexico's finantien toch zijn niet van dien aard, dat aan de terugbetaling van een ter leen ontvangen som gedacht kon worden. Het wa9 ook dit tractaat, hetwelk voor deEngelsche regering een beweegreden was, haar sanctie te weigeren aan de conventie tusschen sir Ch. Wijke en Juarez gesloten. Uit Nagasaki wordt gemeld, dat de Japansche Regering reeds voor «enigen tijd het voornemen heeft opgevat haar eigen onderdanen tot het drijven van buitenlandschen handel aantemoedigen. Daaraan is nu gevolg gegevendoor eeu En- gelsch vaartuig te koopen en dit voor eigen rekening naar Shanghae te bevrachten. Het is de Britsche bark Armistice, kapt. Richardson, gemeten 385 ton. Zij hebben er 34,000 dollars voor betaald en het schip Seu-Zai-Maroo genoemd, dat is, //het schip dat duizend jaar duren zal." Het schip is reeds (2 Junij) te Shanghae binnen gekomen. Er bevinden zich acht hooggeplaatste ambtenaren uit Yeddo aan boord, met volmagt van den Taikoen om op alle havens in de we reld handel te drijven en een aantal schepen te koopen even groot of grooter dan de Armistice, ten einde de kern te vor men eener koopvaardijvloot. Zij zijn voornemens drie of vier maanden te Shanghae te vertoevenvoor zij naar een andere haven vertrekken. Het China Overlaud-trade report ziet in deze zaak een groot gevaar voor den Europeschen handeldaar men niet gemakke lijk tegen de Japanners opwerken kan, ^zoolang men aan de vertegenwoordigers der Westersche Natiën vergunning geeft omin plaats van volgens vaste beginselen van staatkunde en diplomatie, te handelen volgens hun eigen bijzondere opvatting van proefondervindelijke philantropie." Als voorbeeld noemt men het geknoei met de munt, waardoor de Japansche Re gering 30 pCt. opsteekt bij elke geldzaak tusschen inboorlin gen en vreemden, met andere woorden, van het geheele han delsverkeer, en dit ten spijt van hetgeen daaromtrent door de tractaten is bepaald. De Japansche policiedie steeds blijft voortgaan haar j nachtelijke rondes te doen, om het vreemden-kwartier tegen kwaadwilligen te beschermenheeft haar waakzaamheid ook in een andere rigting getoond, door het gevangen nemen van een aantal personendie sedert eenigen tijd hoe langer zoo drukker de Roomsche kerk bezochten waarin sedert de maand Februarij jl. geregeld dienst werd gehouden door twee Fransche geestelijkendie zich de Japansche taal genoegzaam eigen hadden gemaakt om daarin uitleggingen te geven van de Christelijke leer. OFFICIEEL NIEUWS. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 3lsten Julij 1862, des namiddags te 2 uur. Onderwerpen: 1°. Voordragt tot benoeming van een eersten docent in de wiskunde aan het stedelijk gymnasium. - 2°. Voordragt tot de aanstelling van een tweede hulponderwijzeres aan de openbare 9chool voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse voor meisjes. - 3°. Eadem aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor meisjes. - 4°. Voordragt omtrent de bekostiging van het vormend onderwijs aan de kweekelingen op de openbare lagere scholen. - 5°. Verzoek van M. E. Booy om ontslag als regent van het Gereformeerd Minnehuis. - 6°. Adressen om afschrij ving van plaatselijke directe belasting 1861, van a. J. M. van Rees; b. H. J. Giezenc. D, van Leeuwen. - 7°. Voordragt tot afschrijving van plaatselijke directe belasting 1862 voor diverse personen. - 8°. Adres van N. H. Vlek c. s. tot be houd van de brug over den Ouden Singel vóór de Scheistraat. - 9°. Adres van J. Brandhoff Isselman tot het in eigendom be komen van gemeentegrond. - 10°. Adres van F. Keulemans om vergunning tot het leggen van een stoep enz. op de Hee rengracht, voor het huis geteekend Wijk VIII, N°. 791. - 11°. Suppletoire staat van begrooting en staten van af- en overschrijving van de vereenigde Gast- en Leprooshuizen en de Gemeente-apotheek, 1861. Advertentiên. tegen November of vroeger, eene HOVEN- WONING voorzien van alle noodige gemakken. Te bevragen bij P. G. HOUT- HUYSEN,Mr. Metselaar, op de Hoo- gewoerd. VAN LONDON, 26 Lambeth Hill, Doctors' Commons en FRANKFORT a/k. ACENT voor HOLLAND

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3