Buitenlandsch Nieuws. ordening (Grieksche taal- en letterkunde), 6. (Latijnsche taai en letterkunde), de heeren H. Mulder, litt. hum. cand., prae- ceptor aan het Gymnasium te Leiden, en G. Smit Sibinga, litt. hum. cand., vroeger waarnemend praeceptor aan hetzelfde Gymnasium. Voor het vak c (de Nederl. taal-, letterkunde en geschiedenis) de heeren Dr. J. ten Brink, tijdelijk te Utrecht, en H. L. de Vries, leeraar in de Hollandsche taal enz. aan het Gymnasium te Dordrecht. Voor het vak d (de Fransche taal- en letterkunde), de heeren H. J. Dirksen2de onder - derwijzer in de Fransche taal- en letterkunde aan het Gym nasium te 'sHage, en ...Ardenne, huisonderwijzer in de Fransche taal te 's Hage. Voor het vak g (de wis- en natuur kunde eu de wiskundige aardrijksbeschrijving), A. de heeren A. J. van der Aalst, 2de onderwijzer in de wiskunde aan het Gymnasium te 'sHage, en M. Henriques Pimentelonderwijzer in de wiskunde te 'sHage, B. de heeren H. G. van de Sande Bakhuyzen, civiel ingenieur, cand. in de wis-en natuurkunde en thans werkzaam bij de sterrewacht te Leiden, en S. de Vries, lector in de wis- en natuurkunde te Doesburg. Voorts is ingekomen een missive van den heer Mr. J. H, Borrethoudende kennisgeving, dat hij, ten ge volge zijner benoeming tot lid van den Raadj van State, zijn ontslag neemt als lid der plaatselijke schoolcommissie eu van het coliegie van curatoren over het Stedelijk Gymnasium: Is besloten het leedwezen der vergadering over dat geno men ontslag aan den heer Borret te doen toekomenen hem tevens dank te zeggen voor de vele en belangrijke dieusten door hem bewezeu, voornamelijk in de betrekking van lid dei- plaatselijke schoolcommissie, welke hij gedurende ruim 8 jaren had bekleed. Aan den heer de Langen is, op zijn daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend als gemeente-apotheker, zullende nader een voorstei worden gedaan wegens het hem O O toetekennen pensioen, terwijl tevens besloten is opgemelde betrekking met 1 October a. s. vacant te verklaren. Na eenige beraadslaging is aangenomen een voorstel tot het nemen van tijdelijke maatregelen van voorziening in het gemis aan hulponderwijzers der 4de klasse. Den 4den en 5den September a. s. zullen, naar men verneemt, bij de Koninkl. Militaire Academie te Breda in dienst gesteld worden 91 kadetsen wel voor de navol gende wapens voor het leger hier te lande: 35 voor de inf., 10 voor de artill., 6 voor de genie en 3 voor de kavall. Voor het leger in O. Indie25 voor de inf., 8 voor de artill., 2 voor de kavall. en 2 voor de genie. Maandag 11. had te Utrecht de vyfde jaarlijksche alge- meene vergadering plaats der Vereeniging van Kostschool houders, onder het voorzitterschap van den heer M. Pruim. Uitvoerig en met bijzondere belangstelling werden verschil lende onderwerpen besproken zoo alshet toezigt op de slaap plaatsen en wat aan de zedelijke opvoeding van de leerlingen in den weg staat. (De vraagwaartoe kostscholen dienen - het verschijnsel, dat de mededinging in school- en kostgeld zich meer en meer openbarende, gevolgen heeft, die het kost- schoolonderwijs tot bloote voeding en afrigting maakt, - een ernstig onderzoek of het ouders betaamt hunne kinderen naar kostscholen te zenden en wat dat besteden veronderstelt; - ziedaar onderwerpen die ook wel in aanmerking komen, om te worden besproken). Aan het stedelijk Gymnasium te Deventer is met 12 van de 14 stemmen door deri Gemeenteraad aldaar tot rector benoemd de beer Dr. Vitringa, conrector aan het stedelijk Gymnasium Ie Gouda. Door de vereenigde vergadering van Rijnland is Dings- dag tot secretaris van dat Hoogheemraadschap bij meerder- derheid van stemmen verkozen de heer W. G. de Bruyn Kops, thans commies aan het Provinciaal bureau van Noord- Holland. De huisvrouw van P. Sleegers te Mierlo, die in Julij 1660 van twee zonen en in Julij 1861 van een dochter be viel, is 11. Woensdag verlost van drie dochters, waarvan twee in leven en fiks gezond zijn. In de vorige week vond een handwerksgezel, nog vrij gezel een kind op den grooten weg te Harlingen alleen staande en schreijende Zijne moeder had hem gelast op den weg te blijven staan en hem toen verlaten. De jongman nam het kind mede naar zijn kosthuis en geeft nu wekelijks een kleine som tot verpleging van het jongetje; de menschenbij wien hij inwoont, doen het overige en hebben hun pleegzoon netje9 opgeknapt. Het kind is 5 of 6 jaar, spreekt boerenfriesch eu geeft te kennen dat zijn ouders eerst in een schuitje, doch later in een huis woonden. 1 De dienstmaagddie onlangs als verdacht van kindermoord le 's Hage in hechtenis werd genomen maar eerst ter verpleging naar het Burgergasthuis werd gevoerd, i9 thans van daar naar het Huis van Burgerlijke en Militaire verzekering overgebragt. Door den algemeenen kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Dordrecht is tot vasten hulpprediker benoemd de heer J. Bake, cand. tot de H. dienst. Aan Ds. F. Michelsen pred. bij de Evang. Luther9che gemeente te Dordrecht, is op zijn verzoek het eervol emeri taat verleend met pensioen. In het Bataviaasch Handelsblad leest men De heer Gevers Deyuoot, lid der Tweede Kamer, beeft de omstreken van Batavia verlaten en doet een reis over Java. Het zoogenaamde paleis te Weltevredenwaar zich al de gouvernements-bureaux bevindenis reeds te klein voor de behoefte. De Regering heeft op Goenoong-Saharie een ge bouw gekochtdat ingerigt zal worden voor de bureaux dei- marine. Het zal met de reparatie op een som van 75,000 te staan komen. Een ontvangen telegram van Souracarta deelt mede, dat aan een onaf hankelijken prins aldaar door het Gouvernement een renteloos voorschot van 100,000 is verleend tot oprig- ting eener suikerfabriek. Men vraagt, wat men daarover wei in Nederland zal zeggenwaar men de rentegevende voor schotten aan contractanten zoo afkeurt. Naar men verneemt heeft de bezitter der restauratie op Weltevreden (Java) een nieuw middel te baat genomen om zich bij de bezoekers zijner inrigting aangenaam en nuttig te maken. Hij stelt niet alleen wijn en bier voor een zeer bil lijken prijs beschikbaar, in ijs gekoeld, maar hij verkoopt voor 5 centen een glas ijslimonade, en dit artikel heeft binnen weinige dagen enorme aftrek gevonden bij den soldaatdie het nut daarvan voor zijn gezondheid reeds gevoelten spoe dig limonade in plaats van jenever zal verkiezen. In het algemeen overzigt van de Java-Bode komt het volgende voor: De berigten uit Japan kenmerken zich door de onver anderlijke manier, waarop de Japansche regering de Wester- sche Mogendheden bij den neus blijft rondleidenen de meer dau gedweeë wijze waarop deze zich dat laten welgevallen. Frankrijk, Engeland, Amerika, Nederland zien hunne onder danen telkens gedwarsboomd en tegengewerkt in hunne be langen, en allen laten dit straffeloos toe. Waarom den Japan- nees niet op krachtige wijze tot een eerlijke uitvoering der tractaten gedwongen Het schouwspel, dat deze vier Natiën aan den Japannees opleveren, is niet zeer geschikt hun een hoogen dunk te doen verkrijgen van de Westersche Volken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 68°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 60°. Woensdag morgen te 5 uur 57°, te 8 uur 59°, te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 69°. Men berigt uit Warschaudat voor den pasgeboren grootvorst Waclaw een landgoed is aangekocht, Frascati ge naamd, met een groote uitgestrektheid gronds, gelegen in d# nabijheid van Warschau. De grootvorst Konstantijn schijnt er zeer op gesteld te zijn, dat zijn zoon, in vervolg van tijd, in allen deele als een Pool zal worden aangemerkt. Bij gele genheid van den doop de9 prinsen zullen vele staatkundige gevangenen in vrijheid worden gesteld, Bij het huis der afgevaardigden te Berlijn is een petitie ingediend ten einde een vermeerdering van het getal apothe kers op het aantal der bevolking in elke plaats te verkrijgen. Van andere zijden heeft men petitiën ingezonden waarbij wordt gevraagd opheffing der wet, waarbij wordt voorgeschreven de j verhouding van het aantal apothekers op de bevolking, maar

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2