terij tegenwoordig was, om lien niet het Duitsche volkslied te begroeten. De trein bragt honderde leden aan, die allen door den burgemeester uitgenoodigd werden naar de keurig ver sierde zalen boven het station en aldaar door hem hartelijk welkom werden geheeten op Nederlandschen grond. Terwijl een dejeuner werd gebruikt liet de muziek der schutterij zich her haalde malen hooren. Circa twee uur werd de reis naar Am sterdam per extra-trein voortgezet. Zondag namiddag te 4 ure zijn de afgevaardigden van het Spoorwegcongres te Amsterdam aangekomen en werden aan het station opgewacht door de ingezetenen, die hen zou den logeren. Des avonds hebben velen het concert in het Park bijgewoond. Maandag voormiddag te II uur zijn zij in de zaal Apollo bijeengekomen. De heer Fournier was voor zitter, die na een welkomstgroet kennis gaf dat de Minister Thorbecke de vergadering met zijn tegenwoordigheid zou ver eeren die later verscheen onder de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen, en door den Voorzitter werd toe gesproken. De heer Thorbecke beantwoordde die toespraak en reikte, namens Z. M. den Koning, den heer Fournier over het ridderkruis der orde van de Eikenkroonwaarmede Z. M. hem had begiftigd. De beraadslagingen werden te 3 ure ge sloten om den volgenden dag te 9 uur te worden voortge zet. Het officieele diner zou te 4 uur in het jlocaal Frascati worden gehoudenterwijl aan de vergadering werd medege deeld dat van wege twee Engelsche Spoorwegmaatschappijen was aangeboden om een stoomschip ter beschikking van de vergadering te stellenten einde de leden een kosteloos uit stapje naar Londen te verschaffen. Uit Utrecht laat zich thans een stem hooren in het belang van de Spoorweglijn Leiden-Woerden. De strijd over een beginsel van staatsrecht deed een zaak verwerpen, die door allen als hoogst nuttig werd erkend. Men beweerde zelfs dat die liju boven die van 's Gravenhage-Gouda moest gesteld wordenomdat de verbinding der residentie met het algemeen spoorwegnet door beide lijnen bevorderd werd en de geringe vertraging ten gevolge van overpakking wel opgewogen werd door het meerder belang, dat de bevolking van LeidenHaar lem, Delft, ja Schiedam zelfs bij die lijn heeft. Die lijn loopt door de Rijnstreek en voorziet in de behoefte eener bevolking van 166730 zielen; de lijn van 's Gravenhage-Gouda slechts van 114385. De eerste met een opbrengst in grondbelasting, personeel en patenten 1,283,592 'sjaars; de laatste slechts een opbrengst gevende van f 967,216 'sjaars. De lijn Leiden - Woerden wordt bovendien van het hoogste belang beschouwd voor de lijn Utrecht-Zwolle en strekt tot rechtstreeksche be vordering der communicatie van de Hollandsche steden met de provinciën Overijssel, Drenthe, Friesland en Groningen. Ten slotte wordt de aandacht van spoorweg-industrieelen en kapi talisten op dat belang gevestigd en de hoop te kennen gege ven dat de verwerping der regeringsvoordragt in Mei 11. niet voor goed een einde aan de plannen tot het daarstellen dezer lijn moge hebben gemaakt. Bij de behandeling der rechtszaak wegens broedermoord voor het Provinciaal Gerechtshof van Limburg isnadat de procureur-generaal een tuchthuisstraf van 20 jaren had ge- eischt, nog een berigt ingekomen van den Burgemeester van Simpevelde, dat nog twee getuigen zich hadden aangegeven, die het lijk van den vermoorde in een zak door de beschul digden hadden zien wegdragen. Donderdag 11. is bij het schijfschieten der mariniers, in de duinen aan den Helder, het volgende ongeluk gebeurd: Een der manschappendie gelast was om gedurende het schie ten zich ter zijde van de schijf achter een hoogte optehouden, kwam te spoedig uit zijn schuilplaats te voorschijnterwijl op hetzelfde oogenblik een schot gelost werd de kogel op den ijzeren rand der schijf afstuitende, doorboorde de politiemuts van den marinier en verwondde hem tevens aan de borst op twee plaatsen daar de buks met slechts één kogel was ge laden moet men onderstellen dat die op de sehijf aan stukken is gesprongen, zonder dat is een dubbele verwonding onbe grijpelijk. Bij geneeskundig onderzoek zijn de wonden niet als gevaarlijk beschouwd. De eigenaar en uitgever-drukker der Arnhemsche cou rant heeft op nieuw openlijk en op een alles afdoende en ondubbelzinnige wijze verklaard, dat de Minister van Justitie Mr. N. Olivier in generlei betrekking tot die courant staat en dat de geruchten, daarover uitgestrooid en door dagbladen overgenomen, ten eenenmale onwaar en geheel uit de lucht gegrepen zijn. Mr. I. H. G. Boissevain te Arnhem heeft op dezelfde eerlijke en Ioijale wijze de onbeschaamde logens en lasteringen ten toon gesteld en ontzenuwd, die in een open baar dagblad voorkwamen in een berigt over de verkiezing van leden der Eerste Kamer door de provinciale Staten van Gelderland - afkomstig gelijk verzekerd werd//van eene zijde, die niet den minsten twijfel overlaat omtrent de juistheid van het daarin vermelde." Dat berigt betrof den inhoud van een brief die men meende te moeten toeschrijven, hetzij aan den Minister Thorbecke, hetzij aan den Minister Olivier. Evenzoo is het gelegen met de waarde, die moet worden toegekend aan de voorstelling der openstaande betrekking van substituut griffier bij de arrondissements-rechtbank te Brielle. De benoe ming geschiedde op het dringend en aanhoudend lastig vallen van den griffier, die verklaardedat hij het werk niet alleen af kondaar hij niet eens een goeden klerk kon bekomen en de benoemde was te Leiden als een bekwaamachting- en aanbevelingwaardig stadgenoot bekend. Zoo wordt alles valsch voorgesteld, verknoeid en verdraaid ad majorem gloriam van een oppositie, die van een sterk ge prononceerde protestantsche kleur onder de leus van Vaderland en Oranje in haar ultra-liberale godsdienstige rigting ter zijde stelt wat in haar kraam niet te pas komt en vergeten#dat liegen en bedriegen eigen werken des duivels zijn." Ter vervulling van de vacature ontstaan door het ver leend eervol ontslag aan Dr. Engelbregt, rector aan het ste delijk gymnasium te Deventer, heeft de vereenigde vergadering van den raad van bestuur en van curatoren van het athenaeum voor deze betrekking aan den raad der gemeente aanbevolen de HH. Dr. A. J. Vitringa, conrector aan het gymnasium te Gouda, en Dr. J. C. van Deventer, conrector aan het gym nasium te Dordrecht. De gelukkige gedachte, om praktische werklieden naar de Londensche tentoonstelling te zenden, vindt overal weer klank. Deels zijn het vereenigingendeels ambtenarendeels edelmoedige vorsten, die de middelen daartoe bijeen bragten. Niet minder verblijdend is het, dat zelfs vorsten en vorsten zonen de tentoonstelling gaan bezoeken en aan industrieele ondernemingen een bijzondere opmerkzaamheid willen schen ken. De Nederlandsche Industrieel hoopt, dat het bezoek van den Prins van Oranje ten gevolge zal hebben,'dat hij uit het voorbeeld van den hertog van Brabant en uit andere ver schijnselen een aansporing zal vinden om met gelijke warmte en ernst de belangen der Nederlandsche industrie ter harte te nemen. //Dan voorzeker zou den (de?) tentoonstelling Neder land van groot nut geweest zijn." Men meent te wetendat het regement grenadiers en jagers, dit jaar niet zullende kamperen, in de vlakte van Waalsdorp eenige gecombineerde manoeuvres zal uitvoeren. Naar men verneemt zal het Invalidenhotel voor Oost- Indische militairen te Bronbeek, wanneer men met het ameu blement in gereedheid komen kantegen de maand October aanstaande geopend worden. Het aldaar geplaatste verwarmings toestel moet aan de verwachting wel beantwoorden. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. te Ommen, door Ds. J. G. G. Moorrees, pred. te Kockeugen; dat naar de Chr. Afgescheiden gem. te Landsmeer door Ds. P. Juch, pred. te Amsterdam. Bedankt voor het beroep naar de Geref. gem. onder 't Kruis te Leidendoor Ds. C. van den Oever, thans pred. bij die gem. te Rotterdam. Z. Exc. de gouverneur-gen. van Neerl. Indie, baron Sloet, is naar Midden-Java vertrokken en te Samarang plegtig ontvangen. Van Bandjermassin luiden de berigten gunstig; indien de hoofden, die nog in opstand zijn, thans, bij het invallen van den droogen mousson, de middelen niet meer bezitten, den guerilla-oorlog, die onze troepen grooter offers kost door vermoeijende marschen dan door gevechtente heropenendan kan men bun politiek gewigt als geëindigd beschouwen en zij vallen in de categorie van zwervende roovers gelijk Pirahoen op Sumatra, die over kort of lang toch in onze handen val-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2