Buitenlandsch Nieuws. Uit Woudsend in Friesland wordt als een merkwaardig heid berigt, dat Ds. J. Knap, thans weder predikant aldaar, zeker meer beroepingen op zich heeft vereenigd dan ooit eenig predikant. Hij heeft niet minder dan 107 beroepingen ont vangen, waarvan hij er 12 heeft aangeuomen. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Oudewater door Ds. G. Boer te Ouderkerk aan den IJssel en naar Nijkerk op de Veluwe door Ds. J. P. Hattink te Rhenen. Met zeer veel genoegen zagen wij Zaturdag opvoeren de Dienstboden en Hoe een stuivertje rollen kan, beiden zeer vrolijke blijspelendie èn door aardige coupletten èn de waar heid die aangegeven werd, het publiek zeer vrolijk stemden. Het stuk de Dienstboden doet ons een blik slaan in diezelfde maat schappij of wereld, zooals men het noemen wil, waar meer geheerscht wordt dan men oppervlakkig wel denken zoumen neme niet de stille burgerdienstmeisjes in een kleinen kring maar daar waar er 4 of 8 te zamen zijndaar is de liverei- knecht de minister en de koetsier de mentor, handlanger of beschermer der jeugdige dienstmaagdjes, en wanneer dan alles in volle glorie is, o! dan wordt niets ontzien, maar ten koste van wijnkelder en provisiekast een pleizierige avond genomen. Zaturdag avond mogten wij een blik in dat dienstbodenleven slaan, en mag het nu al niet altijd zoo toegaan, toch is het geheel naar waarheid geschilderd. Het best gelukte moment was datwaarin de oorbellen uit de hand des meesters door die van den knecht in de handen der dienstmeid komen. Het spel van de heeren Victor Driessen en Rogier Faassen was magnifiek; de dames van Velsen zijn zeer aardige dienstmeis jes en zagen er allersnoeperigst uit. Het stuk Hoe een stui vertje rollen kan werd goed afgespeeld, ofschoon de bewerking der stof ons niet bevalt. De heer Faassen bragt weer ruim schoots het zijne bij om het publiek te doen lagchenzijn spel moest dan ook de waarde van het stukje verhoogen. Het stuk de Bruidspartij met hindernissen, opgevoerd in het* Theatre dramatiquegaf ook veel genoegen en het publiek was zeer tevreden. In dezen Schouwburg zullen nog twee voor stellingen gegeven worden, als: heden avond Eer en vergel ding of de uitvinder van het stoomvermogen en Dingsdag avond Montigni. In beide stukken zal de heer D. van Ollefen de hoofdrollen vervullen en, terwijl nu het meeste kermisgewoel voorbij is zullen zijdie prijs stellen op een waarlijk kunst genot, in beide deze avonden het ruimschoots kunnen genie ten de rollen zijn flink bezet en hebben wij Vrijdag avond een proeve gehad van een meer dramatisch spel, de bovenge noemde stukken zijn daar verre boven verheven. Om de on dernemers- en om de waarde der stukken wenschen wij beide avonden een druk bezoek. - In de Schouwburg van de heeren Stoete, Schroder en Jacqui werd het ten tooneele gevoerde vlug afgespeeld, en was er nu en dan wel eens een weinig beweging onder het publiek de vertooners hadden het genoegen dat allen zwegen wanneer het doek opging. Deze directie heeft aan veel menschen genot verschaft en men mag deze Schouwburg dan ook wel een volksschouwburg noemen. De laatste kermisnacht ging in een druk rumoer voorbij en mag met den tijd alles zijn vooruit gegaanook in de bescha ving, het kermisvieren wordt er niet beter op. Reeds dikwijls hebben wij er over gedacht, doch nu willen wij-rond voor onze meening uitkomen, en die is, dat het ons bevreemd hoe het tot nu toe wordt toegelaten, dat de zedelooste liedjes langs de straten worden rondgegalmdniet zelden immers hebben wij vaders en moeders geziendie hunne kinderen tot het zingen dier vuile lorren aanspoorden. Het middel toch, om deze schaam- telooze nesten, te verdrijven is immers gemakkelijk genoeg. Daar het tooneelstuk aan het oordeel der censuur moet onder worpen worden, zoo kan het immers met dat lorrengoed ook geschiedenen zou het dan niet beter zijn die nesten geheel te verbieden? De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen moest een prijsvraag uitschrijven voor een bundel, kermisliederen waarin niet van godsdienst gesproken wordt, want psalmen zingen op kermis gaat niet, maar een bundel waarin huise lijke tafreeltjes worden geschetst, waarin een geoorloofde liefde wordt aangegevenwaarin een grappenmaker zijn avonturen vertelt, en meer van dien aard; niet altijd dat moorden en doodslaan, dat verleiden en onkuischheid plegen. Gaat er zoo veel door onder den naam van //tot zedelijke verbetering," laat ook dit dan een bemoeijing worden van die mannendie de mond vol hebben van beschaving, dan zullen zij werkelijk nuttig zijn. Het stedelijk bestuur zal wel medewerken, om die zedelooze liederen van de straat te bannen en het volk heeft zedelijk gevoel genoeg om het goede van het kwade te kunnen onderscheiden. Mogen deze regelen niet doelloos geschreven zijn. Ingezonden De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 80°, des avonds te 8 uur 72°, te 10 uur 68°. Zondag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 66°, te 12 uur 76°, 's namiddags te 4 uur 72°, te 5 uur 70°, te 8 uur 62°, te 10 uur 58°. Maandag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 65°, te 12 uur 71°, 's namiddags te 4 uur 72°. Na het eindigen van den bloedigen Krimoorlog zijn nu naauwelijks zeven jaren verloopen, en in dat betrekkelijk korte tijdsbestek is door de Russische regering verbazend veel voor de binnenlandsche belangen verrigt en beproefd. Tot de af schaffing van de lijfeigenschap, zoo lang als onmogelijk be schouwd, is besloten; de grondslagen voor een nieuw finantieel stelsel zijn gelegd en het budget der Staatsinkomsten en uit gaven is voor het eerst openbaar gemaakthet beheer dei- Staatsdomeinen is verbeterd en de opbrengst daarvan is ver meerderd. Voorts is het vraagstuk van het brandewijn-mono polie opgelost, en de weg tot hervorming daarvan gebaand. De militairen diensttijd is bekort, en nieuwe grondslagen voor het rechtswezen zijn aan de goedkeuring van den Rijksraad onderworpen. Veel wettelijke beperkingen, bij voorbeeld ten opzigte der paspoortenzijn opgeheven. De vrijheid der litte ratuur en der bespreking van maatschappelijke vraagstukken is uitgestrekt en aan de volksopvoeding bijzondere aandacht gewijd. Aan de stedelijke besturen is groot ere zelfstandigheid verleend en tot reorganisatie der provinciale besturen en der policie overgegaan. Om niet alles op te sommengeheel Euro- peesch Rusland is met een net van telegraafdraden overdekt, en spoorwegen van meer dan dubbele lengte dan de vroeger bestaande zijn gelegd geworden. Ziedaar in een kort bestek wat de regering gedaan heeft om Rusland op de baan van den vooruitgang en der ontwikkeling zijner rijke hulpbronnen te voeren. In hoever zij daarbij de ondersteuning of den te genstand der bevolking ondervonden heeft, zal welligt het onderwerp eener nadere beschouwing uitmaken. Als een statistieke bijzonderheid betreffende het groote schuttersfeest te Frankfort wordt medegedeelddat twee vrou welijke bedienden, die voor de zindelijkheid van zekere plaats moesten zorgenop één dag van het feest 206 florijnen aan fooijen hebben ontvangen. Bij het afscheid van de scherpschutters te Frankfort gaf een der damesdie zich met het uitreiken der eereprijzen had belast, aan een fikschen Tyroler een kus voor geheel Tyrol, die dan ook door den vrolijken Alpenzoon namens zijn land, onder het algemeen gejuich der aanwezigen, werd teruggegeven. Op het aanstaande letterkundig congres te Brugge zal de zamenkomst der Koningen van Nederland en van Belgie te Luik op 19 October 1861 door één der Nederlandsche dichters worden bezongen en hare weldaden in poëzij worden opgeteld Men wil te Parijs wetendat de Fransche regering met de Italiaansche in overleg getreden is niet alleenmaar tot volkomene eenstemmigheid is geraakt ten opzigte van den te volgen weg, bijaldien Garibaldi den een of anderen ondoor- dachten stap mogt wagen. Dat sommigen met recht ontevreden zijn over de wijze, waarop door de internationale jury der Londensche tentoon stelling de medailles en loffelijke vermeldingen zijn toegekend, kan uit het volgende blijken. De heeren Rudall en Carte ex poseerden een gouden fluit, die door de gezworenen der mu- ziekale afdeeling zoo voortreffelijk geoordeeld werd, dat zij besloten dit instrument als de standaard te beschouwen, waar mede de verdiensten van elke andere fluit zouden worden ge meten. Aan verscheidene fluiten zijn toen medailles toegekend

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2