Buitenlandsch Nieuws. In de vergadering der Algemeene Synode van de Ne- derlandsche Herv. Kerk dezes jaars is ter tafel gebragt een door de daarmede belaste commissie voorgesteldnaar de ingewonnen consideratien der provinciale kerkbesturen en classicale vergaderingen gewijzigdontwerp ten aanzien der voorloopig aangenomen regeling van de verkiezing der kerke- raadsleden krachtens art. 23 van het algemeen reglement. Beroepen bij de Herv. gemeente te Katwijk aan Zee Ds. J. P. Hattink te Rhenen. Ds. H. C. Laatsman te Roermond heeft het beroep naar de Waalsche gemeente te Haarlem aangenomen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeenten te Houwerzijl de kand. P. Lanting te ten Post de kandidaat J. Karsen en te Amsterdam Ds. A. Plug, pred. te Zwartsluis. Ds. P. Juch te Amsterdam heeft het beroep naar de Christelijke Afgescheidene gemeente te Laudsmeer aangenomen en Ds. G. Schevel te Ambt Vollenhove dat naar Sluis in Zeeland. Ds. T. Kuiper te Zwolle heeft het beroep bij de Doops gezinde gemeente te Amsterdam aangenomen. De Tijgerjager had gisteren avond in de Stads-Schouw- burg een druk bezoek en werd naar onze meeniug juister uit gevoerd; dq applaudissementen bleven dan ook niet achter. In het Theatre Draiuatique werd gisteren avond opgevoerd Fridolin of de boodschap naar de ijzersmelterij. Voor het eerst van deze kermis zagen wij daarin de heer D. van Ollefen optreden, als de graaf Rudolph van Saverue en Mw. van Olle fen da Silva als Helena zijne echtgenoote. Hij, naar wien wij zoo lang verlangd hebben, stond daar nu voor ons in de volle majesteit zijner kracht, als was dat tooneel zijn grafelijk ge bied. Bestuurd door een verscbrikkelijken argwaan spreekt de wraak uit zijn trekken, ofschoon hij nu en dan nog weifelt om de deugd zijner Helena te verdenken maar de wraaklust neemt meer en meer toe, naarmate hij meer en meer daarvan over tuigd wordt, tot eindelijk het verschrikkelijke vonnis van zijn lippen vloeit. Maar de graaf had zich vergisten toen de on schuld van Fridolin bewezen werd, toen kregen wij een mees terlijk spel in de uitdrukking van smartgevoel: wat een kracht in die bevelen, wat een uitdrukking in zijn drift, wat een ver nedering voor zijn gevoel! zie alles, alles had hij willen doen maar te laat, en toen Fridolin's vader daar voor hem stond om zijn zoon van den graaf op te eischen, welk een verne dering, welk een schaamte sprak uit ieder oogopslag. En He lena? zij bleef de vrome, steeds vertrouwende gade, de on tevredenheid van haar gemaal droeg zij met liefde, ofschoon zij niet wist waardoor zij die veroorzaakt haden toen zij het wist welk een beschuldiging op haar rustte, toen was het de deugdzame vrouw, die niet verweet maar troostte, die niet verachte, maar bad voor hem, die zij zoo lief had. Beider spel was meesterlijk en beiden zijn op het gebied- der kunst de 1 hooge lof waardig, die het publiek over hen uitspreekt. Wij brengen een heusch kompliraent aan den heer D. Haspelsdie de rol van Fridolin vervulde; zijn demoedige houding, het nederige in zijn toon van sprekende uitdrukking zijner liefde voor Luidgarde, alles werd zonder overdrijving teruggegeven, en doet de opvatting van den heer D. Haspels veel van zijn vorming verwachtenhet oogenblik dat hij zijn vader ont moette, was treffend, maar buitendien was de heer Haspels in elke acte op zijn plaats. De heer W. van Ollefen ver vulde de rol van Robert, de valschaard die Helena en Frido lin beschuldigde vun een oneerlijke liefdedie de graaf op allerlei wijze wist optevoeren en weldra geheel gehoor vondde nijd die in zijn hart omwoelde, was op het gelaat te zien, het onderdrukken van zijn gevoel, bij zoo menige vernedering, de vreugde bij zijn zegevierenalles getuigde dat den heer van Ollefen werkelijk weet optevberen wat den tooneel-dichter hem op de lippen legt en ofschoon het spel van den marque nimmer wordt toegejuicht, waar men in hem altijd den Judas ziettoch moeten wij op het gebied van kunst eere geven wien eere toekomt. De heer J. Beemsdie de rol van van Velsch vervulde, was, als de vriend van den graaf, goed op zijn plaats; de vriendschap voor de eene en de diepe verach ting voor de andere bleken in zijn spel ten duidelijkste; de hier en daar meer comieke uitdrukkingen waren zeer goed, maar ook daar waar de redder trouw werd gevraagd vervulde de heer Beems met waardigheid zijn rol. Mw. Korlaar-Sa- blairolles als Luidgarde had niet veel gelegenheid om uitteko- men; dat evenwel, wat deze bevallige actrice ons geven kou, werd gebragt: hare liefde voor Fridolin sprak duidelijk en innig en haar spel in alles gepast. Den heer Gijswijt ver dient vermelding om het volhouden van zijn karakterdat van een kakelaar; de beide tooneelenwaarin hij optradwerdeu met juistheid uitgevoerd. Ten slotte, allen werkten mede om het geheel volkomen te maken en mag deze uitvoering als geluk- kig geslaagd genoemd wordenvoor ons althans was het een avond van waar kunstgenot. In het allerkeurigste nastukje: Mej. Dungeville, komt onzen hoogen lof toe aan Mw. Korlaar-Sablairolles. In de teut stond een heer naast ons die zeide: #die vrouw is onbetaalbaar," en wij beamen dat ten volle; want als Mej. D. trad zij op in 4 verschillende karakterswaarvan dat als jong meisje uit China wel het moeijelijkste was; haar spel was lief, in_ alles vol uit drukking, zij weet een ieder te boeijen; zelfs dan nog, wan neer iemand uit verveling naar den Schouwburg giug, dan zou Mw. Korlaar-Sablairolles hem een gloed in het hart weten te brengen die tot hoogachting van zulk een kunstnaresse als zij is, leiden zou. Zij werd sterk ondersteund door de HH. Soetes, Beems en Korlaar en gaarne willen wij bekennen, dat wij met leedwezen het gordijn zagen vallen. Ingezonden Het programma der muziekstukken, Maandag avond te 7 ure bij gunstig weder op het plantsoen door het mu ziekcorps der stedelijke schutterij uittevoerenis als volgt. N°. 1. LinksRegts Pas redouble hamm. 2. Ouverture Le Pré aux Clercs 3. Menuet uit de sinfonie Militairehaydn. 4. Potpourri Martha 5. Wanderlieder Walzergung l. n 6. Concordia Marschtoman. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 71*, des avonds te 8 uur 65°, te 10 uur 61°. Zaturdag morgen te 5 uur 57°, te 8 uur 63°, te 12 uur 75°, 's namiddags te 4 uur 82°. De Joden in Polen worden thans in Warschau niet meer genoemd Israëlieten of Joden, maar Polen van de Mozaïsche belijdenis. Bij het groot schuttersfeest te Frankfort was ook Slees- wijk door een aantal personen vertegenwoordigddie een op- togt door de stad hebben gehouden met het insurrectievaandel van 1848 voorop, met een rouwfloers omgeven, dat zy ver volgens aan het permanent comité der Duitsche schutters heb ben in bewaring gegeventot dat het uur van bevrijding voor hen zal geslagen hebben. De bevolking van Frankfort liet het hierbij niet aan bijvalsbetuigingen ontbreken. De Burgemeester van Brussel heeft het programma reeds openbaar gemaakt van een groot muziekfeest, hetwelk op Don derdag 25 September e. k. zal worden gehouden van wege het gemeentebestuur, in overleg met de regering, bij gelegen heid der 32ste verjaring van de nationale onafhankelijkheid. Alle vereenigingen voor harmonie-muziek of fanfares, zoo uit Belgie als uit het buitenland kunnen aan den daarbij te ope nen wedstrijd deel nemen. Onder de te Parijs loopende geruchten behoort ook de mogelijkheid eener abdicatie van Koning Wilhelm I, die, zoo als men weet, tegenwoordig overhoop ligt met genoegzaam al zijn familie-leden en, wat meer zegt, met zijn Volksvertegen woordiging. Het schijnt dat de conflicten tusschen den koning van Pruissen en het Wetgevend Ligchaam daar te Lande on mogelijk kunnen worden beëindigdtenzij door een abdicatie of een ontbinding - een vrijwilligen troonsafstand door den vorst, of een gedwongen ontbinding van de Kamer. Een voormalig tamboer van de keizerlijke garde te Pa rijs heeft een hervorming in het trommelen voorgesteld en zich daarbij beklaagd, dat bij den vooruitgang in alle vakken alleen het trommelen op dezelfde hoogte bleef. Eerlang zal in de Revue des deux Mondes een artikel verschijnen dat veel indruk zal maken en onder de vromen ergernis verwekken het is een topographie der geschiedenis

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2