Buitenlandsch Nieuws. Het bekende 2uid-Holland9che koftijhuis te sHagé, op de dagelijksche groenmarkt, is met de daartoe behoorende woonhuizenstal enz.Jin het openbaar geveild en opgehouden voor 47,000. Een boekverkooper te Leeuwarden zond aan een 9teen- fabrikant in het vorige jaar gedurig boeken ter bezigtiging> en de laatste zond daarvan geen enkele terug. Bij het einde des jaars ontving bij echter een lange rekening, welke hij nogtans niet met betaling wenschte te honorerenhoe vurig de boekhandelaar zulks ook wenschte. Deze bragt de zaak voor het kantongerecht, en de steenbakker werdt gecondam- neerd tot betaling. Nu wederkeerig aan den boekverkooper een leverancie verkiezende, laat hij in den nacht of vroegen morgen diens stoep vol steenen zetten bij de ramen opna alvorens een briefje onder de deur gestoken te hebben, waarop: //In dien UEd. het nevensgaande niet verlangt te houden, ver zoeke het voor 9 uur terug." Men is benieuwd te vernemen of de steenbakker gelijk zal hebben. In de nabijheid van Ommen houdt zich een wolf op. De zoogenaamde te Sleenin Drenthezich bevindende poldergastendie op eten en drinken niet zeer kiesch zijn kochten dezer dagen van een landbouwer een zieke koe voor, ƒ4, ten einde eens recht te smullen. Toen zij echter be merkten, dat het beest dragtig was, opereerde zij het beest, waaruit een ferm kalf te voorschijn kwam later nog een tweede kalf, die beiden in den besten toestand verkeeren en de f 4 ruim waard zijn. Uit Beesterzwaag wordt berigt, dat in de afgeloopen week aldaar op de bovenzaal van het logement Boschlust door een deftige familie een bruiloftspartij werd gegeven, waarbij ook de noblesse van het dorp tegenwoordig was. Een en ander werd gehouden met gepaste vrolijkheid; terwijl het publiek; dat niet tot de partij behoorde, in de benedenzaal zich niet minder vermaakte. Omtrent half twaalf uur des avonds had er een slagnatie plaats, doordien de moeder des bruidegomsdie zich voor eenige oogenblikken wilde verwijderen, in plaats van naar haar kamer te gaaneen verkeerde deur opende en van bovenneer in den kelder tuimelde, waardoor zij armen en ge laat deerlijk wondde. Gelukkig is de toestand der lijderes iets gunstiger, dan het zich eerst liet aanzien. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Scheveningen Ds. A. Meerdink, thans te Gaast enFerwoude; te Wemeldinge (Zeeland) Ds. G. J. Gobius du Sart, thans te Arnemuiden. Het Theatre dramatique van de heeren Sterk van Ollefen en Haspels gaf ons Woensdag avond een lang verwacht ge not; het zeer talrijk opgekomen publiek zat dan ook met in gespannen verwachting naar den aanvang te wachten. De oude kleerekooper of een vriend in den nood werd opgevoerd. Het duurde dan ook niet langof de bij ons sedert langen tijd bekende en gevierde komiekde heer Beemstrad voor ons op in de rol van Stamper. Zijn optreden werd met een dave rend applaus begroet, ten bewijze dat de lang gemiste vriend welkom was. De toejuichingen werden nog ruimer, toen hij de geestige coupletten voordroeg met den tact die hem eigen is. De heer Beems bleef dan ook immer onvermoeid, ofschoon de rol van Stamper hem werk genoeg gaf. Altijd de lieveling van het Leidsch publiek geweest zijnde, kon de heer Beems dan ook wel verwachten, dat zijn oude vrienden hem niet ver geten zoudenen wij achten het daarom overbodig de vele verdiensten van dien heerdie ons sedert lang bekend zijn op nieuw optesommen. Wij hebben een anderen taak en die is, om den heer Ed. Bamberg bij onze stadgenooten te introdu ceren. Ofschoon deze komiek een groote bekendheid in ons land heeftgelooveu wij toch, dat hij alhier uiterst zeldzaam is opgetreden. En waarmede heeft nu de heer Bamberg zich een vrijpas bezorgd? met de rol van Izaak Looper, een oude kleerkoopereen jooddie door eerlijkheid en menscheumin goeddoende omwandelt. Ontegenzeggelijk is het, dat zij, die de Israëlitische godsdienst belijdeneen groot gevoel hebben vo or al wat kunst is en niet het minst voor de tooneelspel- kunst; zij juichen iedere goed uitgevoerde type het eerst toe, doch wanneer er een type van hun wordt voorgesteld dulden zij dat niet. Daarom hadden wij, nu er ein unsre leute zou opgev oerd worden vrees dat de arme Izaak zou bespot wor den. Wij weten niet of de beer Bamberg die vrees met ons deeldewaarschijnlijk nieten wel omdat hij zeker van zijn spel wa9. Wij willen niet ontkennen, dat wij begeerig waren en naauwelijks waren eenige minuten verstreken, of de heer Bamberg was onze vriend en ofschoon hij de toejuichingen als zijn welkomst trachtte te couperen, bleef het publiek on vermoeid in hare eerbewijzen. Gaarne belijden wij, dat wij in onze verwachting bedrogen zijnwant wij hadden verwacht den kleerkooper te hooren met het eigenaardig joodsche accent doch alle hulde aan den heer Bamberg, want hij heeft zijn eigene natie niet beleedigd maar doen zien datofschoon de algemeene ^opinie tegen zijn geloofsgenooten bestaat, er ook onder hen eerlijke karakters gevonden worden. Het eigenaar dige van het Joodsch dialect is door den bekwamen komiek niet verzuimdmaar hij heeft in al zijn geestige gezegden het bespottelijke weggelatenen wie onder zijn broeders zal hem in het ^dagelijksche leven niet hartelijk de hand drukken.' Heeft Izaak Looper de eer van zijn vader gered Ed. Bamberg heeft de eer van iederen jood beschermd. Het spel was overheerlijk en het karakter tot het einde toe volgehoudeniedere geestige zet was gepast en de muziek in alle opzigten onberispelijk, geen wonder dan ook, dat de toejuichingen 9teeds levendiger werden bij het voordragen der geestige couplettenwaardoor dan ook het publiek naar meer verlangde, want het spraak orgaan van den heer Bamberg is welluidend en zijne voor- dragt meesterlijk; dezen heer verder aantebevelen zal wel over bodig zijn. Het geheele stuk werd vlug afgespeeld en voldeed algemeen. Was den heer Beems sedert lang van ons publiek de vriend, de heer Bamberg i9 het nu geworden. Al de ver- tooners hebben medegewerkt, om het spel van de beide ko mieken te doen uitkomen en wij beloven ons dan ook menigen genotvollen avond. Vrijdag avond zullen wij het genoegen hebben den heer D. van Ollefen te zien optreden inFrido- lin, of de boodschap naar de ijzersmelterij; dat hem een daverende ontvangst zal zijn bereid, betwijfelen wij niet. In de andere tenten was het alles bezeten het personeel van de HH. StoeteSchroder en Jacquibevallen zeer aan het publiek dat hen bezocht: getuige de groote toeloop op iederen avondterwijl de Stads-Schouwburg zoo bezet was als wij dat in langen tijd niet zagen. Mevrouw Valois Sablairolles bestendigt haar roem en verdient de toejuichingen, die ze als de lievelinge van ons publiek ondervindt. Ingezonden De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 60°, des avonds te 8 uur 57°, te 10 uur 57°. Donderdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 58°, te 12 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 68°. Men verzekertdat koning Victor Emanuel een zijner adjudanten naar Garibaldi heeft gezondenom hem tot voor zichtigheid te vermanen. Uit Venetie wordt berigt, dat verscheidene eigenaars van vischvljvers bij Burano zich tot den keizer van Oosten rijk gewend hebben met een berekening, volgens welke de vijvers hun jaarlijks opbrengen 6410 lire, terwijl zij daarvan jaarlijks 10,000 lire belasting betalen. Z. H. Saïd Pacha heeft, als bewijs van erkentelijkheid voor de gastvrijheid waarmede hij in Liverpool i9 ontvangen den mayor van Londen, Robert Hutchinson, een kostbare, met brillanten versierde, gouden snuifdoos ten geschenke toe gezonden. In het ambt Weener in Hanover heeft de bliksem in de vorige week twee zoons van den landbouwer Scholte zoo getroffendat zij beiden spoedig een lijk waren. Voor de financiers in Nederland is misschien het berigt niet van belang ontbloot, dat de Oostenrijksche regering op de beurs van Parijsdoor tusschenkomst van een Hoogduitsch bankier, den heer Werner, een geregelde markt van Oosten rijksche staatspapieren zal vestigen zoo als reeds te Frankfort en Amsterdam bestaat. De heer Borsig te Berlijn' heeft Dingsdag het 25-jarig bestaan van zijn beroemde machinenfabriek gevierd. Deze fa briek verschaft aan ruim 3000 menschen werk. Men begroot de kosten van dit feest op nagenoeg 10000 thlr. Toen de

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2