Buitenlandsch Nieuws. Tollens afzonderlijk aan. Hij hoopte, dat het leedwezen om trent het verlaten van zijn geboortestad en de inwoners die hem lief zijn eenigzins zal gelenigd worden door de nieuwe voor hem zoo gewenschte betrekking. Hij besloot met een indrukwekkend woord tot den ouden maar nog krachtigen, den grijzen maar steeds frissehen heer griffier Moltzer, aan wiens leiding hij alles te danken haddie hemals nooit aan een academie of op een notariskantoor werkzaam geweestde wetenschappelijke vorming gegeven hadwaarvan hij thans de vruchten plukte. Hij drukte den wensch uit, dat ZEd. nog vele jaren, gelijk de andere leden van de rechtbank en het Openbaar Ministerie, getuigen van zijn geluk mogten zijn en dat het hun en den hunnen moge welgaan. Het gesprokene maakte een diepen indruk op de aanwezigen, vooral op zijn geliefden leermeester Moltzer. De heer van Outerendie de zitting presideerdebedankte den heer Booij namens de rechtbank voor de zoo recht harte lijke woorden zoo even gesproken, wenschte hem geluk met dien nieuwen werkkring en hoopte dat die werkkring voor hem en de zijnen een bron van voorspoed en geluk mogt op leveren. Ingezonden Een verslaggever wordt meestal tweeledig beschouwd, hij is of een gevaarlijk mensch of een ami des Artistes; welke van deze beide hoedanigheden men schrijver dezes toe kent, weet hij nietalleen dit weet hijdat met Satan in het strijdperk te tredenzeer moeijelijk is, doch wij willen beproe ven door de waarheid te zeggen zijn magt over ons te vermin deren. Het blijspel zelve, dat Dingsdag avond in den Stads schouwburg werd gegeven, is er een zoo als er meer zijn het geeft een denkbeeld van het leven in Parijs, een jong meisje die, als had zij de ring van Gijges, alles weet, jongelieden helpt uitplunderen en dat alles doet om hen te redden en die daarna het geluk van vier trouwlustigen bevestigd. Hoe dat alles is te zamen gebragt en de gedeelten in elkander sluiten zullen wij nu niet beantwoordenalleen dit willen wij zeggen het houdt het publiek bezig en is vol afwisseling. Dat de Satan de hoofdrol speelt, begrijpt men; die vertoont zich dan ook in verschillende karaktersde booze geest wist zich overal intedringen en hield de beide personen die hij vervulde naauw in het oog. Chabanacs, een Bilanees, bevind zich met zijn vriend George de Kerven te Parijs, met het doel de wereld te leeren kennen, hun eerste zamenkomst met vrouwen is op een bal masqué, waar zy direct worden ingepakt, deze beiden jon gelieden zijn het op wien Satan een scherp oog houdt. Cha banacs vooral is een grappige vent, die bij zijn snakerijen voorzichtig is, doch eindelijk toch met zijn vriend door een gelukzoeker wordt opgeligt. Jaques Kerlebom is een eerlijke boer en, bevindt zich te Parijs met het doel de beide jonge lieden te redden doch hoe zelfstandig hij zich ook voordoet, toen al de pijlen der verleiding op hem werden afgeschoten begon hij toch ook te wankelen maar bleef staan. De baron Chikof is een van die menschen, die het middel zijn voor an deren om oneerlijk rijk te worden; in de salon en de speel zaal presenteerde hij zich als een uitgeweken Poolbeproefde om zich op verschillende manieren te verrijken en speelde valsch. Wat sprak deze baron zuiver en vloeijend de Duit- sche taal. Zoo wij alles wilde opnoemen, hadden wij zeker plaats te kort. De ineenzetting van het stuk is gelukkig uit gevallen, vooral het 4de taf. maakte een gunstig effect en ver wierf de optredende kunstrijderesse te paard een algemeene bijval. De geestige coupletten van den heer Rogier Faassen voldeden zeer, getuige het herhaalde terugroepen van dien heer; het schijnt wel dat bijna ieder stuk met chansonnetten moet goedgemaakt worden. De kooren waren zeer slecht inge studeerd. Het algemeen zal dit stuk zeer aardig gevonden hebben en is het dan ook voor een kermisstuk zeergeschikt. De opgenoemde personen hielden allen hun karakter vol en verdient de baron Chikof een bijzondere vermelding voor het volhouden van het Duitsche karakter. Bij de aankondiging van de voorstelling, die wij gisteren bijwoonden in de Salle Leonardi Verdi, weten wij niet wat het meest te roemen, de kunstverrigtingen der honden en apen of het taai geduld van hun meesters de dieren zijn op den minsten wenk gehoorzaam en zien als 't ware den meester naar de oogenhunne kunstverrigtingen zijn juist en worden zon der overhaasting ten uitvoer gebragt. Wij zagen onder ande ren een wals door twee honden op de voorpooten, de ladder- dans door den hond Walson, het balanceren van een poedel op vier karaffen, de exercitien op het stijve en slappe koordhet vlasspinnen door Mimi, het balanceren van een poedel op een rollende ton. De drie kleine paardjes zijn zeer lief en zijn fijn gedresseerd, zoo ook het schaap. De geit Esmeralda is bewonderingswaard te zienop een piramide van flesschen staat zij boven op een flesch met alle vier haar pootjes. Wij kunnen geen genoegzame beschrijving geven van al de verrig- tingen van dit lieve diertje, maar raden een ieder aan het te gaan zien. De werkzaamheden van de Gebroeders Penkland met hunne kinderen zijn mede zeer bezienswaardig en geven een aardige en amusante afwisseling. De tent is zeer netjes ingerigt, het orchest goed en veel beter dan bij menig ander de verlichting ruim. Wij herhalen den raad aan ieder onzer stadgenooten met hunne kinderen een bezoek aan deze onder neming te brengente meer daar wij zeker weten dat Zatur- dag de zekere en finale sluiting zijn zal. De Schouwburg van de heeren Stoete, Schroder en Jacqui was eivol; de gelegenheid evenwel ontbrak ons de voorstelling bijtewonennaar wij vernemen moet die zeer voldaan hebben en vindt deze directie zich dan ook aanvankelijk wel beloond voor hunne pogingen. Ingezonden De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 58°. Woensdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 61°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 61°. De vredebreuk tusschen Garibaldi en het kabinet Ratazzi geeft in de diplomatieke wereld veel stof tot gesprekken. Nog altijd vreest men dat eerstgenoemde een expeditie tegen Grie kenland voorbereidt, en zoodra het zeker en openbaar wordt dat de partij van handelen breekt met het tegenwoordig ka binet, is de val van Ratazzi zelf ontwijfelbaar zeker. Uit Keulen wordt berigt, dat aldaar een brievenbesteller in verzekerde bewaring is genomen die zich in het afgeloo- pen jaar heeft schuldig gemaakt aan het verduisteren van een brief met 800 thai, in bankpapier. Voor eenigen tijd werden de ontvreemde bankbilletten te Parijs gewisseld en daarna ontdekt van wien zij afkomstig warenwaarop de bedoelde postbeambte in hechtenis werd genomen. In den Moniteur komt een beschrijving voor van de inwijding der kapeldie door de militaire genie in het kamp van Chalons is opgerigtbestemd voor de godsdienstoefenin gen der Hervormdengedurende den geheelen kamptijd. Er zijn ongeveer 500 soldaten die dezen godsdienstvorm belijden de kapel is niet ver van het keizerlijk hoofdkwartier afheeft een lengte van 25 en een breedte van 11 Ned. ellenen kan tusschen de 5 en 600 menschen bevatten. Van eenvoudige bouwordegeeft echter een uit hout gesneden ornamentdat door soldaten vervaardigd en boven het leijen dak aangebragt is, aan deze kapel een geheel eigenaardig voorkomen. Boven het front is een kruis geplaatstterwijl de deur ten opschrift draagt: Protestantsche kerk. Bij het bovenstaande voegt Le Constitutionnel, dat 7 Herv. predikanten in hun toga op den lOden dezer de inwijding bijwoonden, als een hulde aan de Keizerlijke regering voor dit blijk van welwillendheid en goede zorg jegens de Protes- tantsche kerk in Frankrijk. De predikant Valette van Parys heeft, uit naam der commissie welke voor het uitzenden van Protestantsche veldpredikers zorg draagteenige woorden van dank tot Z. M. den keizer gerigt voor diens goedgunstige beschikkingen en tot de militaire autoriteiten voor de loyale en standvastige ondersteuning, welke zij altijd aan de Protes tantsche predikers verleendenzoo in de Krim als in Italië en Mexico. lederen Zondag zal er des namiddags te 2 uur dienst worden gedaanbeurtelings door de predikanten Brun van Reims, Bisseux, van Chalons, en eenige hunner collega's uit de hoofdstad. Onder de 4000 gasten, die het feestmaal hebben bijge woond dat door de stad Londen is aangeboden aan de hooge personen, die zich thans te Londen, bevinden, komen de na-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2