Buitenlandsch Nieuws. Geveilde Perceelen. aangenomen door G. B. Krebbe, Mr. timmerman te Almelo, voor de som van 6,540. Door Burgemeester en Wethouders te Enschedé is tot architect voor de gemeente aangenomen de heer Immink, ar chitect en civiel-ingenieur te Zaandam. Tot dusver hebben de Amerikaansche verwikkelingen niet dien nadeeligen invloed op het fabriekwezen te Haarlem uitgeoefend, gelijk reeds elders het geval is. Thans echter schijnt zich die invloed met rassche schreden te kenmerken, daar men verneemt, dat reeds vele arbeiders aan de fabriek van den heer Bavink en ook aan die van den heer Previnaire hebben gedaan gekregen, terwijl het, bij den tegenwoordigen staat van zaken in Amerika, te voorzien is, dat zulks weldra met nog grooter getal het geval zal zijn, zoo dit niet, het geen te verwachten maar niet te hopen is, tot een geheelen stilstand van het fabriekwezen te Haarlem aanleiding zal geven. Woensdag 11. werd te Oud-Leusden de 32ste algemeene vergadering gehouden van het Genootschap van leeraren aan de Nederlandsche Gymuasien. Deze vrij talrijk bezochte ver gadering kenmerkte zich, zoo door de belangrijkheid der han delingen als door den echt vriendschappelijken geest die ér heerschte. Behalve andere werkzaamheden is ook het besluit genomen, dat; bijaldien in de nieuwe wet op het hooger on derwijs geen admissie-examen voor toelating op de Hooge- scholen wordt vastgesteld, het Genootschap een petitie zal in dienen om te verzoekendat zulk een examen zoowel voor de leerlingen der Gymnasien als voor hen die elders onderwezen zijn bepaald worde, daar het Genootschap van oordeel is dat de Gymnasien voor hun leerlingen geen onpartijdig onderzoek vreezenmaar integendeel daarbij slechts winnen kunnenen het monopolie, dat zij tegenwoordig genieten, hun volstrekt niet ter harte gaat. Deze vergadering zal bij de leden lang een aangename herinnering achterlaten. Door den hevigen wind, die Zaturdag avond plotseling opstak, is van den korenmolen #de Oranjeboom," achter de zoutkeet bij het Zalmgat te Botterdameen wiek afgslagen. Gelukkig kwam deze, zonder verdere schade te veroorzaken, naast den molen in het water terecht. Men verneemt dat ook van den Prinsenmolen aan de Botte onder Hillegersberg een wiek is afgewaaid. Woensdag aanstaande zal des voor- en des namiddags te Zoetermeer een harddraverij worden gehouden. Ds. C. P. Hofstede de Groot te Dwingelo, heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Zwolle bedankt. Beroepen bij de Herv. gemeente te Jutphaas Ds. P. A. Noordink te Hall. Beroepen bij de Evangelisch Luthersche gemeente te Leeuwarden als hulpprediker de heer W. B. Poolman. Uit Leiden werd aangaande het bezoek van de Japan- sche gezanten nog het volgende naar Middelburg geschreven en in de Stads-Courant openbaar gemaakt: Een van de twee geneesheerendie aan het Japansche gezantschap verbonden zijn, heeft aan onzen burgemeester, Mr. Tieboel Siegenbeek, zijn photographisch portretje toege zonden; een minzaam briefje, in wel wat stijf maar toch ta melijk goed Hollandsch vervat, was daarbij gevoegd en moest dienen om den heer Siegenbeek tot het overzenden van zijn portretje uiltenoodigen hetwelk genoemde geneesheer naar zijn vaderland wilde medenemendaar de vader van den heer Sie genbeek, de beroemde taalkundige, in Japan hoog staat aan geschreven. Dat de hoogleeraar Siegenbeek in Japan bekend was, bleek reeds eenige dagen geleden, toen onze burgemees ter het Japansche gezantschap bij zich te dineren ontving. Een van de vreemde gasten vroeg naar den naam van den gastheer; toen hem dien werd medegedeeld, riep hij terstond uit: //Zoo Siegenbeek en Weiland!" Hij scheen te vermoeden dat deze twee geleerdenvolgens wier handleiding hij in de Hollandsche taal was onderwezen, een persoon vormden. Geen wonder, de Japansche namen ziju zeer zamengesteld. Zaturdag hebben wij met het grootste genoegen een be zoek gebragt aan het nieuwe Etablissement van onzen tegen woordigen stadgenoot den heer Levedag, bestaande in een Bierhuis, tevens ingerigt tot Logement, Koffijhuis en Bestau- ratie. Wij kunnen niet ontveinzen, dat wij bij het binnentreden als het ware verblidd werdendoor de pracht en weelde welke er heerschte i getuige het oversierlijke ameublementde smaak volle decoratie en in het bijzonder het prachtvolle buffet. De heer Levedag heeft ons door zijne Duitsche origine niet alleen in de gelegenheid gesteld echt Beijersch bier te kunnen drinkenmaar tevens door zijn onbekrompene daarstelling van zijn inrigting in staat gesteld ons er op te kunnen beroemen, dat wij in dit opzigt in het geheel niet voor het buitenland behoeven onder te doen, dewijl wij gerust durven beweren dat dit het eenige etablissement in dit genre in geheel Neder land is. Wij hopen daaromdat bovengenoemde heer door een ruim bezoek eenigermate vergoeding zal vinden voor de aanzienlijke kosten welke hij zich getroost en den onvermoeiden ijver welke hij in dit opzigt aan den dag gelegd heeft. Ingezonden Zaturdag avond is een treffend ongeluk gebeurd bij het uit de hand beslaan van een paard door den hoefsmid Gest- man, in de Steenstraat alhier. De daarbij behulpzame conduc teur der diligence op Woerden, Pieter Boons, kreeg een slag- van het paard die hem ter aarde wierp en zijn bewustzijn ontnam. De toestand van den ongelukkigen is bedenkelijk en zoo zijn leven wordt behouden vreest men toch voor krank zinnigheid. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 61°. Zondag morgen te 5 uur 58°, te 8 uur 60°, te 12 uur 67°, 's namiddags 4 uur 66°, te 5 uur 65°, te 8 uur 62°, te 10 uur 60°. Maandag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 63°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 64°. Het is bepaald, dat de plegtige ontvangst der Japansche gezanten te Berlijn zal plaats hebben op 20 Julij e. k. in de Witte Zaal van 's konings paleis. De koningin en al de prinsen en prinsess en van het koninklijk huis zullen die plegtigheid bijwonen. Donderdag is het gezantschap des namiddags te 2£ uur te Dusseldorp aangekomen en een uur later naar Deutz vertrok ken. Vrijdag te 8 uur is het van daar vertrokken en zou des avonds te 9| uur te Berlijn aankomen. Uit Aken wordt berigtdat eindelijk het lang besproken plan tot het herbouwen van het Keizersbad zal worden ver wezenlijkt; de vereischte werken in den grond zijn reeds af- geloopen. De hoofdbron, met hare nevenspruiten thans ver- eenigdgeeft per uur 7 j kubiek el water. Bij gelegenheid der opgraving van het terrein heefc men een tweede zeer rijke bron ontdekt, welke per uur 5| kubiek el water geeft van gelijke hitte en zamenstelling als de Keizersbron. De heer Colt, de uitvinder van den bekenden revolver, heeft bij zijn overlijden de som van nagenoeg 800,000 na gelaten. In de door hem opgerigte fabriek te Hartford in de Vereenigde Staten, zijn 1100 arbeiders werkzaam en de dag huren bedragen 10,000. De gehoudene verkooping ten overstaan van den heer Mr. H. Obreen, Notaris alhier, aan den Burg op den 19den Julij 1862. N°. 1. Een huis en erf, ingerigt tot brood-, beschuit- en kleingoedbakkerij, staande en gelegen aan de noordzijde van de Groenesteeg aan de hoek van de LangestraatWijk VIII, N°. 797 en 750. Kooper den heer J. Sirks van Matthenesse voor 2000. N°. 2. Een ditowaarin de slijterij in sterken drank wordt uitgeoefend, met een aanhoorig pakhuis, staande en gelegen aan de oostzijde van de Heerengracht, Wijk VIIIN°. 793 en 793 rood. Kooper J. J. F. Bietbergen alhier voor f 1430. N°. 3. Een dito, staande en gelegen aan de zuidzijde van de Nonnensteeg aan den hoek der Achtergracht, Wijk I,N°. 397. Kooper J. T. van der Blij Jr. alhier voor 780. Ten overstaan van den heer Mr. J. L. KlaverwijdenNo taris alhier. Gecombineerd een huis en erf, waarin de melk- nering wordt uitgeoefendstaande en gelegen aan de oostzijde van de Lange PielerskerkchoorsteegWijk IV, N°. 471. Met een pakhuis en erf, staande en gelegen aan de oostzijde van

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2