N°. 737 Maandag Julij. A". 1862. Verkiezing voor één lid der Provinciale Staten. LEIDSCH DAGBLAD. Prijs der Adverteutiëu 1 -6 regels 0.75, Tedere regel meer T2j Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigten vau 1-4 regels ƒ0.90 Tedere regel meer 15 Ct9. Bekeudmakiugen vau geuootschappeu 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'a GravenhageDelft, Schiedam eu Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; T u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 56 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 tueu op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haveu) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de. overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middag9 2| u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuw9traat: '9inorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'suamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Iudisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Teiegraaf'. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag vau 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 's m. 89 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage ,Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van )11 nur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgeus vau 910 nur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van S 1 uur eu van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten eu Acoijuseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; vau 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks vau 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, eu kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. {Slot). De Leidsche kiezers, bevoegd tot de verkiezing van leden der Provinciale Staten zijn wederom opgeroepen tot het inle veren van hunne stembriefjes voor een nieuwe stemming, die uitgeschreven isomdat Prof, Cock zich niet had verklaard over het aannemen zijner benoeming, daar en zoo het behoort. Ofschoon de kiesvereenigingdie hem aanbevalbij de eerste stemming verzekerde, dat hij de benoeming zou aannemen, dit is evenwel niet geschied, omdat de wettigheid zijner eerste verkiezing twijfelachtig was. Die twijfel is niet opgeheven en blijft nog voortduren totdat de Provinciale Staten bij het on derzoek der geloofsbrieven zullen hebben overwogen of de eerste stemming nietig was, zoodat er een nieuwe noodwendig plaats hebben moest. De kiezers zijn er niet zeker vandat de tweede stemming boven de eerste gelden zalomdat een keuze kan plaats hebben, die alleen zijn oorsprong ontleent aan de poging van een benoemdeom de onwettigheid door eenig verwijl of uitstel van zijnerzijds van een nieuwe keuze te laten dekken. Volgens de wettelijke voorschriften is op 17 Junij benoemd Mr. Samuel Tak; die keuze is wettig, al had bij de stemopneming eene vergissing plaats. Zoo het woord berisping wordt genoemd geldt dat wel vooral en in de eerste plaats hem die uit beleefdheid of om welke reden ook zijn plaats verliet, met het uitsluitend doel om die door een ander te laten innemendie zijn eigen plaats nog niet kon of mogt verlaten; vervolgens hem, die vergat, dat hij'twee plaatsen niet te gelijk kon bezetten ook hen die op gezag van anderen alles goedvinden, wat buiten hen door anderen is beraamden bepaald. Zoo er sprake van berisping is, zij is evenzeer toe passelijk op elk en op iedereen die de kandidatuur van Prof. Cock niet bestreed met het wettelijk bezwaar dat tegen zijn benoeming was. Wij ook hebben, totdat de aüoop der stem opneming plaats had dat bezwaar voorbij gezien en hadden liever gewenscht, dat onze aandacht daarop bij tijds was gevallen t maar wie is ten alle tijde wijs en op alles bedacht? De Provin ciale Staten van Zuid-Holland moeten evenwel bij het onderzoek der geloofsbrieven op de onwettigheid der eerste hunner benoeming letten, en welligt een beslissing nemendie de wettigheid dei- stemming handhavende, een andere uitkomst aanwees. Die beslissing kan niet worden ontweken en hij, die Art. 61 dei- kieswet onbevooroordeeld en onbevangen toepast op de ver kiezing die aanstaande isvraagt zich zeiven af en weet nog geen onbetwistbaar antwoord te geven op de vraag: //is Mr. H. Cockwiens beurt van aftreding nog niet gekomen was op het tijdstip van 17 Junij, waarvoor de verkiezing geschiedt, voor die vacature nog benoembaar?" Op deze en andere gronden scharen wij ons aan de zijde van hendie van meening zijn dat het struikelblok, dat den toegang van Prof, Cock tot de Provinciale Statenvergadering bij deze verkiezing verspert, be staat in het verzuim van het lid der Provinciale Statenom zijn ontslag te nemen op of na 1 Julij. Ofschoon wij niet veranderd zijn in onze meening, dat Prof, Cock zijn eigene plaats vrijwillig aan een ander moest inruimen, die van jeugdiger leeftijd, krachtiger, ijveriger en getrouwer de taak van afgevaardigde bij de gewestelijke ver tegenwoordiging kon vervullen, doet het ons leed, dat zijn zoogenaamde vrienden hem in in het openbaar in een onwaar dige houding of stelling hebben geplaatst. Er is nog een pu bliek buiteu het Leidsche kiesdistrict, dat ook eritiek uitoefent op de Leidsche -verkiezingen en dat publiek oordeelt gestreng, omdat het zonder hartstogt en zonder partijdigheid de houding en het werk der afgevaardigden uit Leiden wikt en weegt; de uitslag van dat oordeel is soms zeer beschamendook voor hem die er onschuldig aan is. Het openbaar leven van een elkook van Prof. Cockligt onder het bereik van ieders oordeel en die hulde bragt aan zijn kennis, hecht daarom nog niet even groote waarde aan de wijze, waarop hij zijn .Aaltfnf""' gebruikt, ongebruikt laat of moet laten of misbruikt. Zij» ongeschiktheid voor het lidmaatschap der Provinciale Staten

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1