Buitenlandsch Nieuws. In sommige dagbladen is dezer dagen gewag gemaakt van een min goede behandeling der door brand geteisterden te Enschedé door een der Brusselsche verzekering-maatschappijen. Tot wederlegging van dat beweren wordt medegedeeld het navol gend schrijven van 11 dezer van den algemeenen agent, de heer Masquelinder Belgische Maatschappij voor algemeene verze kering tegen brandgevaren en losbarsting der gazgevestigd te Brussel: »Twee Brusselsche Maatschappijen zijn in den brand van En schedé betrokken geweestde eenonder bestuur van Mr. Mathieu had weinige posten, waarvan een onafgedaan is ge bleven, en de andere, onze Maatschappij, had 11? getroffene polissen. Twee onzer inspecteurs, de heeren van Roosbroek en van der Hoff, hebben zich gedurende 57 dagen ter plaatse opgehouden om de geledene schade te doen schatten, endaar de nood groot wasnaar mate de zaken geregeld warende uitbetalingen te doen. Nu hunne taak was afgedaanof anders gezegd al de schattingen geëindigd waren, den avond van den 2den dezer en natuurlijkerwijze behoefden zij niet langer ter plaats te blijven, de agent met alle verdere betalingen, zoo als gewoonte, gelast blijvende. Er bestaat te Enschedé geen andere gelegenheid van vertrek dan 's nachts; zij zijn dan ook dienzelfden nacht vertrokken om des te spoediger de zaken aan onzen bestuurraad te kunnen onderwerpendaar den weg der briefwisseling altoos veel trager is en langer duurt. Tijdens hun verblijf te Enschedé zijn er door gemelde in specteurs voor de Maatschappijin wissels op Amsterdam uit betaald 91,539,18. Sints de terugkomst van eerstgenoemden de andere in Holland verblijvendehouden wij ons onledig met. de andere zaken zoodanig voorttezettendat allen ten spoedigste vereffend en betaald worden. Reeds hebben wij deze week andermaal 29,216,57 gezonden, zoodat wij nu te za- men hebben betaald 120,755,75; morgen volgen nog een dertigtal zaken, zamen ongeveer 25,000; en naar mate de verslagen opgemaakt en door den bestuurraad goedgekeurd wor den zullen wij met den meesten spoed voortgaan om al het overige aftedoen. Wij hadden ons aldus overtuigd dat geen der andere maat schappijen die in deze aanzienlijke ramp betrokken zijn met meer haast is te werk gegaan dan wij, om de verzekerden zooveel mogelijk te voldoenen het zou ons hoogstens ver wonderen indien men ons eene kon opnoemenwelke tot heden reeds f 50,000 zou betaald hebben. Ziedaar Mijnheer, daadzaken welke onbetwistbaar zijnen welke meer invloed zullen uitoefenen dan alle valsche en las terende geruchten die men zou kunnen verspreiden. Wat er ook van zijverzoeken wij UEd. de redactie van bewust blad met den waren toestand van zaken bekend te makenopdat deszelfs opsteller beter ingelicht, het nadeel herstelle, dat zijn artikel ons mogt toebrengen; immers daar hij wezenlijk om trent die zaak in dwaling is gebragt geweest en alzoo is mis leid geworden. Zoodra al de zaken zullen afgedaan zijnzullen wij aan alle onze agenten in Holland bij een zendbrief de lijst zenden van al onze verzekerden te Enschedé, welke schade hebben geleden, met aanwijzing van het beloop der uitbetaalde scha devergoeding. Aanvaardt enz." Het schoolnieuws in de Bijdragen van Junij levert een aardige bijzonderheid. Ter gelegenheid van den 65sten ver jaardag van den onderwijzer J. Kunst, te Yriesenveen, die meer dan 40 jaren daar werkzaam was, wordt vermeld//On der de verschillende geschenken mag als een bijzonderheid vermeld worden een prachtig, met goud gemonteerd album, met de portretten van 32 oud-leerlingenthans te Petersburg woonachtig. De oudste zoon van den jubilaris, op den jaar dag uit Petersburg aankomende was met de aanbieding van dit geschenk belast." Een blijk, dat de oude betrekkingen tusschen Rusland en Twenthe nog lang niet afgebroken zijn. Men herinnert zich, dat in 1813 de kozakken verbazend vreemd opkeken en zoete broodjes baktentoen zij door de boeren in Almelo en Vriesenveen op zijn Russisch ferm toe gesproken en op hun plaats gezet werden. Gedurende de maand Junij zijn 31 runderen in de pro vincie Friesland aan de besmettelijke longziekte gestorven, en 15 door die ziekte aaugetaste runderen, voor rekening der eigenaars afgemaakt, bedragende daardoor het totaal der ge vallen sedert den 1 Januarij dezes jaars 499. De derde en laatste zitting der jaarvergadering van het Nederlandsche Zendelinggenootschap te Rotterdam, werd Don derdag weder te 9 uur geopend. Door de commissie belast met het uitbrengen van een praeadvies op het voorstel be treffende de kostschool werden in een zeer belangrijk rapport, de grondendie tot het stichten dezer school hadden doen besluiten, herinnerd; eenige verkeerde voorstellingen, die men buiten af van haar had, verbeterd, en haar recht van bestaan tegenover het gevoelen der voorstellers gehandhaafd; terwijl de commissie eenparig adviseerde, de inrigting op den be- staanden voet te behouden. Dien overeenkomstig werd nage noeg eenstemmig besloten. De commissie belast met het afnemen van het examen der kweekelingen van het Zendeling huis, rapporteerde gunstig ten aanzien van dit onderzoek. Nog bragt verslag uit de commissie, die een voorstel be treffende het houden van een biddag voor de zending en een ander tot wijziging van de redactie der maandberigten vooraf in overweging had genomen. Beide voorstellen werden onaan nemelijk bevonden. Alleen werd naar aanleiding van het laatste een en ander aan het hoofdbestuur aanbevolendat naar het gevoelen van de meerderheid der vergadering strekken zou om dë maandberigten in belangrijkheid te doen toenemen. Intusschen hadden nog eenige stemmingen voor leden in vaste commissiën plaats. En nadat nog enkele mededeelingen gedaan waren, werd deze 65ste jaarvergadering van het Ned. Zende ling genootschap op de gewone wijze gesloten. Beroepen bij de Chr, Afgescheidene gem. te Doetinchem den heer P. A. Lanting, te Edam, den heer L. Neijens, te Wapenvelde den heer J. W. de Lang en te Zwolle den heer H. Beuker, alle kandidaten toegelaten door de Theologische school te Kampen. Uit 's Gravenhage wordt medegedeeld dat Burgemeester en Wethouders van Leiden zwarigheid hebben gemaakt aan den Gemeenteraad een voordragt tot benoeming van een hoofd onderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse voor jongens intedienen. Het gehou den vergelijkend examen voor die betrekking had geen bevre digenden uitslag opgeleverd. 15 sollicitanten hadden zich aan gemeldwaarvan slechts elf aan het examen deelnamen. (Uit die mededeeling blijkt, dat wat door Burgemeester en Wet houders werd besloten veeleer openbaar kan gemaakt worden in een dagblad, dat in een andere stad het licht ziet, dan in een of ander plaatselijk orgaanen dat openbaarmaking van hetgeen in een besloten vergadering geschiedtniet behoort onder de zeldzaamheden). De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 68°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 62°. Vrijdag morgen te 5 uur 59°, te 8 uur 70°, te 12 uur 70°, 's namiddags 4 uur 66°. Uit Keulen wordt berigt, dat de hertog van Coburg dezer dagen aan den zoölogischen tuin de twee fraaije Abysinnische leeuwen heeft geschonken welke hij uit Afrika heeft mede- gebragt. De dierentuin aldaar bezit thans 7 leeuwen, behoo- rende tot drie verschillende rassen. Bij gelegenheid van de uitreiking der vaandels voor den grooten schutterswedstrijd te Frankfort- een vereeniging en een bijeenkomstzoo als meer in den laatsten tijd in Duitsch- land zijn gevormd en gehouden van verschillenden aardop verschillende plaatsen, maar met een staatkundig doel, dat de bevordering van Duitschlands eenheid betreft- heeft de her tog van Saxen-Coburgeen verlicht en vrijzinnig vorst, de volgende aanspraak gehouden«Naauwelijks is een jaar ver streken sedert ik te midden uwer levendigste toejuichingen de vorming van het algemeen schutters-genootschap aankon digde. Heden, nu die zaak verwezenlijkt is, moet aan het ge nootschap zijn wijding, zijn symbool gegeven worden. De mi litair zweert bij zijn vaandelvergunt mij in uw aller naam te zweren, in naam der duizenden van mannen, die uit alle oorden van Duitschland, van de duinen der Noordzee af tot

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2