Biimeiilandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. merkwaardig wasonder het oog der bezoekers gedurende den korten tijd van hun vertoeven kou worden gebragt. De Bur gemeester heeft onbekrompen en mild- men mag zeggen met zeldzame belangloosheid en groote opofferingen- de bezoekers op een luisterrijke en uitgezochte wijze onthaald, waarbij de verschillende deelen van het openbaar plaatselijk gezag waren vertegenwoordigd. Leiden is dus niet achter ge bleven bij andere plaatsen in ons Vaderland, om het Japan- sche gezantschap hartelijk en beleefd en gastvrij te ontvan gen. En het Japansche gezautschap, tot zijn vorst teruggekeerd, zal ook van Leiden in zijn verslag gewagen en wat zal zijn oordeel zijn over hetgeen die stad boven andere steden merk waardigs oplevert en karakteriseert Het Japansche gezantschap verlaat het Nederlandsche grond gebied en eenmaal in Japan teruggekeerdzal het nieuwe vormen, nieuwe denkbeelden en begrippen, misschien ook nieuwe beginselen hebben medegebragt gelijk eenigermate kan worden vermoed naar de keuze van werken en geschriften, die zij zich hebben aangeschaft en de opmerkingendie zij hier en daar maakten. De betrekking met Nederland of het oude Holland zal meer zijn dan die van vriendschap en meer wor den die van wederkeerig belangzoo dat een tractaat tusscheu de regeringen te sluiten ook onbetwistbaar het karakter zal dra gen van onzen tijd. De vriendschap met Japan zal gewaar borgd zijn, wanneer de Nederlandsche handel en industrie zich blijven onderscheiden door kennis vaardigheideerlijkheid en trouw en als de Japanners ook een indruk hebben ont vangen dat de Nederlandsche Natie uitblinkt in deugden die den Christen naam verheffen, dan zal het bezoek van het Ja pansche gezantschap voor het groote rijk van Japan stoffelijke en zedelijke vruchten dragen die zich duizendvoudig verme nigvuldigen. Z. M. heeft benoemd tot rector-magnificus der Hooge- school te Groningen Prof. E. J. Diest Lorgion; tot luit.-kol. bij den generalen staf HD. adj. den majoor Jhr. J. F. A. van Panbuys; tot 2de luit. bij het 1ste reg. vesting-artillerie den kadet F. E. A. baron van Ittersum van de Kon. Mil. Aca demie; bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt tot 1ste off. van gezondb. 1ste kl. den off. van ge- zondh. 2de kl. G. A. F. Quarin Willeumier, leeraar en tevens belast met de leiding van het gansche onderwijs bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen; tot 1ste officieren van gezondh. 2de kl. de officieren van gezondh. J. H. van den Broek en A. Mathijsen tot officieren van gezondh. 3de kl. de kweekeiiugeti H. A. ZegersA. E. Post en P. J. J. Schmidt en bij het personeel van gen. dienst in Oost-Indie de kweekelingen M. J. van GeelkerkeuA. ten Bosch, J. W. T. E. Sikkes, H. J. E. Peelen, W. E. de Jong, F. de Boer, N. Bonthuis en A. C. van Beest; voorts tot ontv. der dir. bel. en acc. te Prinsenhage den heer L. van de Kasteele, thans te Houten en te Ammerzoden den heer H. B. H. Malingré thans te Oosterhesselenen nog op verzoek eervol ontslag verleend aan L. P. G. H. de Bijk als burgem. der gemeente Tegelen en aan C. J. Tengbergen ale surnum. bij het vak der posterijen. Naar men verneemt zal Z. K. H. de Prins van Oranje ongeveer drie weken te Londen verblijven. Men verwacht, dat de Eerste Kamer in het begin der volgende maand zal bijeengeroepen worden tot behandeling der door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Men schijnt niet te twijfelen aan de verkiezing van den heer Mr. G. Groen van Prinsterer tot lid van de Tweede Kamer der Stateix-Generaalvoor het kiesdistrict Arnhem, waarvoor aanstaanden Dingsdag te Arnhem een stemming zal plaats hebben. Nadat bet Japansche gezantschap Dingsdag II. te Utrecht iu het hotel, waar zij verblijf hadden, bet diner hadden ge bruikt waaraan op hun uitnoodigiug ook Burgemeester en Wethouders én de kommandanten der schutterij en der bezet ting deelnamenbegaf het zich tegen 9 uur naar het Park Tivoli, alwaar het tot, half elf uur vertoefde en.opgetogen was over de beleefdheden die het werd bewezen. Woensdag werden onderscheidene merkwaardigé instellingen bezocht, terwijl te 3 uur de gezanten zich begaven naar Soestdijk, begeleid dooi den Commissaris des Konings in de provincie, die des avonds ter hunner eere een soirée geven zou. De heer C. de Leeuw van Arnhem heeft bij het schep- scbuttersconcours te Frankfort op de schijf van 300 ellen afstands den eersten prijs behaaldbestaande in een zilve ren beker. Dingsdag hebben voor de Provinciale commissie van ge neeskundig onderzoek en toevoorzigt te 's Hage, openbaar exa men afgelegd de heer Paap van Delft als stedelijk heel- en vroedmeester en de heer B. W. F. Dagevos van Leiden als plattelandsheelmeester. Uit Groningen wordt berigt dat de rijksveldwachter aldaar op heeter daad den sergeant Bichelmeyer heeft betrapt op een diefstal van 200 pond kogels uit 's rijks magazijn dat vroeger tot kruidmagazijn diende en thans strekt tot werkplaats voor het vervaardigen van patronen. De Algemeene Vergadering van het Nederl. zendelings genootschap werd Woensdag avond in de Groote Kerk te Botterdam gehouden. Nadat zij door den voorzitter, Ds. W. Francken Az., op de gebruikelijke wijze was geopend, werden door den heer H. C. Voorhoeve, director van het Zendeling huis, eenige belangrijke bijzonderheden uit het verslag van den staat en de werkzaamheden des Genootschaps over het afgeloopen jaar medegedeeld. Vervolgens hield Dr. E. Lau- rillardpredikant te Arasterdamde opwekkende rede naar aanleiding van 2 Thess. III: 13, //En gij, broedersvertraagt niet in goeddoen." De begaafde spreker beschouwde in het eerste deel zijner rede de medewerking aan de zaak der zen ding als een goede zaak, waarin men dus niet mogt vertra gen. Immers de uitbreiding van het Godsrijk strekt tot ver heerlijking van God, tot eer van Christustot heil der mensch- heid. In het tweede deel ging zijn WelEerw. over tot de beantwoording der bedenkingen van dezulken die wèl vertra gen omdat zij de zaak der zending niet goed keuren. Zoo wordt er beweerdde volkenaan wie gij het Christendom brengt, zijn voor het Christendom niet geschikt; er is ongeschiktheid bij de zendelingen en bij het Genootschap de uitbreiding van het Christendom is bedenkelijk voor het bezit onzer overzeesche gewestenhet zendingswerk kost zooveel geld; het is niet gepast dat men zooveel doet voor verre landen, terwijl nog zooveel in de nabijheid te doen is; ten laatste: de uitkomst is zoo onbeduidend. Al deze rede neringen werden door den spreker met de kracht van echt populaire welsprekendheid wederlegden menig argument der bestrijders werd met juistheid tegen henzei ven gekeerd. De Voorzitter betuigde den redenaar dank voor zijn arbeid en ging vervolgens voor in plegtige dankzegging en gebedwaarna de Vergadering, die zeer talrijk opgekomen was, met gezang en ""zegenbede werd gesloten. Naar men verneemt zal de bevestiging van den nieuw beroepen leeraar en herder bij de Nederd. Herv. gemeente te 's Gravenhageden WelEw. heer Ds. Hoevers van Leeuwarden den 24sten der volgende maand plaats hebben. ZWEw. zal den daarop volgenden Woensdag avond zijn intrée-predikatie houden. Beroepen tot predikant bij de Herv. gem. te Bolsward Ds. M. E. van der Meulen thans te Neede en bij de Chr. Afgescheiden gem. te Vlissingen de kandidaat P. Diermanse. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 3 uur 68°, des avonds te 8 uur 63", te 10 uur 60J. Donderdag morgen te 5 uur 58°, te 8 uur 64°, te 12 uur 67°, 's namiddags 4 uur 69°. Berigten uit Warschau melden, dat de voornaamste straten der stad bij gelegenheid van het naamfeest der groot vorstin algemeen waren geïllumineerd. De grootvorst heeft op dien dag de leden van den gemeenteraad aan zijn paleis ont-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2