N°. 735. Vrijdag 18 Julij. A". 18W2. I.I.I IISi;II DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Adverteutiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 ra.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.;6u. 9m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 ra.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 'a Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) uaar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2£ u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtiagen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 46 ra. 'savouds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Laodpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaD 's m. 89 li. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en. WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van ll1 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsendagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen iagelip's van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag vau 99 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Het Japansche Gezantschap heeft een bezoek aan Nederland gebragt en is naar Duitsch- laud vertrokkenom na een kort verblijf nog hier en daar in Europa weder naar Japan terugtekeeren. In Nederland was dat bezoek meer dan elders hartelijkomdat er reeds lang vriendschapsbetrekkingen tusschen de beide Natiën hebben bestaan, die uit handelsbelang waren ontsproten, 't Was een bezoek als van handelsvriendendie jaren lang met elkander hadden in betrekking gestaangecorrespondeerdgewigtige zaken gedaan en veel voordeel daardoor genoten maar per soonlijk elkander onbekend waren. De ontvangst kan en moest dus werkelijk zijn een gul onthaal en een onbekrompen ont vangst, gelijk men dat pleegt te doen bij het bezoek van een aanzienlijke klant of belangrijk begunstiger; gelijk een Leidsch fabriekant zoo gaarne en zoo mild een groot winkelier of een magtig begunstiger ten zijnent ontmoet en als met beleefdhe den overlaadt. Holland was toch in de zeventiende eeuw het bij uitsluiting bevoorrechte landaan hetwelk handelsverkeer was toegestaan. De Oost-Indische compagnie ijverde steeds naar j zulke uitsluitende voorrechten en de Japansche regering bleef steeds Holland getrouw in de bescherming en handhaving van het ongestoord bezit van Decimaeen klein eiland in de ha- ven van Nagasakiwaar de Hollandsche factory gevestigd was. De vrijzinnige beginselen van regering en handeldie een onbeperkt en onbelemmerd verkeer tusschen de verschillende Natiën medebrengennoopten Koning Willem II om zijn beste pogingen aantewenden, ten einde ook voor andere Natiën den toegang tot het Japansche rijk te doen openen. Nederland heeft Japan met andere Natiën in kennis gebragt en de vruch ten van die kennismaking zullen niet achterblijven. Het be zoek van het Japansche gezantschap aan Europa in het alge meen en aan Nederland in het bijzonder is van groote betee- kenis en rijk in gevolgen. In het land, dat hen afvaardigde, teruggekeerd, zullen de Japanners hunne aanteekeningen te voorschijn brengen en het merkwaardig verslag van hunne reis zal den indruk wedergeven, dien al wat zij zagengenoten en ondervonden, op hun verstand en op hun hart en geweten heeft gemaakt en onuitwischbaar achtergelaten. Leiden met zijn fabrieken was sedert jaren in Japan en bij de Japannezen bekend. Veertig jaren geleden toch hoorde men zelfs in de geringe standen veel over dat land en dat volk spreken. Aanzienlijke bestellingen werden in onze laken- en greinfabrieken voor Japan ontvangen en de Firma's van de Wed. F. van Lelyveld en Zn., P. en J. van Poot en Comp., Jacoba en Abm. Ie Poole, Wed. H. W. Clignet en Zoon en anderen zullen in de binnenlanden van Japan zelfs niet onbekend zijndie Hollandsche namen en etiquetten verkregen daar een zeker burgerrecht en het dezer dagen gebleken feit van be kendheid met de Hollandsche taal, ook blijkbaar uit de in Japan gedrukte en uitgegeven leerboeken in de Japansche en Hollandsche talen getuigt wel van den invloed der oude be trekking. Lakensgreinensaaijen en andere wollen stoffen werden in Leiden vervaardigd om tot geschenken of tot koop waar voor Japan te worden verzonden; de fabriekarbeiders, wevers, droogscheerders enz. gaven aan die voorwerpen zelf een naam die met hunne bestemming overeenkwam en het bezoek van de heeren Doeff en Pennis,'met de keuring dei- vervaardigde stoffen belast, zal misschien bij sommigen nog in het geheugen liggen, waarop wij ons beroepen lot staving van ons bewerendat Leiden in Holland boven alle andere plaatsen van Nederland in het uitgebreid rijk van Japan ge noemd en bekend, met recht aanspraak had op een bezoek en evenzoo tot een hartelijke, beleefde en vereerende ontvangst wel verpligting had. Leiden heeft de eer van het bezoek ge noten en zich daarbij loffelijk van haar pligt door een luister rijke ontvangst gekweten. De ingezetenen hebben op onderscheidene wijzen^>eër en be- Jfj langstelling bewezen; de Begering heeft een de/tige en ver eerende ontvangst voorbereid uitgelokt en zoó geregeld eu beschikt, dat, wat op het gebied van nijverheid én wetenschap

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1