N». 732 Dingsdag 15 Julij. A". 18G2. Binnenlandsch Nieuws. LEIIISr.l! MGBLAI. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Adverteutiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 24 ra. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 o. 4 m.; 2 u. 55 ra.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 ra. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2^. u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aau de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks -Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van S9 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- "President der Commissie van Fabricage des Zatnrdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De kadetten van het vierde studiejaar bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda zijn door Z. M. benoemd tot 2de luitenants bij de verschillende wapens in Nederland en in Oost-Indie, waarvoor zij bestemd waren. Zaturdag 11. heeft H. M. de Koningin een bezoek ge- bragt aan de te Rotterdam gevestigde inrigting voor doof stommen naar de Duitsche methodeen niet minder dan an derhalf uur het onderwijs met gespannen aandacht gevolgd, Z. K. H. de Prins van Oranje is heden Maandag mor gen te 9 uur uit de residentie naar Galais vertrokkenom van daar de reis per stoomboot naar Londen voorttezetten. Z. K. H. wordt vergezeld door HD. adjudanten de heer J. A. van den Bosch, majoor; Jhr. K. W. de Koek, kapitein en A. F. R. E. baron van Haersolte van den Doornluit. ter zee 2de klasse. In de Zitting der Tweede Kamer van heden Maandag zijn al de aan de orde gestelde wetsontwerpen en conclusien van commissien, op in hare handen gestelde stukken met al- gemeene stemmen aangenomen. De Kamer is daarop tot nader bijeenroepen gescheiden. Het Provinciaal Gerechtshof van Overijssel heeft tot vervulling der openstaande raadsheersplaats aanbevolen de heeren Mrs. G. D. RibbiusJ. C. Bijsterbos, J. E. van Nes van Meerkerk, J. Kalff en G. Royer. Het Provinciaal Gerechtshof van Gelderland heeft op de aanbevelingslijst, ter vervulling der openstaande betrekking van raadsheer, geplaatst de heeren Mr. J. F. Pringle, advo caat-generaal bij dat Hof, G. C. Gordon, presid. der arr.- rechtbank te Tiel en P. C. Henny, lid. der arr.-rechtbank te Arnhem. De senaat der Utrechtsche hoogeschool heeft zich gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal met een adres, houdende eenige beschouwingen over het laatstelijk aangebo den wetsontwerp regelende de voorwaarden tot verkrijging dei- bevoegdheid van geneeskuudigeapotheker, bulp-apotheker en vroedvrouw. De adressant toont aan, dat, wel verre van liet medische onderwijs aan de hoogescholen ongedeerd te laten, gelijk het in het ontwerp luidt, dit wetsontwerp dat onderwijs tot in het hart treft, door te bepalen, dat zij, die het niet genoten, volmaakt gelijk staan met hen, die het wel genoten. De senaat doet uitkomendat wat thans voor de medische praktijk wordt voorgesteldspoedig zal worden voorgesteld voor de juridische, theologische en litterarische praktijk, zoo men zijn eigen beginselen niet wil vertreden. Overal zal vol maakte gelijkstelling ontstaan van hen die nooit een hooge school bezochten, met hen, die er hunne geheele wetenschap pelijke opleiding hebben voltooid. Wat de medische faculteit betreft, lokt het ontwerp zelf niet uit tot het bezoeken der hoogescholen, want het kent het recht toe om de geneeskunst in haar geheelen omvang en door het geheele Rijk uitteoefe- nen aan hen, die voor een Rijks-commissie een voldoend examen hebben afgelegdde voorbereiding daarentegen die gevorderd wordt, is uiterst gering. Zoodra die bepalingen in werking treden zal de medische faculteit het getal harer leer lingen zien verminderen want men zal het goedkooper on derwijs aan een klinische school boven dat aan de academie verkiezen. De groote fout van het ontwerp is, dat het alles van een examen wacht en niets is bedriegelijker, zegt de senaat, dan deze verwachting. Niet van de examina komt voor den Staat het heilmaar van de studie. Zelfs ademt het ontwerp een geest, die vijandig tegenover de Hoogeschool staat, want die daarbij het recht heeft verkregen om te pro moveren, en dus al hare examina heeft afgelegd in natuur- en geneeskunde, wordt, met vrij wat aarzeling //totdat de wet op liet hooger onderwijs anders zal hebben beschikt", van het geneeskundig examen voor een gedeelte vrijgesteld, terwijl de plattelands-heelmeester van alle examina wordt vrij- en met den med.-docter gelijk gesteld. Die geest is ook optemerken in de strekking om te Amsterdam en te Rotterdam twee nieuwe physische en medische faculteiten naast die aan de hoogescholen, maar buiten verband daarmede, te vestigen. Dat verlangen acht de senaat zeer verderfelijkhij breyagt-- daarvoor verschillende gronden bijtoont het wenseuelijke eener andere t regeling aan en komt tot de conclusie.';, dat het ontwerp eener natuur- en geneeskundige faculteit een diepe wonde toebrengt. En diezelfde wonde - zegt de Sen&at - dreigt

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1