Binnenlandsch Nieuws. Buiteniandsch Nieuws. Met ingang van 1 Augustus is door Z. M. benoemd tot commies bij het Departement van Binnenlandsche Zaken W. H. Buenink. Bij Koninklijk besluit is aan J. L. C. en J. Schroeder van der Kolk, minderjarige kinderen van wijlen J. L. C. Schroe der van der Kolk, in leven Hoogleeraar in de geneeskundige faculteit aan de Hoogeschool te Utrechtverleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 1000 'sjaars. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en HD. doch ter prinses Marie, zullen zich aanstaanden Donderdag uit de residentie naar Berlijn begeven. Ook zullen HH. KK. HH. een bezoek aan het Hof van Zweden en Noorwegen brengen. De Minister van Koloniën heeft aan de Tweede Kamer verstrekt inlichtingen over contracten met inlandsche Indische vorsten geslotenwaarin wordt te kennen gegevendat voor taan dergelijke stukken niet meer alleen voor de leden ge drukt, maar ook publiek gemaakt zullen worden, omdat'de redenen, welke in der tijd tot beperkte openbaarmaking heb ben geleid, niet van zoo overwegenden aard zijn, dat daaruit bestendiging van die beperking als regel zou moeten voort vloeien, zullende de Minister zich echter bij die openbaarma king streng houden aan art. 44 van het regeringsreglement. Door het Departement van Oorlog is ter algemeene kennis van het leger gebragt Zr. Ms. besluit van den 3den Junij 11., N°. 69, betreffende de uniform-verandering van het korps mariniers, waarbij o. a. is bepaald, dat de bij gemeld korps gedragen wordende rok zal worden vervangen door een korte jas, enz. Ook door Z. Exc. den heer Minister van Justitie zijn krachtens de magtiging, verleend bij art. 2 van het Konink lijk besluit van den 4den Maart dezes jaars (Stbl. N®. 27), voor de dienst van Zijner Exc. Departement van toepassing verklaardde door het Departement van Oorlog vastgestelde afstandstafelen, onverminderd echter de bepalingen van het decreet van den 18den Junij 1860, betreffende de afstands tafelen tot berekening van de reiskosten in strafzaken. Dingsdag had onder begunstiging van zeer schoon we der te Delft de maskerade plaats, onder toevloed van een ont zaggelijke menigte. De optogt droeg de algemeene goedkeuring weg. Vooral trok de aandacht de sierlijke zegekar der Unie. De orde, die bij den optogt heerschte, was uitstekend. Des avonds algemeene illuminatie, waarbij de verlichting van het stadhuis vooral een goed effect maakte. Van verschillende visscherijen werden aan het Kraling- scheveer aangevoerd, van 30 Junij tot 5 dezer, 925 stuks zalmen, waarbij zijn geweest 16 stuks St. Jacobs zalmpjes; prijs van de groote 1,05 tot f 1,20, kleiner soort 20 cent minder. 4 steurenprijs van 5,30 tot f 23. De vangst is schraal te noemen hetwelk hoofdzakelijk is toeteschrijven aan het bovenwater en ruw weder. In den nacht van Zaturdag op Zondag is te Sommels- dijk een ongehoorde diefstal gepleegd. Het gesneden Avond maalsbrood isvermoedelijk door iemand die zich in de kerk heeft laten sluiten weggenomen. Daar het door den koster in den morgen vroegtijdig genoeg werd ontdekthad er geen stagnatie in de godsdienstoefening plaats. De dader is nog niet ontdekt. De justitie doet ijverige nasporingen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 60ö. Woensdag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 64°, te 12 uur 71°, 's namiddags te 2 uur 68°, te 4 uur 64°. Omtrent de brandstichtingen te St. Petersburg en elders in Ruslandheeft de regering volstrekt nog geen spoor. Er zijn wel vele personen gearresteerden daaronder zelfs vrou wen en kinderen die allen verklaarden dat ze daarvoor be taald waren maar toen men wilde onderzoeken door wiewa ren de verklaringen zoo uiteenloopend en gebrekkig, dat ze hoegenaamd geen licht over de zaak verspreidden en het ver moeden rees, dat ze valsch waren. Dat het plan bestaan heeft om de hoofdstad in brand te steken daaraan valt niet meer te twijfelen. Men komt meer en meer tot de overtuiging, dat de hoofdaanlegger van het afschuwelijk komplot zich niet te St. Petersburg bevindt.j Het blijkt uit berigten uit Warschau, dat Jaroszynski, die zich aan den moordaanslag op den grootvorst Konstantijn schuldig heeft gemaakt, medepligtigen had. Men meldt althans dat spoedig nadat hij een verhoor had ondergaanverschei dene personen gearresteerd zijn. Toen Jaroszynski gegrepen werd, had hij nog het pistool in de hand. Hij is iemand van geringe afkomst. Men weet, dat aan Garibaldi op nieuw plannen betreffende een expeditie toegeschreven worden wat hiervan zijzal later moeten blijken. Doch het is niet te ontkennen, dat de woor den door den ex-dictator gesproken tot die meening aanlei ding geven. Zoo heeft hij te Palermo, tot de bevolking die hem met zeer veel geestdrift ontvangen heeft, gezegd: //Ik ben hier en zal u niet spoedig verlaten. Er zijn twee mannen die u nimmer zullen misleiden; luistert naar hen: het zijn Victor Emanuel en ik. Rome en Venetie moeten weldra tot ons behoorenen om dat doel te bereiken moeten wij voor geen opofferingen terugdeinzen. Italië moet één zijnniets minder." Uit Home wordt gemeld, dat de Paus ondanks zijn on gesteldheid de feestelijkheden op St. Petrusdag heeft bijge woond. Na de mis las hij het gewone protest tegen Piemont, dat sedert jaren zijn schatting, bestaande in een gouden beker ter waarde van 2000 scudiniet meer stort. Verscheidene gemeenten en vele familien in de Marken en Umbrie hebben dit jaar op St. Petrusdag insgelijks hunne schatting terugge houden. De kardinaal Altieri heeft ook tegen hen een protest opgemaakt. Het Preussische Volksblatt meldt het volgende: Vele predikanten te Berlijn hebben zich beklaagd, dat het getal personen, die gedurende hunne predikatiën in slaap vallen op ergerlijke wijze vermeerderde. Nu heeft men dezer dagen be sloten, °ora eenige kerkbedienden, met lange stokken gewa pend, gedurende de dienst in de kerken te laten rondwande len. Zij zullen hen, die indutten, zachtkens met die stokken moeten aanraken om de slapenden wakker te maken. In het hertogdom Saxen-Gotha bedient men zich reeds lang met goed gevolg van dit middel. Het Frankfurter Journal meldt als stellig, dat de rege ring van Homburg besloten heeft, de speelbank in die bad plaats opteheffenen wel binnen zeer korten tijd. Te Gent, waar de geestelijkheid de uit Rome terugkee- rende bisschoppen plegtig wilde ontvangen, is het tusschen de vrienden van Italië en de verdedigers van het wereldlijk gezag des Pausen tot een botsing gekomen. De politie had eenige moeite om de beide partijen onder het oog te brengen dat de strijd om de bedoelde beginselen te Rome en niet te Gent moest worden beslecht. Dezer dagen wordt te Parijs de zaak van Greppo c. s. behandeld, wegens deelneming aan een geheim genootschap. Hun plan was natuurlijk ook om den Keizer te vermoorden. Als dictator zou optreden BarbesBlanqui of Charras. In een document leest men: //Wij willen een democratische of sociale republiek, recht voor den arbeid, rechtvaardige verdeeling van het loon. Wij willen vrijheid van denken onder welken vorm ook, vrijheid van drukpers, recht van vereeniging, de wape ning der geheele natie. Wij willen dat de huren in geheel Frankrijk gratis zijn voor hen die minder dan 400 francs verdienendat zij met de helft worden verminderd voor hen, die 4001800 francs inkomen hebben en met eeu vierde voor hen, die 18003400 francs verdienen. Wij willen, dat alle ambtenaren, die slechts 1500 francs inkomen hebben, een derde, zij die 1500 3400 francs tractement ontvangen een vierde meer zullen genietenalle hoogere salarissen moeten worden afgeschaft. Wij willen dat de staat eigenaar van alles en eenige erfge naam zij. Iedere vrouw, die kinderen bezit, zal daags 5 francs voor ieder kind krijgen. Wanneer het kind vijf jaar oud is, wordt het door een jury onderzocht, die over de roeping van het kind zal beslissen." In een der hospitalen te Parijs heeft een geneesheer een geval van delirium tremens genezen door alcohol-dampen. On-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2