Buitenlandse!] Nieuws. drik der Nederlanden. Daarna werd in de Doelen een groot diner gehouden, terwijl te elf uur een prachtig vuurwerk werd afgestoken. Naar men verneemtzal het muziekkorps van het re- gement grenadiers en jagers zich in deze week naar Lon den begeven, om aldaar deeltenemen aan de muziek-uit- voering op groote schaaldie aldaar zal plaats hebben ter gelegenheid van de toekenning der prijzen op de tentoonstel ling; die toekenning zal Vrijdag aanstaande met veel plech tigheid geschieden. Men klaagt over den grooten dienstijver van ambtenaren van belasting; als voorbeeld deelt men mede, dat een geacht logementhouder te Zutphen bekeurd isomdat hij een reiziger huisvestte, die geen patentbewijs bij zich had. Daar het wei nig bekend zal zijn, dat de patentwet aanleiding geeft, iemand te straffen wegens de overtreding van een ander, deelt men het feit tot waarschuwing mede. De zalmvisscherij op de Merwede is weder druk begon nen, doch de vangst is te Woudrichem nog schraal, hoewel men van goede vangst op lager gelegen plaatsen hoort gewa gen. Doordien in den verloopen winter het steurgat beneden Werkendam open was, schreven de visschers de meerdere vangst van zalm en elft daaraan toe Thans is men bezig dat gat te digtenen zou men geneigd zijn te gelooven dat deze visch- soort, uit zee komende, haren togt of trek daarheen rigt om ten minste op de Merwe en Waal te komen. De prijs van den zalm is voor particulieren nog p. m. f 1 de 5 oneen. Naar men meldt, schijnt het sombere en vochtige weder niet ongunstig te werken op de aardappelen. Althans de op brengst is zeer ruim en de knol meer ontwikkeld en veel groo- ter dan het vorige jaar. Omtrent de ziekte onder de aardap pelen wordt nog niets met zekerheid berigt. In de Israëlitische gemeente te Gouda bestaat sedert eenigen tijd groote oneenigheid over de invoering van een reglement; eindelijk zijn die geschillen zoo hoog geklommen, dat men zijn toevlugt genomen heeft tot de rechterlijke magt. Thans is een lid der gemeente voor het kantongerecht tegen Donderdag a. s. gedagvaard tot het betalen van 15 als uit koop wegens het niet op zich nemen der betrekking van arm bestuurder, en dit volgens de bepaling van een reglement, tegen welks invoering hij met anderen bij rechterlijke insi nuatie zich heeft verzet. Voor het Israëlitisch gemeentebestuur zal de heer Mr. Telsadvocaat te Rotterdam optredenterwijl de gedaagde verdedigd zal worden door den heer Mr. Kist, advocaat te Gouda. Beroepen bij de Herv. gemeente te Veendam Ds. de Boer, te St. Jacobi Parochie. Beroepen bij de Waalsche gemeente te 's Hage Ds. Des- plantsthans te IJverdun. Zondag hebben vier heeren van het gevolg van het Ja- pansche gezantschap onze stad voor de tweede maal bezocht en het Nosocomium, de Academische bibliotheek enz. bezig- tigd. In het physisch kabinet hebben zij verscheidene natuur kundige proeven van Prof. Rijke met zeer veel belangstelling bijgewoond. Op den 21sten Mei jl. is door J. Guillot, bediende dei- firma Harteveld en Roskes alhier, in de bus van het post kantoor gestoken een brief van die firma geadresseerd aan S. H. van Waalwijk, te Putten op de Veluwe, nabij Nijkerk, inhoudende een coupon groot 12,37|, administratiekantoor Bronsgeest c. s., N°. 23043, verschenen 1 Januarij jl., welke brief niet aan het adres is bezorgd. De officier van justitie te Arnhem verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Een regeringslelegramgedagteekend Batavia 31 Mei, luidt als volgt: Een zeeroovervloot is door de Reteh vernield, 92 slaven bevrijd. Een zeeofficier gesneuveld. Voldoende tijdingen van Bandjermasin. De orde hersteld zich meer en meer. Overmor gen venrekt de gouverneur-generaal naar een gedeelte van midden en oostelijk Java. De Thermometer van Fahrenheit teekeiuie alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 65°, des avonds ie S uur 61°, te 10 uur 59°. Dingsdag morgen te 5 uur 59°, te 8 uur 62°, te 12 uur 66°, 's namiddags te 2 uur 66°, te 4 uur 66°, Luidens de jongste berigten uit Rusland voedt men wei nig hoop, dat de graanoogst aldaar overvloedig zal zijn. In het Zuiden is veel van den oogst verbrand, terwijl hij in het Noorden door koude en vochtig weder veel geleden heeft. Vol gens de laatste tijdingen van daar is de koude van dien aard dat zijjin dit jaargetijde zonder voorbeeld is. De Weener Presse, de erkenning van het koningrijk Italië door Rusland besprekende, zegt dat de wensch om Oostenrijk te benadeelen of te kwetsen, zeker voor een groot deel de oorzaak dier erkenning is. Rechtstreeks zal Italië daarbij niet veel winnen, maar het isolement, dat voor Oos tenrijk hieruit zal voortvloeijenzal voor de Italianen veel waard zijn. Voortaan zullen dus Rusland en Pruissen de di plomatieke bondgenooten in Italië tegen Oostenrijk zijn. En Engeland kan Oostenrijk hierbij slechts een schrale vergoeding aanbieden. Zelfs is Engeland in Italië veel gevaarlijker voor de regering dan Rusland en Pruissenwant bij eiken stap ontmoet men er een Engelsch belang. Een volledig isolement, zegt het blad ten slotte, ziedaar waarheen ons de staatkunde der opvolgers van het Metternich-Schwarzenbergsche stelsel geleid heeft. Uit het bovenstaande ziet men, dat de Presse de erkenning van het koningrijk Italië door Pruissen ook als niet ver ver wijderd beschouwt. Te Keulen is een jong meisje, dienende in een winkel van modeartikelen veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf, dewijl zij haren patroon, die nog jong en ongehuwd is, voor een honderdtal thalers had bedrogen voorgevende dat zij had vernomen, dat een zeer vermogende jonge Hollandsche dame genaamd Camilla van Dijkschromelijk op hem verliefd was ten blijke waarvan zij hem sierlijk geschreven briefjes deed toekomen welke hij beantwoordde en door tusschenkorast zijner winkeldochter aan de vermeende schoone deed toeko men, gelijk hij zich voorstelde. Eindelijk lekte het geheim uit en de bedrogene, woedend over den trek, die hem ge speeld was, deed terstond aangifte van het gebeurde. In aan merking van vele verzachtende omstandigheden is de straf zooveel doenlijk verminderd. Zekere William Louttit. te Barrockdie van zijn kindsch- heid of blind is, heeft, zonder eenige hulp van een ander, twee of drie kleine visschersbooten gebouwddien den bekwaam- sten scheepsbouwmeester eer zouden aandoen. De laatste door hem voltooide boot is groot genoeg om met zes personen ter vischvangst te worden uitgezonden. Luidens particuliere berichten uit. Madrid is men aldaar over de houding van het kabinet der Tuilerien tegen Spanje zeer bezorgd. De keizer is zelf, hetgeen tot hiertoe nog nooit geschiedde, in gebreke gebleven de koningin Isabella met kaar bevalling geluk te wenschen. Engeland heeft aan Spanje den raad gegeven het bij de Tuilerien niet te erg te maken. De Times deelt het gerucht mede dat de infant Don Juan van zijn aanspraken op den Spaanschen troon heeft afstand gedaanen dat de koningin hem zijn rang en de verbeurd verklaarde goederen van Don Carlos zal teruggeven. De Fransche Academie heeft Donderdag haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Graaf de Montalembertde directeur, nam den voorzitlerstoel in en bracht zelf het verslag uit over de groote bekrooningen. Den heer Jules Lacroix, schrijver eener vertaling van den Oedipus van Sophoclesis de prijs van 10,000 fr. toegewezen. Bij deze gelegenheid is men zich wederom gaan herinneren dat de twee onlangs nieuw benoemde leden der Academie prins Albert de Broglie en Octave Feuillethunne aanstelling als zoodanig nog niet door den keizer hebben zien bekrachtigen. Indien de qualiteit van den wijn zegt een dagblad van Tours, afhankelijk was van de grootte der druiven, dan zou den wij dit jaar een oogst hebben, die zelfs het beroemde jaar der komeet in de schaduw zou stellen. Van alle zijden deelen de dagbladen berigten mede aangaande den ongeloofelijken omvang der druiventrossen. Een restaurateur in de rue de Bordeaux te Tours heeft drie monster-trossen ter bezigtiging gesteld, waarvan de een 65, de tweede 70 en de derde 78 duim lengte heeft.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2