Buitenlandsch Nieuws. Aan den spoorweg van Breda op Tilburg gaan de werk zaamheden nabij die stad met den meesten spoed vooruit. Heeds liggen dor rails tot aan de Kijen zoodat binnen weinige dagen een proefrid met de locomotief van den Driesprong bij Breda tot aan gemeld Rijen zal worden ondernomen. Dezer dagen is aan de Koninkl. Academie te Delft vol doend examen afgelegd voor de betrekking van O. I. ambte naar 1ste kl., door de heeren Mrs. in de HechtenJ. H. Bergsma, A. A. Buyskes, H. J. Canter Visscher, W. A. Engelbrecht J. F. F. FilzVV. C. van der MoureJ. Hulshoff Pol, J. J. Schneither, W. F. de Vogel en den doctor in de letteren J. D. Homan en voor de betrekking van ambtenaar der 2de kl. door de heeren H. J. H. Beekveld F. G. A. Canter Vis scher, H. A. de Geer, W. J. C. Groos, W. L. H. A. Har- loff, M. F. Ledeboer, C. M. Ketting Olivier, O. A. Burnabij Lautier, K, VV. tl. Ligt voet, A. van der Gon NetscherG. L. Schultz, J. VV. A. van Soest, C. F. M. Stockhausen en W. Voete Jr. Dingsdag den oden Augustustus zal in het locaal der Vereeniging te 's Hage de achttiende algemeene vergadering wor den gehouden van de Broederschap der Notarissen in Nederland. Men berigtdat het werk van Napoleon III over Ju lius Caesar, dat weldra verschijnen zal, tegelijk in een hol- landsche vertaling het licht zal zien, met 's Keizers goedvin den door een onzer letterkundigen vervaardigd. Woensdag avond te 9-| uur zag men te Breda aan den Noord-Oostelijken hemel, bij helder weder, het noorderlicht, dat gedurende 15 minuten aanhield. Men verneemt, dat ten gevolge van de groote behoefte aan metselsteenen voor den opbouw der afgebrande woningen en fabriekinrichtingen te Enschedé, er in de nabijheid dier plaats onderscheiden steenfabrieken worden opgerigt. Woensdag namiddag circa 5 uur werd de schildwacht die voor het huis van arrest te 's Graven hage stond, aange sproken door iemanddie hem zeide een diefstal verrigt te hebben en zich gevangen te willen geven. De schildwacht renvoijeerde hem naar den sergeant, kommandant van de wacht die hem naar den concierge zond, doch daar er juist een agent van policie in de omstreken was, wendde de delinquent zich tot hem, en verhaalde hem, dat hij te Rotterdam twee broeken gestolen had. De agent ging met hem naar het bureau van policie, van waar hij later naar het huis van arrest is overgebragt. Uit zijn verhaal schijnt het, dat hij reeds vroe ger te Leiden in de militaire gevangenis eenigen tijd heeft doorgebragt en, naar zijn zeggen, zou hij den laatsten dief stal verrigt hebben wijl hij geen mogelijkheid zag den kost te verdienen, en dus liever gevangen, dan steeds honger lijdende was. Twee rijksveldwachters van Tilburg en Enschot, die in den nacht van Zaturdag op Zondag jl. op surveillance van visscherij waren ontmoetten op hun togt een bende smokke laars, die veronderstelden dat zij commiezen zagen, hun last afwierpen en het hazepad kozen. Onze veldwachters, die zeker op zulk een buitenkansje niet gerekend hadden gingen hun buit eens onderzoeken en bevonden dat er 22 zakken met linnen lompen op den weg verspreid lagen, die te zamen een zwaarte van p. m. 2200 ponden hadden. De lompen werden door hen voorloopig bij een landbouwer gedeponeerd, totdat de commiezen 's morgens wakker warendie het gevondene in bewaring namen en hun recht daarop alleen wilden doen geldenwaartegen de rijksveldwachters zich echter verzetten zoodat dit nu een kwestie zal veroorzaken die van hoogerhand zal beslist moeten worden. Ter vervulling der te Zwolle vacerende predikantsplaats bij de Nederduitsch Hervormde gemeente is Donderdag avond door den algemeenen kerkeraad het volgende drietal gemaakt Dr. 0. P. Hofstede de Groot te Dwiugelo, R. Koopmans van Boekeren te Harlingen en P. Hugenholz te Renswoude. Beroepen bij de Herv. gemeente te Ophemert A. W. Bronsveld, cand.; te Axel Ds. A. Dekkers te Sluis; te Rin- sumageest Ds. J. W. Felix te Nieuwe Tonge. Aangenomen het beroep naar Bleskensgraaf' door Ds. W. Kluever te Wolfaarts- dijk. Bedankt voor het beroep naar Ommen door Ds. J. B. Nijhoff te Dedemsvaart. Beroepen bij de Chr. Afgesch. gemeente te Almkerk Ds. Bavinck te Bunschoten; te Landsmeer Ds. Juch te Am sterdam; te Ten Post Ds. J. H. Donker te Siddeburen. Door de classikale vergadering van Leiden is gekozen tot lid van het Provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland Dr. J. Tichler, pred. te Leiden; secundus Ds. Chr. Krabbe pred. te Leiden. Tot leden van het classikaal bestuur Ds. J. E. Jen- tink pred te Nieuwpoortsecundus Ds. T. J. Jansen Schoon hoven, pred. te Woerden; Ds. S. W. la Lau pred. te Sas- senheim, secundus Ds. M. Salverda de Gravepred. te Noord- wijk-binnen; A. van Witsenburg, ouderling te Leiden, secun dus F. H. G. van Itersonouderling te Leiden. Aangaande het bezoek der Japansche gezanten alhier kan nog gemeld worden, dat aan de Kon. Nederl. grofsmederij verschillende belangrijke bewerkingen en proefnemingen in hunne tegenwoordigheid werden verrigt. Bij hun bezoek aldaar had een der leden van het gezantschap, een doctor, het ge noegen kennis te maken en te spreken met zijn zooveel oude ren collega, onzen geaebten stadgenoot Dr. Hasebroek. Bij hun bezoek in den Hortus werden zij in het bijzonder op merkzaam gemaakt op een Japanschen boom den Ginkgo biloba van zeldzamen omvang en schoonheid bij welke gelegenheid hun door het jongste zoontje van den heer Witte een bouquet werd ter hand gestelduitsluitend uit Japansche bloemen za- mengesteld. Door de bereidwilligheid der directie waren vele belangstellenden in de gelegenheid gesteld de Japansche ge zanten meer van nabij te zien bij hunne wandeling door den academietuinwelke daardoor een even ongewoon als verras send schouwspel aanbood. Men meldt van de Kaap de Goede Hoop dat Ds. C. Marais te Breda'sdorp door Ds. Kuys is bevestigd. De Ker kenraad is met diens overkomst zoo ingenomendat aan Ds. Marais een som gelds is geschonken tot goedmaking der kos ten van ameublement der pastorij. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 60°. Zaturdag morgen te 5 uur 57°, te 8 uur 63°, te 12 uur 70°, 's namiddags te 2 uur 71°. Te Frankfort is uit Amsterdam van wege onderscheidene aldaar woonachtige Duitschers een prachtig zilveren servies van booge waarde en uit Rotterdam een zilveren bokaal ter waarde van 600 gulden ontvangen om te dienen als eere- prijzen bij het eerlang aldaar te houden Duitsche schuttersfeest. Uit Dresden wordt gemeld, dat de Russische Staatsraad baron F., die sedert eenigen tijd aldaar verblijf hield voor eeuige dagen eerst zijn echtgenoot en daarna zichzelven door pistoolschoten van het leven heeft beroofd. Als aanleiding tot deze noodlottige daad noemt men hevig ligchamelijk lijden waaronder beiden gebukt gingen. Luidens berigten uit Baden-Baden is aldaar voor eenige dagen een jeugdige en achtenswaardige Russische damezijnde een weesdoor agenten uit Stuttgart gewelddadig opgelicht en naar een krankzinnigen-gesticht te Kennenburg bij Esslin- gen gebragthoewel, naar men verzekertdeze dame volkomen bij haar verstand is. Volgens sommige berigten is de toestand van den koning van Belgie thans weder vrij bedenkelijk. Te Parijs stond onlangs de geneesheer D., oud omstreeks 50 jaar, voor bet bed van een zeer ernstig zieke, op wiens herstel bijna geen hoop meer bestond. Toen hij de pols van zijn patient voelde, viel de heer D. eensklaps dood neder; hij was door een beroerte getroffen. De zieke werd door dit geval zoo getroffendat. er een geheele verandering in zijn gestel plaats greep, die echter een goede uitwerking haddaar alle gevaar is geweken. Te Londen is een verkooping aangekondigd van auto- grafiën van Staatspapieren waaronder, voor Nederland van gewigt, een correspondentie in 137 brieven van Filips II, betrekking hebbende op de Gendsche pacificatie, brieven van de landvoogdes Margaretha van Parma en Elisabeth van Hon garije, van de aartshertogen van Oostenrijk van graaf Mansfeld Hendrik van Nassau, prins Eugenius van Savoije en meer anderen.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2