Buitenlandsch Nieuws. Dit Weekblad zalbehaive hatidelsberigtenook de politieke vraagstukken van den dag behandelen en de litteraire, weten schappelijke bemoeijingen onzer geleerden in het buitenland trachten bekend te maken. Bij eenigen bijval zal het Week blad in een Dagblad veranderd worden. Een der bedienden van het Japansche gezantschap, die Woensdag morgen een praatje over het zoo bij uitstek regen achtig weder wilde maken en tevens zijn ervarenheid in de Hollandsche taal doen blijken, vroeg aan een grenadier: //Of ZON alle jaar zoo bedroefd ziet in Holland als dit jaar?" De krijgsman hem niet volkomen begrijpende en wat kort aangebonden zijnde, antwoordde hem: //Dat hij aan God ge loofde, en de Zon geen gezigt had om zuur te kijken." Dit was den Japanner wat te hoogdravend, hij kon zijn gedane vraag niet verder ontwikkelen en weggaande zeide hij: //Gij praat vliegend snel voor mijik niet zeer gaauw doen kan om leeren begrijpen." In een onzer tijdschriften vindt men de volgende opgaaf nopens den oorsprong der namen van de onderscheiden sta ten welke het Noord-Amerikaansche bondgenootschap uitma ken. Maine ontving dien naam reeds in 1638 naar het land schap Maine in Frankrijk, waarvan Henriette Mariekoningin van Engeland, destijds eigenaresse was. New-Hampshire was de naamgegeven aan het grondgebiedhetwelk de Plymouth- compagnie, bij patent van 7 November 1639, aan kapt. John Mason overdroeg, en zulks uit aanmerking, dat hij gouverneur van Portsmouth washetgeen in het Engelsche graafschap Hampshire gelegen is. Vermont werd door de inwoners zoo danig genoemd in hun onafhankelijkheids-verklaring van 16 Januarij 1777 het woord is gevormd van de twee Fransche woorden Vert, groen, en Mont, berg. Massachusetts heeft zijn naam van een stam Indianendie in den omtrek van Boston woonden. Rhode-Island werd in 1644 dus genoemd naar het eiland Rhodus in de Middellandsche Zee. Connec ticut naar den Indiaanschen naam van de hoofd-rivier. New- York uit betrekking tot den hertog van York en Albany aan wien dit grondgebied verleend was. Pennsylvanie kreeg zijn naam in 1681 naar den kwaker William Penn. Delaware in 1708 naar de Delaware-baai, aan welke het ligt en die haar naam ontleende aan lord de Ia War, die in deze baai stierf. Maryland werd dus genoemd ter eere van Henriette Marie, gemalin van Koning Karei I, in het door dien vorst den SOsten Juni] 1632 aan lord Baltimore uitgevaardigde pa tent. Virginia werd in 1584 genoemd naar Elisabeth, Enge- lands maagdelijke Koningin. Carolina ontving dien naam van de Franschen in 1564, ter eere van Karei IX, Koning van Frankrijk. Georgia in 1772, ter eere van Koning George III. Alabama in 1817 naar de voornaamste rivier. Missisippi in 1800 naar den groeten waterstroom, die het ten Westen begrenst; zoo men zegt beteekent het woord Mississippi gan- sche rivier, dat is: rivier gevormd door den zamenloop van vele andere. Louisiana werd dus genaamd ter eere van Lode- wijk XVI van Frankrijk. Tenessee in 1796 naar de hoofd rivier; het woord tenessee beteekent, zegt men, een kromme lepel. Kentucky in 1782 naar de aanruerkelijkste rivier. Illi nois desgelijks; men wil dat het woord mannen-rivier be teekent. Indiana in 1802 naar de Araerikaansche Indianen. Ohio naar den Zuidelijken grensstroom. Missouri in 1821 naar de hoofd-rivier. Michigan in 1805 naar het groote meer aan zijn grenzen. Arkansas in 1819 naar de hoofd-rivier. Florida werd in 1572 aldus genaamd door Juan Ponse de Leon 'nadat het ontdekt werd op Paasch-Zondag, die in het Spaansch Pacia Florida heet (zou dit niet veeleer Palm-Zondag betee- kenen het Paques Fleuries der Franschen P) Den 25 Junij, meldt het H. en Effectenbl,, werd een voor diefstal tot zes maanden veroordeelde uit de gevangenis te Assen ontslagen dienzelfden dag te 12 uur werd hij weder gear resteerd wegens twee nieuwe diefstallen in de eerste uren na zijn bevrijding gepleegd. Hij is nu tot 2 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Ommen (Overijssel) door Ds. J. B. Nijhoff, predikant te Dedemsvaart. Beroepen bij de Waalsch-Herv. gemeente te Haarlem Dr. H. C. Laatsmanpred. te Roermond. Heden hebben de Japansche gezanten onze stad bezocht. Aan den ingang der stad zijn zij door de autoriteiten ont vangen en hebben daarna de gisteren door ons opgegeven in richtingen bezocht. In de senaatskamer der academie zijn zij door den academischen Senaat ontvangen en bij monde van den Rector Magnificus, Prof. Rijke, toegesproken, welke toe spraak door den eersten gezant is beantwoord. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 53°, te 10 uur 53°. Vrijdag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 60°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 2 uur 66°, te 4 uur 66°. Men verzekert, dat, tengevolge van het besluit der Prot. Synode, waarbij de heer M. van Waning Bolt is ontzet ge worden uit zijn ambt als pred. bij de Prot. gemeente te Ant werpen, dadelijk na de stemming der vergadering, M. Ernest Vent, hofprediker des Konings en pred. te Brussel, en M. L. H. W. Koster-Henkepred. te Gent, hun ontslag hebbeu ge geven de eerste als voorzitter en de tweede als ondervoor zitter der Synode. Het is alleen op dringend aanhouden van de andere leden der Synodedat zij er in hebben toegestemd dit ontslag wederom intetrekken. Een ander der aanwezige predikanten was zelfs voornemens zijn ambt nederteleggen en men heeft er tevens met moeite in kunnen slagen, hem hier van aftehouden. Men zegt dat de heer van Waning Bolt zelf de pen zal opnemen en een werk uitgeven, waarin hij de ver dediging van zijn gedrag en werk denkt voortedrageu. De fabriekanten te Rouaan hebben een deputatie aan den Franschen minister van koophandel gezondenom hem te kennen te gevendat hun de katoen ontbreekt en zij ten deele gedwongen zullen zijn hun betalingen te staken. Aan een fabriek te Rijssel moet de regering 60,000 fr. hebben gegeven, om te beletten dat zij stilsta. Het huwelijk van Prinses Alice werd zonder den min sten ophef voltrokken. Niets kondigde aan dat zulk een ge- wigtige gebeurtenis zóó kort op handen was. Zonder de ge bruikelijke saluutschoten vertrokken de jachten en stoomsche pen met aanzienlijke gasten naar Osborne House, en wanneer niet de Engelsche dagbladen over het algemeen in zeer har telijke artikels de gebeurtenis herdachten zou de dochter van Koningin Victoria aan de zorg en liefde van een ander wor den toevertrouwd zonder dat de Natie het bijna bemerkte. Het treurig verlies dat de Engelschen in het vorige jaar leden heeft vooral aan Prinses Alice de liefde der Natie voor altijd ver zekerd, want niemand is er, die in deze dagen aan haar denkt, of hij herinnert zich tevens hoe zij met het meeste geduld de laatste oogenblikken van een stervend vader heeft verzacht en een diep bedroefde moeder de kracht hielp geven^ om haar leed te dragen. Het Court Journal geeft de volgende nadere beschrij ving van de bruidsgeschenken aan Prinses Alice: de gift dei- Koningin bestaat in een prachtige bracelet, omgeven met pa relen en diamanten, in het midden versierd met de in parelen en diamanten bevatte afbeeldingen der Koningin en van wijlen den Prins Gemaalterwijl aan de bovenzijde van het pronk sieraad de Koninklijke kroon, aan de benedenzijde de beeld- tenissen van Prinses Alice en Prins Lodewijk met hunne mo nogrammen zijn aangebragt. Verder beschenkt H. M. de Prin ses met drie ringen volgens het gebruik bij hooge huwelijken de eene van diamanten, de tweede van smaragden, en de derde van robijnen. Het geschenk van den Prins van Wallis aan zijn zuster bestaat in een tooisel van smaragden en dia manten, en een tiara van dezelfde kostbare gesteenten. De Vorstelijke Bruidsjuffers bieden een theeservies van verguld zilver aan. De geschenken van den Prins Gemaal waren reeds vóór December des vorigen jaars gereeden bestaan uit twee braceletten een prachtige broche en een tiara van diamanten en smaragden. De Kroonprinses van Pruissen vereert denkelijk aan haar zuster een ebbenhouten kleederkast, met zijden flu weel en vergulde figuren en sieraden getooid, en met de kun stig bewerkte kroon en naamcijfers voorzien. Onlangs is van onderscheiden zijden bij de daartoe be voegde autoriteit te Londen aanzoek gedaan om de noodige

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2