JAPANSCHE SPRAAKKUNST, Buitonlandsch Nieuws. Advertentièn. GOUVERNANTE ou Secondante Externe. PROEVE Dr. J. HOFFMANN, De ontevredenheid over de geringe vorderingen, welke de zaak der Italiaansche eenheid maakt, neemt toe. Men ver wijt den heer Ratazzi, dat hij Frankrijk te veel naar de oogen ziet en niet eens wist te bewerken dat het Fransche garnizoen te Rome een strenger toezigt hield op de Bourbonsche ben den welke het Napolitaansch gebied thans weder onveilig maken. De oogst is gezegenddoch de plattelands-bevolking is geen oogenblik zeker, dat de velden niet in brand gesto ken en de paarden van den wagen gespannen en geroofd worden. Ook de menigvuldige benoemingen van prefecten vin den geen bijval. Bij de tegenwoordige meerderheid is de heer Ratazzi niet zeer bemind. Men verzekertdat Mazzinij een nieuwe onderneming tegen Rome in het schild voert. De Indépendance wil weten dat al diegenenwelke eenmaal onder Garibaldi dienden en niet in het geregelde leger dienst namenbevel hebben be komen zich op een bepaalden dag te Turin te bevinden. Daar de heer Ratazzi verklaard heeft, dat hij elke soortgelijke ex peditie gewapenderhand zou te keer gaan, zou het ongetwijfeld zeer vermetel zijnwanneer de bewegingspartij hare plannen onder het oog der regering wilde voorbereiden. Men meldt als zeker dat Oostenrijk langs den Mincio groote krijgstoerustingen maakt. Men schrijft dit toe aan het bericht, bij de Oostenrijksche regering ontvangen, dat al de Garibaldisten, die uit Italië afwezig waren, derwaarts zijn teruggeroepen. Donderdag 11. verbreidde zich te Weenen eensklaps het gerucht, dat er brand was ontstaan in de nationale bank. Zoodra men dit vernam in de stations der brandweer werden terstond de paarden aangespannen en vlogen de spuiten in vliegenden ren van verschillende zijden naar de plaats des onheils. Het bleek nudat het gerucht waarheid had gespro kenwant een verbazende massa muntbilletten en andere pa pieren, ter waarde van vele millioenen, stond in volle vlam. De spuitgasten konden echter werkelooze toeschouwers blij ven. Sedert de wegruiming van het locaalwaar de ingewisselde muntbilletten en afgeloste obligatien der openbare schuld in der tijd werden vernietigd geschiedt dit in het gebouw der nationale bank en het bericht hiervan was verkeerd verstaan en had aanleiding gegeven tot het gerucht, hetwelk de brand weer derwaarts had doen stroomen. Te Bromberg zal binnen kort het zeldzaam schouwspel plaats hebbendat vijf rechters op de bank der beschuldig den moeten verschijnen. Het zijn namelijk vijf leden van het hof van appel te Berlin, die geprotesteerd hebben tegen de bekende kiescirculaire van den minister van justitie en tegen wie deswege een criminele vervolging is ingesteld. Volgens de Patrie hebben Frankrijk en Rusland ieder een architect naar Jeruzalem gezondenom den toestand van de kerk van het Heilige graf te onderzoeken. Uit het rapport van die heeren zou het gebleken zijndat niet alleen de koepel reparatie vereischtmaar dat het geheele gebouw in een zeer bouwvalligen toestand verkeert en noodzakelijk her steld moet wordenzoo men bet niet spoedig in ruïne wil zien veranderen. Den 18den Junij des morgens te II uur 25 minuten werd over het geheele eiland Malta een aarbeving gevoeld. Dit verschijnsel herhaalde zich den 21sten des morgens te 6 uur 23 min., waarna twee minuten later een tweede en te 6 uur 46 min. een derde schok volgde. Deze tweede schok, die de hevigste was, ging vergezeld van een gedruisch als het uitlaten van stoom, en hoe vreemd het ook moge schijnen', toch is het waar dat daarbij de massive steenen bol met het daarop staand kruis op de torenspits der Anglikaanscbe kerk te Lavalette bijna geheel is omgekeerd. Iedere schok veroor zaakte slechts een zachte golvende beweging. Op den 18den bij de eerste waarneming teekende de barometer 29,35 en de thermometer 76°, terwijl er te gelijker tijd bij een dikke lucht een halve storm uit het N. N. W. plaats had. Den 21sten stond de thermometer op 67° en de barometer op 29,88, bij een zachten W. Z. W. wind en betrokken lucht. Tusschen die twee dagen in, en wel bepaaldelijk op den 19den viel er des nachts van tijd tot tijd regen, hetwelk in dit jaargetijde aldaar een zeldzaamheid is. Er zijn berigten uit Mexico ontvangen, loopende tot 1 Junij. Daaruit blijkt, dat de generaal de Lorencez den 18den Mei te Orizaba is teruggekeerd; zijn terugtogt geschiedde in de beste orde en zonder verontrust te worden. Den 2Isten heeft bij een dagorder tot de troepen uitgevaardigdwaarin hij hun zegtdat hij den Keizer van de dapperheid en ge hechtheid die sedert den veldtogt door hen aan den dag ge legd zijn, zal kennis geven en dat deze die zal weten te be- loonen. Verder hield die dagorde het volgende in//Soldaten uw togt naar de hoofdstad is door materieele hinderpalen, waarop gij volstrekt niet voorbereid kondt zijn, belet. Hon derd malen heeft men u herhaalddat gij te Puebla geroepen wordt, dat de bevolking u met geestdrift zou ontvangen. Met vertrouweningeboezemd door een bedriegelijke hoophebben wij ons voor Puebla vertoond." Iets verder luidt deze dagorder: //Te Aculcinguo was den ISden Mei de cavallerie van Marquez afgesneden door het leger van Zaragoza, dat van de hoogten kwam. Een bataillon van het 99ste linieregement snelde toe om Marquez te bevrijdenen het stortte zich op den vijand met zulk een gewelddat het vijandelijk vaandel veroverd en de vijand uiteen gedreven werd. Daardoor kwamen 800 man infanterie en 400 man cavallerie in onze handen." In particuliere brieven wordt het volgende gemeld: Een bataillon Zouaven heeft een korps partijgangers, dat de com municatie tusschen Orizaba en Vera-Cruz belette, nabij de rivier Chiquitutie geslagen. Volgens de Patrie is de geestelijke Miranda uit Mexico naar Frankrijk^ gezonden met een geheime zending. Het blad voegt er bijdat de generaal Marquez tot dusver de eenige Mexicaan schijnt te zijn voor wien de Franschen wezenlijk genegenheid koesteren, De generaals Zuolaga en Cobos hebben Mexico verlaten en zijn op Cuba gearriveerd. Het Fransch-Mexicaan- sche leger telt thans 11500 manhet leger van Juarez daaren tegen 27000 man. Voorspoedig bevallen van een Zoon W. S. STEENHAUER, Stokhuijzen. Eenige kennisgeving Une INSTITUTRICE experimented R- P. examinee sous la nouvelle loi, de sire trouver une place comme Lettres affranchies sous Pinitiale O au Bureau de ce Journal. A. W. SYTHOFF te Leiden geeft uit: Mr. J. H. DONKER CITRTIIJS Nederlandsch Commissaris in Japan Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, Ridder der St. Anna Orde tweede klasse met de Keizerlijke Kroon. Hoogleeraar in de Japansche en Chinesche Talen, Japansch Translateur van het Gouvernement van Nederlandsch-Indië. Uitgegeven op last van Zijne Excellentie den Minister van Koloniën. Leyden, 30 Junij 1862. EENER VAN toegelicht, verbeterd en met uitgebreide bijvoegselen vermeerderd DOOR

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3