Buitenlandsch Nieuws. Aanstaanden Donderdag wordt het Japansche gezantschap te Katwijk aan Zee verwacht, om de sluizen te bezigtigen, en zal dan hoogstwaarschijnlijk ook eenigen tijd aan het Pavil joen-Badhuis aldaar vertoeven. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Hollandburger lijke kamer, onder voorzitterschap van den heer Mr. Buijskes, heeft heden Maandag uitspraak gedaan in de zaak van den burgemeester der stad Leiden tegen den Staat der Nederlan den over de aan die stad toekomende schadeloosstelling voor het verlies en het gemis van het vischrecht in het van staats wege drooggemaakte Haarlemmermeer. Het Hof heeft den Staat veroordeeld om aan Leiden te betalena. voor het gemis van vischrecht voor het vervolgeen kapitaal van 20 maal de jaarlijksche opbrengst ad 1090, dus f 21,800; en b. voor het gemis van dat recht in het verledene over 1845, 1846 en 1847, 545 'sjaar», dus f 1635 en over 1848 tot en met 1861 f 1090 's jaars, dus 15,260; te zamen alzoo 38,695 met renten en kosten. Het Hof heeft die uitspraak gedaan in het eerste en hoogste ressort en het door den Staat gedane aanbod onvoldoende geacht. Het vijftiende geneeskundig congres zal in het jaar 1863 gehouden worden te Leiden. De berigten uit Oost-Indie behelzen weinig belangrijks. Het eenige besluit van algemeene strekking, door het gou vernement genomen, is, dat voortaan in alle zoowel gedrukte als geschrevene officieele stukken in de Maleische taal gebruik zal worden gemaakt van de Europesche in plaats van de Ara bische cijferlettersdat besluit zal dikwijl» voorgekomen ver warring in dit opzigt voortaan beletten. Belangrijke benoemingen hebben niet plaats gevonden over leden zijn de oud-resident van Tapanolie J. van der Linden die gedurende vele jaren de vraagbaak was van de ambtena ren op Sumatra's Weskustde gouverneurs van dat gewest niet uitgezonderd. Ook de heer William Stavers, een der op Java zeer bekende en hooggeachte ingezetenen vooral bekend door zijn actieve deelneming in den Javaschen oorlog, is overleden. De oudste en algemeen bekende ingezetenen van Java heb ben nog altijd een pas noodig om van de eene plaats naar de andere te reizen. Waartoe zoodanige pas eigenlijk moet dienenof welk nut hij brengt - behalve de 2 voor het zegel - zou niemand kunnen zeggen. Yan Bandjermassing altijd dezelfde berigten; Demang Leh man vervolgd, maar niet gepakt, gedurige patrouilles op enkele troepen van muitelingen kolen-exploitatie niet noemenswaardig. Ter beschikking van den algetneenen Secretaris is gesteld Mr. W. Stortenbeker Jr. De standplaats van den veldprediker Ds. H. Ruleman Voget zal zijn Weltevreden. Er heeft op Meester-Cornelis een poging tot vergiftiging plaats gehadten gevolge waarvan een zevental soldaten ongesteld is geworden. Na het gebruik der koffij gevoelden zij zich ongesteld, en in het bezinksel heeft men rattekruid ge vonden. Men denkt dat een inlandsche vrouw hiervan de be werkster is en de oorzaak gezocht moet worden in een minnarij een der aldaar zoo dikwijls voorkomende gevallen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddag» te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 57°, te 10 uur 56°. Zondag morgen te 6 uur 55°, te 8 uur 58°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 2 uur 64°, te 5 uur 62°. te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. Maandag morgen te 5 uur 57°, te 8 uur 59°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 2 uur 64°, te 4 uur 60°. Men schrijft den kardinaal Antonelli het volgend bon mot toe. De Franscbe priesters zijn bij plegtige gelegenhe den gewoon onder hun soutaine een sleep van merinos te dragendie zij hun ceremonie-mantel noemenen waarvan zij de panden nu en dan over den rechterarm slaan. Toen men nu, tijdens de jongste plegtigheden te Rome, den kar dinaal deze soort van staart deed opmerken, zou hij met een schalkschen blik gezegd hebben: //lacht niet, dat is de vos senstaart wij zullen voor hun vertrek den brand daarin ste ken opdat zij den brand in het kamp der Filistijnen over brengen." Alle brievendie uit Rusland aankomen schilderen nog steeds den toestand aldaar met zeer donkere kleuren af. De nog steed» voortdurend plaats grijpende branden worden aan godsdienstig en politiek fanatisme toegeschreven. Er bestaat in Rusland een sectedie zich de oud-geloovige noemt en die zich geroepen acht, om de woorden uit den Bijbel //alles moet door het vuur gereinigd worden", naar de letter uittevoereu. Zij beginnen daarom de purificatie van Rusland met het ver branden van de hoofdstad. Het politiek fanatisme wordt overal gevondenzoowel bij de studentenals bij de ontevredenen onder den adel en onder de boerendie schijnen te hopen dat zij spoediger eigenaars zullen worden door alle eigendom men te verbranden. Het door Frankrijk aan den pauselijken stoel gedane voorstel, volgens hetwelk Frankrijk de tegenwoordige bezit tingen van den Kerkdijken Staat met een jaarlijksch inkomen van 14 millioen fr. (waarvan Frankrijk 3 millioen voor zijn rekening nam) zou garanderen, is door den paus definitief van de hand gewezen. Men is tegenwoordig te Parijs bezig met een zonderlinge toepassing van de photographie. Het is bekend, dat zich on der de hoofd»tad van Frankrijk de zoogenaamde katakomben bevinden onderaard»che gangen welke men gedeeltelijk al thans voor knekelhuis van de stad gebruikt heeft en nog ge bruikt. Na 1814, toen 20 kerkhoven in de »tad ledig werden gemaakten al de beenderen naar de katakomben werden overgebragt, is deze verzameling niet aangegroeid; alleen heeft men, bij de uitgebreide opgravingen sedert 1859 tot verfraai- jing van de stad, nog zeer veel menschenbeenderen gevonden zoodat er onlangs nog weer verscheiden honderden kubieke meters ingebracht zijn. De geheele verzameling wordt geschat afkomstig te zijn van meer dan 3 millioen menschen. Teekenaars hebben meermalen getracht van de onderaard- sche gangen, langs wier wanden de schedels en beenderen zijn opgestapeldafbeeldingen te gevenmaar hun pogingen had den tot geen voldoende uitkomsten geleid. Onlangs echter is het vervaardigen van afbeeldingen opgedragen aan den be kenden photograaph Nadar, die zich in weerwil van de groote en verschillende technische moeijelijkhedenaanstonds aan het werk heeft gezet. De katakomben worden met electrisch licht verlicht. Reeds heeft hij een twintigtal afbeeldingen verkregen verscheiden zijner medearbeiders konden het niet uithouden en vielen in onmacht. Nadar blijft echter voortgaan en men on derstelt, dat hijweldra zijn taak zal hebben ten einde gebragt. De gemeenteraad van Lubeck heeft een voorstel van den Senaat aangenomenwaarbij alle tot nog toe bestaan hebbende beperkende bepalingen omtrent den woeker worden opgeheven maar het bedrag der rentedie men kan vorderenbij uitstel van betaling, voor het geval dat vooraf geen voorwaarden zijn bedongen, wordt vastgesteld op 6 pCt. voor handelszaken en op 5 pCt. voor schulden van particulieren. De Kerkeraad der Evangelische protestantsche gemeente te Antwerpen heeft den predikant van Waning Bolt geschorst in zijn bedieningwegens een strijdig met de waardigheid van een herder en leeraar gehouden doorgaand ligtzinnig le vensgedrag. De Synode der Belgische Evangelische Kerk heeft 11. Donderdag te Brussel, die schorsing bevestigende, genoemden predikant wegens eigendunkelijke afwijking van de leer boven dien afgezet. Koningin Isabella van Spanje heeft een brief aan den Paus geschreven en daarbij een wissel gevoegdwaarbij het cijfer niet was ingevuld; de koningin verlangt, dat de paus dit zelf invulle, maar, zoo als zij er bijvoegt, voor een som niet minder dan van 100,000 piasters. De paus heeft het aan bod aangenomenmen weet niet tot welk bedrag deze zonder linge leening is tot stand gekomen. Kardinaal Antonelli heeft zich gehaast deze edele handelwijze van Hare Zeer Catholieke Majesteit ter algemeene kennis te brengen. De Times vestigt de aandacht harer lezers op een merk waardig plan, dat sedert eenigen tijd in de Vereenigde Staten gevormd is, namelijk op het plan om de meren in het Noor den voor kanonneerbooten toegankelijk te maken, en zoowel de Mississippi als de Hudsons rivier door kanalen met deze meren te verbinden. Men schijnt daarbij voornamelijk aan de eventualiteit van een oorlog met Engeland, een aanval op Canada te denken.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2