Buitenlandsch INieuws. zen de heerenMr. J. F. E. Baert, commies bij het prov. bu reau van statistiek te Utrecht; R. Bell, hoofdonderwijzer te Amsterdam; Mr. F. B. Coninck Liefsting, rechter alhier; Dr. J. C. van Deventer, conrector te Dordrecht; J. A. van Dijk, hoofdonderwijzer alhier; A. J. A. Gerlach, kapitein bij het regement veldartillerie alhier; Dr. H. G. Hagen; predikant alhier; Mr. H. J. van der Heimprovinciaal inspecteur van het lager onderwijs te 's Gravenhage; S. G, Heringa, directeur der posterijen te Schiedam; Jhr. Mr. H. Hooft Graafland, secret, van het Historisch Genootschap te Utrecht; Mr. J. B. Baron van Hugenpoth tot den Beeren- clauw, advoc.-generaal bij het het Prov. Gerechtshof van Noord- Brabant te 's HertogenboschA. L. H. Ising te 's Graven hage; D. van der Keilen Jr., te Amsterdam; Dr. W. C. Knottenbelt, pred. te Mijnsheerenland van Moerkerken; Mr. S. Ie Poole alhier; Mr. H. P. G. Quack, secret, van de Ka mer van Kooph. te Amsterdam; W. A. van Rees, gepens. majoor van het Ind. leger te Arnhem; J. H. de Ridder, pred. te 's Gravenhage; J. K. H. de Roo van Alderwelt, 1ste luit. bij het reg. gren. en jagers te 's Gravenhage; Mr. J. G. de Sain advocaat alhier; Dr. W. Scheffer, predikant alhierC. P. Tiele, predikant te Rotterdam; en tot buitenlandsche leden de heeren: Dr. Franz Dietrich, professor te Marburg; Ch. Paeile, te RijsselAug. Snieders, te Antwerpen en J. Watts de Peyster, te New-York. Vervolgens werd tot secretaris der Maatschappij benoemd Dr. W. N. du Rieu (tijdelijk secretaris)terwijl door de ver gadering werd besloten geen bibliothecaris te benoemen in de plaats van Dr. te Winkel. De ingekomen antwoorden op de prijsvragen der Maatschappij werden de bekrooning niet waar dig gekeurd; nieuwe prijsvragen zijn uitgeschreven. Op het praedvies van het bestuur werd besloten geen eerelidmaatschap voor vrouwen intestellenwaartoe het voorstel was gedaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 60®, te 10 uur 58®. Dondedag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 58°, te 12 uur 63°, 's namiddags te 2 uur 63°, te 4 uur 64®. 18jarige Henriette Jacobs van Zevenaer wegens kindermoord veroordeeld tot een tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren. De arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch heeft de van omkoop van kiezers beschuldigde personen bij de laatste verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad aldaar vrijgesproken. De arrondissements-rechtbank te Utrecht heeft den heer de Heus niet ontvankelijk verklaard in zijn eisch tegen de gemeente Utrecht, betreffende het leggen der gazpijpen voor de in aanbouw zijnde stedelijke gazfabriek en het recht der gemeente, om die pijpen door de stadsstraten te leggen, erkend. Woensdag zijn in de zaak van J. A. van Hinsbeek, gewezen kassier-generaal van de Nederlandsche bank, voor de arrondissements-rechtbank te Amsterdam de presidentdrie directeuren en den secretaris der bank als getuigen gehoord. De subst.-oöicier van Justitie, Mr. M. J. van Lennep, hield een krachtige rede waarin hij o. a. verklaarde, dat het te be treuren was, dat door de laakbare onvoorzigtigheid der di rectie de beklaagde aan de justitie was ontkomen en requi- reerde ten slotte schuldigverklaring aan diefstal in dienstbaar heid gepleegd en veroordeeling bij verstek tot vijf jaren cor rectionele gevangenisstraf. De rechtbank zal 28 Junij uit spraak doen. In den nacht van den 13 op 14 Junij 11. werden te Wijk bij Duurstede, door de beide ambtenaren der plaatselijke politie en den aldaar gestationeerden rijksveldwachter, na her haalde surveillance op heeter daad gearresteerd twee vrouwen C. H. en C. V., aldaar woonachtig, terwijl zij zich schuldig maakten aan inbraak in de afgeslotene schuur eens landbouwers. Dingsdag kwam een vrouw in een winkel in de Wagen straat te 's Gravenhage iets koopen en verzocht zich voor een oogenblik naar een geheime plaats te mogen begeven. Spoedig ontdekte men dat zij bevallen, maar het kind overleden was. De vrouw is naar het burgergasthuis vervoerd en er is een lijkschouwing van het kind gelast. In het dorp Bemmel hadden dezer dagen eenige zon derlinge diefstallen plaats. De kerkbus der R. K. gemeente werd op zeer geheimzinnige wijze geopend en geligt, terwijl men kort hierna in een huis, bewoond door mejufvrouw L., door het stuk slaan van een ruitinbraak pleegde en er de voorhanden voorwerpenvooral in snoeperijen bestaande weg nam. Hoe Ijverig de politie ook werkzaam was om de daders optesporen bleven aanvankelijk alle pogingen vruchteloostot eindelijk, naar aanleiding van een tusschen hen ontstanen twist, de dieven zich zeiven verrieden. Die dieven nu beston den uit een complot van drie jongens, waarvan de oudste 11 jaren bij de gepleegde misdaden als dader, de beide jongere, 8 en 6 jaren oud, als handlangers dienden. Kluchtig waren de verhalendie dit drietal omtrent de uitvoering hunner plannen aan de politie zelve deedwelke de zaak echter niet als een simpele grap beschouwde maar den oudsten arres teerde en naar de gevangenis te Nijmegen deed overbrengen. Dat het hoornvee dikwijls gevaarlijk kan zijn zien wij weder in het volgende voorvalDe landbouwer van den Abee- len te Boxtel had benevens zijn ander vee ook een driejarig paard gestalddit scheen een daar naast staande koe te hin deren, althans zij nam de kans waar en doorboorde eensklaps de borst van het paarddat dan ook onmiddelijk doodelijk getroffen nederzeeg. Door den Kerkeraad der Remonstransch Gereformeerde gemeente te Hoorn is, in de plaats van wijlen Ds. P. van Oorde, beroepen de heer Bruno Tidemanproponent. Op het tweetal was mede geplaatst Ds. M. W. Scheltema, predikant te Zwammerdam, De gemeenteraad van Amsterdam heeft aan Dr. P. Hoog vliet op zijn verzoek tegen 15 Augustus aanstaande eervol ontslag verleend als praeceptor aan het Stedelijk Gymnasium. Heden Donderdag werd alhier, onder voorzitterschap van Dr. R. Fruin de jaarlijksche algemeene vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde gehouden. Na de openingsrede van den voorzitter, waarin de afgestorven leden werden herdacht, bragt de tijdelijke secretaris verslag uit omtrent de handelingen der Maatschappij sedert de laatste vergadering. Daarop volgde de mededeeling der rekening van den Penningmeester. Tot binnenlandsche leden werden geko Volgens berigt uit Warschau werden voor eenige dagen negen Poolsche damesvroeger in hechtenis genomen wegen» het plegen van ongeregeldheden bij de godsdienstoefeningen uit de citadel naar verschillende kloosters overgevoerd. Een groote menigte personen had zich voor de citadel vereenigd, om afscheid van de gevangenen te nemen, maar wachtte te vergeefs op hare komst. Eindelijk vernam men dat zij reeds lang voor het bepaalde uur de citadel en ook de hoofdstad hadden verlaten. Uit Maintz wordt geschreven, dat die stad werkelijk een cosmopolitischen tint draagt, want: de taal die er gesproken wordt is Duitschde wetgeving Franschde regering Hessen- Darmstadtschde godsdienst Roomschde gouverneur een Oostenrijker, de plaatselijke kommandant een Pruis, het gar nizoen bestaat grootendeels uit Italianen, de posterij is Thurn en Taxisch de gasfabriek Badensch en de telegraphie Beijersch. De Stern-Zeitung deelt het volgende berigt mede: de heer Rudolph Friedericbzoon van den voormaligen hoofd directeur der telegrafen van Coblenz, reeds 16 jaren in dienst der Nederlandsche regering op Java, heeft Berlijn dezer dagen bezocht. Hij heeft den last ontvangen om de opschriften in het Sanskrit bijeentezamelenvan welken gewigtigen arbeid voor de geschiedenis der Indische talen en godsdiensten waaromtrent hij op Java en Bali merkwaardige bescheiden heeft bijeengebragtveel licht wordt verwacht. De heer Frie- derich begeeft zich naar Londenom kennis te nemen van de opschriften, welke zich in de museums aldaar bevinden. Men vindt in een Rijsselsch dagblad medegedeeld, dat Miss Cecily, de moedige luchtreizigster, een ongeval heeft gehad, dat gelukkig geen doodelijke gevolgen heeft gehad. Zij steeg Zondag 8 Junij te Bethune op, vergezeld van een inwo ner van Rijssel. Na een gelukkige reis daalde zij en toen de ballon digt b\j den grond wassprong haar reisgezel uit het schuitje. Maar daar de lading hierdoor zoo eensklaps was ver minderd, steeg de ballon weer met groote snelheid, Miss Ce-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2