Binnenlandsch Nieuws. personen niet langer voortduren.' De heer van Amerongen heeft alle ministeriën ondersteund; zou het. alleen geweest zijn, om de optreding van een ministerie Thorbecke te beletten In dat geval is zijn taak afgeweven en zou hij ons terecht van lafhartigheid beschuldigen, indien wij zijne herkiezing onder steunden, terwijl wij beginselen aankleven, die hij misschien veroordeelt en verwerpt. Zoo er eenige mogelijkheid bestond, om te ontdekken waarheen de heer van Amerongen wil en wat hij wil, nu een ministerie Thorbecke aan het bewind is, zijn rondborstig en open karakter, op dit punt evenwel zich verloo chenende, zou ons kunnen bewegen om met hem medetegaan. Onze aanbeveling trouwens zou niet. de gewenschte uitkomst hebben, nu het voormalig lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Leiden Mr. G. Groen van Prinsterer tegenover den heer Taets van Amerongen wordt gesteld. Zoodra er sprake is van staatkundige eerlijkheidgetrouwheid aau beginselen en vurigen, ja onverdroten ijver voor de rechten der kroon zoo wel als voor 's volks vrijheden - als Staatsmannen in Nederland en ook buiten Nederland worden genoemd, - als Hollands rijkdom in kunsten en wetenschappen worden opgeteld en man nen van talent met groote letters in de geschiedenis van onzen tijd als uitstekend worden aangeduid - dan wordt het oog mis schien in de eerste plaats gerigt op Mr. G. Groen van Prin sterer. De brief aan de kiezers van het Leidsche district waarmede hij de redenen van zijn aftreding als Volksvertegen woordiger openbaar maakte, is een gedenkteeken van zijn eer lijkheid en trouw. Die redenen bestaan niet meer, nu een ministerie Thorbecke is opgetreden, want dan mag de heer Groen niet in de rij der Volksvertegenwoordigers ontbreken. Men kan na een tijdsverloop van 9 jaren nog te meer verwachtendat de verhouding tusschen de beide Staatsmannen op hun verschil lend standpunt zal zijn edel, rechtschapen, kalm, deftig en hunne redewisseling steeds de schoonste bladzijden in onze par lementaire geschiedenis zullen uitmaken. In de verloopen jaren waarin de parasytische politiek aan het roer waskwam steeds gunstig uit de verhouding tusschen den heer Thorbecke en de heeren van Zuylen, Mackay en Elout. Bij de optreding van een Ministerie Thorbecke scheen ook sprake van de deelneming van den graaf van Bijlandt aan het bewind en weldra zal de be noeming van den graaf van Zuylen van Nyevelt tot Z. Ms. gezant aan het hof van Turkye een vernieuwd bewijs opleve ren van de goede verstandhouding, die er heerschen kan tus schen de anti-revolutionaire en de constitutionele partijen, wanneer slechts het belang van het vaderland op den voor grond staat. De heer Groen van Prinsterer zal voorzeker een aanzienlijk getal stemmen op zich vereenigen uit een district, dat zoovele kiezers telt, die ook in godsdienstige beginselen met hem vereenigd zijn en, zoo al den baron Taets van Ame rongen werd aanbevolen in het belang van den landbouw gewis er zijn beginselenvan wier toepassing en zegepraal alle stoffelijke belangenook die van landbouwhandel en nijverheid, geheel afhangen. De herkiezing van den heer Taets van Amerongen wordt ook, gelijk te denken was, van een andere zijde bestredenen wel door de constitutionele kiezers, die, naar hun beginselen en in het belang dat onze fabrieknijverheid heeft bij den bloei van onze overzeesche bezittingen en den handel op Java, als kandidaat aanbevolen Dr. Pieter Bleeker, sints eenige jaren in hooge betrekkingen geplaatst geweest in Neerlandsch Indie, met roem buiten 's lands bekend als wetenschappelijk man, begiftigd met onderscheidene ridderorden niet uit gunst maar naar verdiensten, wegens zijn talenten verkregen, thans woon achtig, geacht en geëerd binnen Leiden, maar welligt in de overige gedeelten van het district weinig bekend. Moge ten zijnen aanzien bet spreekwoord niet gelden: //onbekend maakt onbemind. Men behoeft niet te vragen tot welke staatkundige rigting Dr. Bleeker behoortde kiesvereeniging die hem aan beveelt is om baar eerlijkheid en getrouwheid aan haar be ginselen te gunstig bekend dan dat er twijfel zou overschie ten of niet Dr. Bleeker was een bekwaam, zelfstandig, eerlijk en vrijzinnig man, die voorzeker sympathie vinden zal bij allen, die de constitutionele rigting aankleven. De kiezers van het district Leiden zullen wel doen ijverig tot de stembus optekomenmaar niet met zulk een ijver als waarmede de pinksterdagen van het jaar 1853 ontheiligd wer den. Ieders keuze zij zelfstandig; zij blijve verborgen voor de menschenzij moge de goedkeuring wegdragen van ieders ge weten dat als een stem van God ons en wie het ook zij trots de vijandschap die in de wereld heerscht, getuigenis geeft dat alleen geofferd wordt op het altaar eener Godewel- gevallige en der Natie heilzame Vaderlandsliefde. Men verneemt, dat Z. M. nog heeft benoemd tot ridder grootkruis der orde van de Eikenkroon de Belgische generaal van der Linden; tot grootofficieren de heeren B. Vramhout en E. de Jaegher, gouverneurs van West-en Oost-Vlaanderen tot kommandeurs de heeren A. Caland president der centrale directie van Walcheren en Jhr. I. R. T. Ortt, hoofdingenieur van den waterstaat; tot officieren de heeren I. H. Hennequin en P. P. T. Pierssens, burgemeesters der gemeenten Sluis en Hulst; tot ridders de heeren J. Snijders, J. H. Bijbau J. Schalkwijk en N. Kerkhaertburgemeesters van verschil lende gemeenten en P. I. Dirksen, chef van het bureau van statistiek ter provinciale griffie van Zeeland. Door Z. M. is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Breda Mr. S. T. A. van der Heydenadvocaat aldaar. Z. M. heeft benoemd tot luitenant-generaal-kommandant van het leger in Neerl. Indie den gepensioneerden generaal- majoor van dat leger C. P. Schimpf, laatstelijk gouverneur der kolonie Suriname. Donderdag is naar Engeland vertrokken de commissie, door Z. M. benoemd tot geleide van het Japanse h gezantschap tijdens zijn verblijf in Holland. Dingsdag aanstaande wordt te Rotterdam zijn komst verwacht. Wij zijn in staat gesteld medetedeelen het Programma voor de plegtige ontvangst der Japansche ambassade door Z. M. den Koning dat wegens plaatsgebrek in ons volgend nommer zal worden opgenomen. Voor de openstaande raadheersplaats in het provinciaal gerechtshof van Groningen zijn op de aanbevelingslijst geplaatst de heeren en Mrs. de J. H. Sitter, C. W. Dull en J. E. Abresch; rechters in de arrondissements-rechtbank te Groningen en te Winschoten, H. L. Sijpkensgriflier te GroningenT. H. Bon dam, officier van justitie te Appingadam, en E. A. Sandbrink rechter te Utrecht Heden Vrijdag is voor het Provinciaal Gerechtshof (ka mer van strafzaken) behandeld de zaak van J. van der Kamp, kleedermaker te Leidenbeschuldigd van valschheid in een onderhandsch geschrift en het des bewust gebruik maken daar van, en voorts van vijf opligtingen bij verschillende winke liers te Leiden gepleegd. In deze zaak werden 15 getuigen, waaronder twee deskundigengehoord. Het O. M., bij monde van den adv.-gen. Fran<jois, heeft de schuld van den besch. aan de verschillende hem ten laste gelegde feiten volgehou den en geconcludeerd tot zijn veroordeeling tot een tucht huisstraf voor den tijd van niet minder dan vijf en niet meer dan tien jaren en tot 3 geldboeten, ieder van 150. De hem ambtshalve toegevoegde verdediger, Mr. G. Belinfante, heeft de qualificatien bestreden en verzachtende omstandigheden aan gevoerd. De uitspraak is bepaald op Donderdag a. s. 's mor gens te tien uur. Naar men verneemt, is door eenige slagters en vleesch- houwers te Nieuwe Diep een adres ingediend bij de Tweede Kamer der Staten-Generaalhoudende verzoekdat de rijks commiesen zich in het vervolg niet meer mogen gedragen als slagters en vleeschhouwersmaar dat het benaderde vee, hetzij in het openbaarhetzij op een markt worde verkocht. Adres santen wijzen er opdat zij niet in de mogelijkheid zijn in

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2