t A". 701. Zaturdag 7 Junij. Au. Verkiezing voor een lid van de Tweede Hamer der Staten-Generaal in het Kiesdistrict Leiden. \V--? A lUIISIII DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kust voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maauden. Afzonderlijke Nein- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 ra.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 ra.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 ra. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 ra. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leideu (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2^ u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'sinorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snarniddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. 40 ra. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. UIT HOOFDE VAN DEN FEESTDAG ZAL AANSTAANDE MAAN DAG DIT BLAD NIET WORDEN UITGEGEVEN. II. De afvaardiging 'van een industrieel tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal strookt wel geheel met de belangen van het kiesdistrict Leiden, dat in de fabrieknijverheid zijn hoofd bron van welvaart vindt. Ofschoon een deel van de Rijn streek daarvan sedert de laatste wijziging der kieswet werd afge nomen is daarvoor in de plaats gegeven een aanzienlijk ge deelte der provincie Zuid-Holland en de in welvaart meer en meer toenemende drooggemaakte Haarlemmermeer-polder een streek, waar landbouwnijverheid in groote mate gevonden wordt en bloeit. Zoo het dus zeer gewenscht was, dat een man, die kennis heeft van landbouw en fabriekwezen, de belangen van het district in 's Lands vergaderzaal vertegenwoordigdeniet te ontkennen is het evenweldat de keuze van een afgevaar digde, die kennis van die takken van volkswelvaart aan ge zond verstand, zelfstandigheid van oordeel en wil met vaar digheid in het spreken paarde, bijna ondenkbaar is. 't Is dus raadzaam die eischen te matigen en te wijzigen en worden de belangen van het district in de Eerste Kamer niet uit het oog verloren maar trouw behartigd door den voorzitter der Leid- sche Kamer van Koophandel en Fabriekenden heer Harte- veltvoor de belangen van het district was het naar onze innige overtuiging zeer wenschelijk geweest, bijaldien de heer van Heukelom lid dier Kamer, bij de aanstaande behande ling van een wet op het middelbaar onderwijs, die misschien uitsluitend de vorming van industrieelen voor landbouw, fa briekwezen, handwerken en ambachten omvaten bij de hoogst belangrijke overweging van het tarief der rechten op den in voer, zijne verkregene ervaring bij zijn helderen blik had willen ten dienste stellen aan de medewerking tot een ook voor Lei den en Rijnland heilzame en voor duurzame welvaart onmis bare wettelijke regeling van die zeer gewigtige zaken. Aan dien wensch schijnt niet voldaan te kunnen worden, en 't is dus noodig de eischen voor een Volksvertegenwoordiger uit het Leidsche kiesdistrict meer in rechtstreeksche betrekking te stellen tot art. 74 der Grondwet: de Staten Generaal vertegen woordigen het geheele Nederlandsche Volk. Uit dat oogpunt komt het eerst in aanmerking de heer baron Taets van Amerongendie als volksvertegenwoordiger aftreden moet. De aanbeveling door twee kiesvereenigingen van andere kandidaten strekt reeds tot bewijs van de weinige sympathie die zijn staatkundige beginselen en zijn bekwaam heden ontmoeten. Zijn laatste verkiezing in 1858 kenmerkte zich vooral door een groote lusteloosheid. Van de 2849 kiezers kwamen slechts 1132 op en 5 71 stemmen beslisten zijn benoe ming, ofschoon Mr. G. Groen van Prinsterer twee jaren vroe ger 1126 van de 2031 stemmen, die uitgebragt waren, verkreeg, 't Is niet in het voordeel van den heer van Amerongen, dat hij slechts en nog zeer laat aanbevolen werd door eene kies- vereeniging, die zich alleen door het gemis van alle beginse len van de andere kiesvereenigingen onderscheidt. Tusschen de constitutionele en antirevolutionaire staatkundige rigtingen kent men in onzen tijd geen, die beteekenis heeft dan die zij ontleent op protestantsch kerkelijk gebied, In onzen tijd is er behoefte gekomen aan vaste beginselen, meerder positi- viteit en zelfstandigheid. De heer Taets van Amerongen staat aan het hoofd van een kiesvereeniging die zamengesteld uit een mengelmoes van anti-papistische en liberale protestantsche elementen, zich hoofdzakelijk openbaart in anti-thorbeckiaan- sche rigting, die weldra beeft uitgediend sedert Oranje in het belang des Vaderlands heeft noodig geacht een Ministerie Thorbecke met het beleid van 's Lands zaken te belasten. Bij de weder optreding van een Ministerie Thorbecke moet eene bloot anti-thorbeckiaansche rigting in de Tweede Kamer zich in hare beginselen openbaren en kan haar strijd tegen

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1