Buitenlandsch Nieuws, den aanleg van een spoorweg van Sckeveningen-'s Gravenhage- Gouda. Onder de twaalf gewezen Indische militairendie van ■Rotterdam naar St. George d'EImina worden overgebragt, be vinden zich drie manschappen, die het ridderkruis der mili taire Willemsorde dragen, benevens twee vrouwen die dezelfde decoratie bezitten, wegens het doen springen van eenige vijan delijke bentings, uit welke de Nederlandsche troepen verrader lijk werden beschoten. Dingsdag is door Burgemeester en Wethouders van En schedé een begin gemaakt met de rooijing. De ingezetenen die met den wederopbouw wenschen te beginnenmoeten hun verzoek schriftelijk bij den raad indienen. De gespaard geble- vene bewaarschool dient thans tot secretarie, Fransche school en woning van den onderwijzer. Voor het lager onderwijs wordt een locaal ingerigt. De Roomsch-Katholieken behelpen zich zoo goed mogelijk in het geraamte der kerkhetgeen echter, vooral bij regenachtig weder, hoogst gebrekkig gaat. Voor eenigen tijd is gemeld, dat Meindert Hobbema te Amsterdam ten jare 1668 in het huwelijk is getreden. Bij nader onderzoek is het den heer stads-archivaris gebleken, dat de beroemde schilder niet slechts daar gehuwd maar ook geboren en gestorven is. Zelfs schijnt hij zijn geheele leven te Amsterdam, en niet elders, zooals door sommigen beweerd is, te hebben doorgebragt. Men zegt, dat te Bodegraven een persoon is in hech tenis genomen, die aldaar een loopgraaf maakte, met het plan om het kruidmagazijn aan de Wierikkerschans te doen sprin gen, hetgeen de ernstigste gevolgen zou hebben kunnen na zich slepen en een tal menschenlevens zou kosten. Naar men verneemt, is Maandag namiddag te half 5 ure voor 's Gravendeel een zeilend vaartuig, met steen gela den, door een opkomend Engelsch schroefstoombootjebela den met porcelein-aarde en bestemd naar Dordrecht, in den grond gevaren. De schipper heeft zich gelukkig met zwemmen en de knecht met een roeibootje gered. Het Provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft den kandidaat A. Janssonius wegens het houden van gods dienstoefeningen in een daartoe bestemd gebouw en het geven van catechetisch onderrigt, tijdens hij hulpprediker was in de vacante gemeente te Oude Schild op Texel en later, nadat hij afstand heeft gedaan van zijn radicaal als candidaat tot de heilige dienst en zijn lidmaatschap bij de Nederlandsche Hervormde kerk heeft opgezegd ontzet van zijn betrekking als candidaat tot de heilige dienst. Ds. J. W. Felix te Nieuwe Tonge heeft bedankt voor het beroep naar Katwijk aan Zee en is beroepen bij de Herv. gemeente te Loosduinen. Er is tegenwoordig een merkwaardig verschijnsel aan den sterrenhemel te zien. 't Zijn de twee grootste planeten die, alhoewel lót) millioen mijlen van elkander verwijderd, zeer digt bij elkander schijnen te staan. Zij vertoonen zich 's avonds langs den Zuid-Westkant in de constellatie van de Leeuw. De eene, Jupiter, is de schitterendste ster van het fir mament; de andere, Saturnus, is kleiner, flaauwer van schijn en een weinig roodachtig. Jupiter, die zijn omwenteling om de zon in ongeveer 12 jaren doet, begint zich van Saturnus te verwijderen, die de zijne in ongeveer 27 jaren maakt. Zij zijn als de twee wijzers van een uurwerkdie elkaar naderen door zich te verwijderen. Dingsdag heeft te Rijswijk een treurig ongeluk plaats aehad. Een werkvrouw aldaar begaf zich naar een zich in de o 43 nabijheid bevindende waterput om water te scheppen. Haar langdurig wegblijven deed ten huize van haren meester eenige ongerustheid ontstaan. Nu werd de meid des huizes uitgezon den om haar optezoeken. Ook deze kwam echter niet terug, toen begaven de andere huisgenooten zich derwaarts, en tot hun groote ontsteltenis ontwaarden zijdat de vrouw met het hoofd voorover in den put lag en reeds overleden was. Zij bevond zich in zwangeren toestand. De meid lag eenige schre den van daar bewusteloos op den grond, vermoedelijk tenge volge van den zwaren schrik, die deze treurige ontdekking op haar gemaakt had. Het getal baden bedroeg gedurende de maand Mei aan de Zwem- en Bad-inrigting Rhijnzigt 3256. Dit getal is bij zonder groot, daar van de oprigting in 1857 af tot 1861 in de maand Mei het hoogste getal baden slechts 1700 bedroeg. In de vergadering van het klassikaal bestuur van Leiden van hedenis na afgelegd examen de jongeling J. E. Lens toegelaten om te staan naar de post van katechiseermeester. Ook de heer Smit Sybinga, doctorandus in de lette ren van Leiden heeft bij het graf van Prof. Hulleman een eenvoudige en waardige hulde gebragt aan de nagedachtenis van den geliefden leermeester, die in waarheid de vriend was geweest zijner leerlingen. De schoonbroeder des overledene, Ds. Kleinbetuigde in gevoelige bewoordingen namens de fa- mielie erkentelijkheid voor de eer den ontslapene betoond. De heer baron Taets van Amerongen lid van den Gemeen teraad, heeft in een ronde en duidelijk geschreven brochure eenige bedenkingen openlijk medegedeeld op het verhandelde in de zit ting van den Leidschen Gemeenteraad van 22 Mei jl. Tot dat schrijven is dien heer bevoegd en werd hij verpligt. De feiten dra gen het karakter van waarheid cn zijn ter zake afdoendeterwijl op eeu edelmoedige wijze aan de waarheid recht wedervaart. De nagedachtenis van den overleden burgemeester van Stirum wordt gezuiverd van een blaam, die er op was gelegd en op zijn minst onvoorzichtig te baat genomen, om de eer van den heer van der Paauw te redden die evenwel onaangetast moet blijven, wat zijn plan in zijn oorsprong en vruchten betreft. Bijaldien de lijn scherp geteekend was gehouden die de ver schillende taak van de heeren Croll en van der Paauw af scheiden moest, en niet was gedoogd, dat getreden werd op het terrein dat den buitenlander behoorde, die niet altijd tegen woordig was, zouden welligt vele moeijelijkheden en onaange naamheden zijn voorkomen. Moge het eind zijn, dat de ver diensten van den heer van der Paauw worden beoordeeld naai de uitkomsten en een ruime geldelijke vergoeding hem ten deel vallen al was ook gebleken dat //onhandige vrienden soms gevaarlijker zijn dan een gedecideerd vijand", ofschoon die woorden, vriendschap of vijandschap, toch altijd in een betrek kelijk flaauwen zin moeten worden opgevat. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier VVosns- dag des namiddags te 5 uur 71°, des avonds te 3 uur 60°, te 10 uur 54ü. Donderdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 64°, te 12 uur 76°, 's namiddags te 2 uur 79°, te 4 uur 73°. Tot blijk zijner erkentelijkheid aan de derwaarts geko men bisschoppenheeft de Gemeenteraad van Rome het plan gevormd, om ieder van hen den titel van Romeinsch edele aantebiedenen bovendien de herinnering van hun bezoek te vereeuwigen, door aller namen in een steen die op het Ca- pitool geplaatst zal worden te doen beitelen. Het heeft in Parijs groot opzien gebaard dat de heer Pinard, procureur-generaal bij het Keizerlijk gerechtshof van Douai, zich, op bevel van den minister van justitie, thans nog in cassatie heeft voorzien tegen het arrest van vrijspraak in de zaak van den bankier J. Mirès. Intusschen geschiedt deze voorziening uitsluitend in het belang der wetmet an dere woordende bij de wet gestelde termijn om in cassatie te komen is verstrekenen hoe dus ook het arrest van het opperste gerechtshof moge luiden, blijft de bankier in ieder geval van zijn vrijspraak profiteren. Keizerin Eugènie heeft voor de vereeniging van den Keizerlijken prins tot leden der plaatselijke comité's benoemd de heeren Mettital, predikant der Luthersche gemeenteAtha- nase Coquerel, vader en zoon, Paumier en Juillerat, predi kanten der Hervormde gemeente, A. Astrucadjunct-opper rabbijn der Israëlitische gemeenten enz. te Parijs. De heer Bisschoffsheim had aan de Keizerin opgemerkt, hoe noodza kelijk het was, dat ook de andere gezindheden naast die der R. C. kerk vertegenwoordigd werden. Men zegtdat Mirès zich te Marseille tot kandidaat zal stellen voor lid van het wetgevend ligchaam. De onderkoning van Egypte heeft Parijs verlaten en is naar Londen vertrokken. De Keizer heeft hem in persoon uitgeleide gedaan tot aan den stoep van het pavilloen Marsan en aldaar zeer hartelijk afscheid van hem genomen. Said-Pacha heeft voor sommige personen van 's Keizers omgeving prach-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2