Buiteniandsch Nieuws. schede. Wij hopen uit de puinhoopen der verwoeste stad een nieuw Enschedé te zien verrijzenen dat er in de nieuwe stad fabrieken en trafieken in menigte mogen gezienmaar geen enkele plaats tot drankverkoop meer moge gevonden wor den, verzekerd dat daarin mede de beste hulp in zedelijken en materieelen zin voor de toekomst van een nijvere bevol king gelegen is. Op de Prinsengracht te 's Hage wekt sedert eenige dagen een hond bijzonder de aandacht der voorbijgangers. Zijn mees ter werd naar het huis van verzekering aldaar overgebragt en nu is het arme beest troosteloos en wil zich niet van het ge bouw verwijderen. Het medelijden der wachtpost aldaar en van de bewoners der buurt voorziet hem overvloedig van eten en drinken. De hond blijft echter lusteloos en wacht steeds op zijn meester. Bij de opening van de stembriefjes ter verkiezing van één lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in het kiesdis trict Leiden, in plaats van Mr. N. Sikkel Groos, die zijn ontslag nam, is gebleken, dat van de 347 geldig uitgebragte stemmen, 3 waren oningevuld, Mr. H. Cock heeft verkre gen 185 en Mr. S. Tak 152 stemmen, Mr. D. A. Graaf van Limburg Stirum 3Mr. L. D. Suringar 2 en vijf verschil lende personen ieder één stem. Voor de gezinnen van den metselaar en den opperman, die door den val van een steiger in de Wolsteeg alhier broo deloos werden, is nog ingekomen: bij dén heer J. Kijk 0,75 H. van Zonnenberg 13,65, P. Rietbergen f 5. en aan het bureau van dit blad 3. Een regeringstelegram uit Batavia van 30 April luidt: uk. Loudon terug uit Siam. De zending heeft een gunstigen uitslag gehad." Dingsdag namiddag omstreeks 6 uur, is op de breede- straat bij het inrijden van de Mooi-Japiksteegeen knaap van S jarenzoontje van onzen geachten hoofdonderwijzer eener openbare school, Lancel, onder de wielen van het rijtuig ge raakt, met het noodlottig gevolg dat zijn rechter-voorarm verbrijzeld werd en daarop onmiddelijk is afgezet moeten worden. Uit Cura<jao wordt van 2S April en 6 Mei gemeld De onderscheiden oorlogschepen zijn weder in onze haven teruggekeerd, behalve de schoener Atalantie, die naar Suriname is, doch weldra moet terugkeeren. De Cornelis Dirks, welke een nieuw detachement militairen naar St. Eustatius had over gebragt is slechts met een gedeelte van het oude detachement teruggekeerd, namelijk 9 man met den luitenant Creuts, die met zijn echtgenoote op de Santa Rosa naar Nederland zal vertrekkenhet andere gedeelte is tot versterking van het station aldaar geblevenomdat er een begin van een opstand had plaats gehad, die echter weldra onderdrukt is geworden. Zooals men verhaalt, zou een zeker grondbezitter van St. Eus tatius zijn slaven tegen de letter der wet gedwongen heb ben, om des Zondag morgens tot 8 ure te werken. Dit nu wordt alleen toegestaan bij het snijdenkoken etc. van het suikerriet, anders hebben de slaven op Zondag vrij. Hierover ontevreden, zouden de slaven een stuk suikerriet van dien heer in brand gestoken hebben en zou er een oploop hebben plaats gehad; hoe het zij, zeker is het, dat de gezaghebber een gedeelte van het oude detachement heeft teruggehouden. Met de Santa Rosa vertrekken nog van hier de echtgenoote van den majoor Boer met haar dochtertje. Mevr. Koopman met twee kinderen, wier echtgenoot, de officier van admi nistratie 1ste klasse, zich reeds geruimen tijd in Nederland be vindt, had ook eerst plan met de Santa Rosa te gaan, maar gaat nu later met de Rafaël. Het is hier vrij rustig, behalve eenige nachtelijke rumoerendie men echter eerst verneemt als zij afgeloopen zijn. Zoo zijn voor een paar weken een offi cier van een der schepen en een officier van het garnizoen, benevens nog een particulier persoon des nachts door de maréchaussées gearresteerd. Zooals men verhaalt zouden die heeren wat te veel gedronken hebben en moet de eerste de maréchaussee als het ware geforceerd hebben om hem te ar resterenen toen de tweede dat vernam, zou hij eenige man schappen van de wacht met een korporaal gecommandeerd heb ben hem te ontzetten toen heeft een gewezen maréchaussée die op gelegenheid wacht van naar Nederland te vertrekken en op het rumoer was komen toeloopenvan den luitenant een houw op het hoofd gekregende luitenant is toen ook in arrest genomen en heeft twee maanden streng huisarrest gekregen. Hij had reeds voorleden jaar huisarrest gehad we gens stoornis der godsdienst in de R. K. kerk, op een vroe gen morgen met eenige jongelui, die daardoor ook in een proces gewikkeld zijn, hetgeen nog niet is uitgewezen. Men wil weten dat de majoor hem naar Holland zou opzenden als hier niet bruikbaar, doch dat kan wel een praatje zijn. De procureur des Konings heeft plan om met echtgenoot en twee kinderen met de tweede paket van Mei naar Neder land terugtekeeren. Het hulphospitaal dat wegens de oog ziekte voor f 300 's maands voor drie maanden was gehuurd, en welke huur met Mei verstreken is, zal nog voor een maand ingehuurd worden, omdat, ofschoon de oogziekte heeft opge houden er een officier van administratie van de Djambi zeer ernstig ziek ligt en niet kan vervoerd worden. Er bestond plandat de Zeeland en de Djambi een togt naar Santa Martha en Carthagena in Nieuw-Grenada zou den doendoch een gebrek aan het stoomwerktuig van de Zeeland heeft dit belet en die schepen blijven dus vooreerst hier. Of dat gebrek hier zal kunnen verholpen worden is mij onbekend. De Vesuvius is bestemd om den Procureur des Ko nings den 22sten met familie naar St. Thomas overtebrengen van waar Z. E. de reis verder met de stoompaket over En geland naar Nederland doen zou. De Atalante is hier ook van Suriname teruggekeerd werwaarts de reis niet voorspoedig is geweest, namelijk 27 dagen; gewoonlijk doen de schoeners van hier dien togt in 16 a 18 dagen. Van Suriname gaat het gemakkelijker, dan gaat het stroomafwaarts met O. N. O. wind. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 58°. Woensdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 60°, te 12 uur 66°, 's namiddags te 2 uur 69°, te 4 uur 71°. Uit Koningsbergen wordt berigt, dat voor een paar da gen een groot aantal Mennonieten die stad is gepasseerd op reis naar Rusland. De bedoelde landverhuizers begeven zich derwaarts om zich te vrijwaren tegen de militaire dienstwaar toe zij daar verpligt zijnin Rusland zijn zij bij overeenkomst met de regering van de militaire dienst vrijgesteld. In navolging van hetgeen in Engeland en zeer vele steden reeds sedert een reeks van jaren is geschiedzullen op kosten der stedelijke kas in verschillende deelen van Wee- nen openbare speelplaatsen voor kinderen worden opgerigt alwaar zij onder behoorlijk opzigt zich in de vrije lucht in ligchaamsbewegingen kunnen oefenen. Uithoofde van het groote nut dezer zaak, zal men onverwijld tot het inrigten van een 6tal dier speelplaatsen overgaan. In het stadje Husinecz in het district Tisek in Bohe- men, de geboorteplaats van Johannes Huss, die tenjare 1415 te Kostnitz om het geloof werd verbrand heeft een groot gedeelte der inwoners het voornemen opgevat, om een gedenk- teeken ter zijner eere opterigten waartoe reeds een zeer aan merkelijke som is bijeengebragt. Toen echter zou worden over gegaan tot de verwezenlijking van het plan verbood het bis schoppelijk consistorie daarmede voorttegaan. Men deelt mede, dat onlangs te Elseneur een onder officier overleden is, die op zijn sterfbed beleden heeft, dat hij in het jaar 1850 het laboratorium te Rendsbury in de lucht heeft laten vliegen, bij welke gelegenheid 70 menschen het leven verloren. Zijn doel daarmede was den generaal Willisen die daar juist inspectie hield, te dooden. Niemand wist lot dusver de oorzaak van die ramp. Zoo als algemeen bekend is wedijveren de verschillende Belgische militaire muzijkcorpsen door het geven van concer ten, om in den nood der Gentsche katoenarbeiders te voor zien. De officieren zeiven belasten zich met het rondbrengen der inteekenlijsten. Wij laten hier een staaltje volgen over de ontvangst, die aan een paar dier heeren in een stad in Hene gouwen ten deel viel. Des morgens te 9 uur, vervoegden zich twee officieren van hetlinie-regement bij een der voor naamste fabriekanten dier plaats; het gewone compliment, de

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2