Binnenlandsch Nieuws. zal men een goede keuze doen. Van de 2559 kiezers, die het kiesdistrict Leiden bevat, zijn er slechts 976, die binnen de hoofdplaats .stembriefjes kunnen inleveren de overige briefjesin 25 stembussen verdeeld, moeten komen van de grenzen van Am sterdam en van Haarlemvan Amstelland en Delfland. De aanbevolen kandidaten moeten dus naar de beginselen, die zij openbaren, worden beoordeeld; het lid der Tweede Kamer, dat aan de beurt der aftreding is, naar de wijze waarop hij zijn last als afgevaardigde heeft begrepen en uitgevoerd; het karakter der kiesvereeniging, die een kandidaat steltkomt daarbij tevens in aanmerking. Dat oordeel zij bescheiden maar ondubbelzinnig, - onpartijdig maar toch ook zelfstandig en grondig- zonder aanzien des persoons, maar niettemin humaan. Men verneemt dat de generaal-majoor Happé benoemd is tot opperbevelhebber van het leger in Neerl.-Indie. Men verneemt, dat Z. M. ook tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd heeft Mr. M. P. Blaaubeenburgemees ter der gemeente Goes. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: tot lid van den raad van bestuur van het pensioenfonds voor burgerlijke amb tenaren den heer Mr. C. H. B. Boot, lid van den raad van State; tot voorzitter van genoemden raad van bestuur den heer W. K. van Gennep, oud-hoofdinspecteur der domeinen, lid van meergenoemden raad van bestuur. Z. M. heeft goedgevonden te benoemenbij het wapen der infanterie, tot lsten luit. (naar ouderdom van rang): bij het 1ste reg. de 2de luit. Jhr. A. M. C. H. Bowiervan het 2de reg., tijdelijk gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot, J. C. van Meegen, F. J. E. Cokart, H. VermeulenA. H. A. Reijers en M. J. W. van Vlierdenallen van het corps laatst genoemde tijdelijk gedetacheerd bij het Koloniaal werfdepot; bij het 2de reg. den 2den luit. K. Henry, van het corps; bij het 8de reg. de 2de luits. W. G. van der Noordaa en J. L. Ie Bron de Vexela, beiden van het corps; bij het 4dereg.de 2de luits. D. J. H. N. den Beer Poortugael, van het 3de reg., tijdelijk gedetacheerd bij het koloniaal werfdepotC. F. H. Putman Cramer en E. J. F. Franckbeiden van het corps bij het 5de reg. de 2de luits. L. Scheltus en T. Cieremans, beiden van het corps; bij het 6de reg. de 2de luits. A. E. van der Heide en B. H. Hilvers, beiden van het corps; bij het 7de reg. d« 2de luits. G. Luymes, P. M. van der Meer Mohr, J. Coster, L. Schneither, G. J. P. D. Muller en J. H. Textor, allen van het corps; bij het 8ste reg. de 2de luits. H. A. van Reyn, J. A. P. Theunissen en L. van Os, allen van het corps; bij het instr.-bataillon den 2den luit. A. J. R. Vreede, van het bat.; bij het wapen der artillerie (naar ouder dom van rang) den 2den luit. J. Meijers, van het wapen, tijdelijk gedetacheerd bij de landmagt in W. Indie; bij het lste reg. vesting-art. den 2den luit. J. B. Heymans, van het corps; bij het 2de reg. vesting-art. den 2den luit. W. B. West- hoff, van het corps; bij het 3de reg. vest.-art. den 2den luit. A. Harrebomée, van het corps. Nog heeft Z. M. goedgevon den te benoemen tot 2den luit., administrateur van kleeding en wapening bij het instr.-bataillon den sergeant-majoor F. W. Eckhausen, van het 3de reg. vesting-art.; en den 2den luit., admin, van kleeding en wapening J. Pickee, van het 7de reg. iufanterie, voor den tijd van één jaar op non-activiteit testellen. Bij Koninklijk besluit is aan den Oost-Indischen amb tenaar H. J. van der Plas, laatstelijk president der Weeska mer te Batavia, thans met verlof hier te lande, op zijn ver zoek een eervol ontslag uit 's lands dienst verleendmet toe kenning van pensioen. Bij Koninklijk besluit is de heer H. C. van Setten essayeur bij het hoofdbestuur van 's rijks Munt en leeraar in de essaaikunde, eervol ontheven van laatstgenoemde betrekking. In het paleis van Z. M. den Koning zijn tot ontvangst van den onderkoning van Egypte, Said Pacha, eenige ver trekken in gereedheid gebragt. Maandag is voor den Hoogen Raad behandeld de bekende zaak van Berend van de Pol c. s., waarbij deze, ter zake van vergiftiging op hunnen schoonvader en vader, door het toe dienen van pap, vermengd met lucifer9-koppen door het Pro vinciaal Gerechtshof in Gelderland zijn veroordeeld tot de straffe des doods, zijnde een der dochters inmiddels in de ge vangenis overleden. Er zijn door drie advocaten uit Arnhem bij memorie verschillende middelen van cassatie voorgedragen. Den 11 dezer zal door den heer advocaat-generaal Röraer in deze treurige zaak conclusie worden genomen. Bij de arrondissements-rechtbank te Groningen is 11. Woensdag behandeld de zaak van een meisje van elf jaren J. F. Gortes genaamd beschuldigd van poging tot moord op een éénjarig kind van een landbouwer bij wien zij in dienst was. De jeugdige beschuldigde heeft, de verklaring afgelegd dat zijom niet langer bij den landbouwer in dienst te blij ven en om aan het geschreeuw van het kind een einde te makenin den nacht aan den misdaad voorafgaande besloten had het van kant te makenen om dit te doen met een mes dat in een tafellade lag. Dat zij 's morgens alleen te huis zijnde, het mes met beide handen genomen had en het kind, dat in de wieg lag er een snede mede over den hals gegeven hadalsmede nog eenige steken omdat er niet spoedig genoeg bloed kwam. Het kind geeft blijken van groot berouw over deze afschuwelijke daad. Met leedwezen verneemt men, dat de als reiziger in Siam reeds veel naam verworven hebbende heer Iienry Mouchotook hier te lande door zijn verblijf bekend, is bezweken. Hij had van 185860 verscheiden togten in Siam gelukkig volbragt en nog onlangs werd in de Koninklijke geographische Maat schappij te Londen veel hulde aan zijn grooten ijver en vol harding ten behoeve der wetenschap bewezen zoodat hij met veel onderscheiding tot lid dier Maatschappij werd benoemd. Hij mogt die hulde niet ontvangen: den 10 November jl. was hij in Siam in 37-jarigeu leeftijd overleden, op de laatste reize verre in het binnenland, die hij aldaar vóór zijn voor genomen terugkeer naar Europa had aanvaard. Zijn weduwet in Engeland woonachtig is een verwante van Mungo Parkwiens lot in een andere wereldstreek H. Mouhot thans heeft gedeeld. Heden Dingsdag heeft de gemeenteraad te 's Hage ver gadering gehouden, o. a. ter behandeling van 1°. het praead- vies op het adres van de heeren P. Varkevisser c. s., omtrent gasverlichting; 2°. het voorstel van Burgemeester en Wethou ders omtrent een adres van ingezetenen betreffende het geven van tooneelvoorstellingen en muziekale uitvoeringen op Zon dag; en 3°. het voorstel tot regeling der bezoldigingen van leeraren enz. van het stedelijk Gymnasium. Dit voorstel luidt als volgt: a. vasttestellen de navolgende bezoldigingen, als: 1°. voor elk der leeraars aangeduid sub. lett. a, b, c, cl, cj en li van art. 30 der verordening van den 19 Maart 1862 2500 'sjaars; 2°. voor elk der leeraars, aangeduid sub. lett. e en f 1200 'sjaar9; 3°. aan een bestuurder, ingevolge art. 41 der verordening 500 'sjaars; 4°. aan den bestuurder plaatsvervanger, zoo curatoren mogten besluiten gevolg te ge ven aan art. 40 der Verordening, een gelijke toelage van f 500 en zoo niet 250. - Deze voorstellen zijn met alge- meene stemmen aangenomen. Op Dingsdag 10 dezer zal aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur worden aanbesteed het inrigten der gemeente Nieuwpoort als vlugtplaats bij watersnood, door verhooging der afgegraven wallen, het 9loopem van een geraetselden boog en het bouwen van een steenen duiker. Als iets bijzonders deelt men mededat dezer dagen een per soon van 26 jaren bij den burgerlijken stand te Groningen aan gifte heeft gedaan dat hij zijn derde huwelijk wenscht aantegaan. Ten gevolge van het bedanken van Ds. J. W. D. Roëll te Terheyden is door den Kerkeraad der Herv. gemeente te Tilburg tot herder en leeraar beroepen Ds. P. E. H. Bodel Bienfait, pred. te Nieuwveen. Naar wij vernemen heeft de WelEerw. heer Ds. W. Hoe vers predikant te Leeuwardenhet op hem uitgebragt beroep tot herder en leeraar te 's Gravenhage aangenomen. Beroepen bij de Herv. gemeente te Vianen Ds. P. H. G. van Nahuys te ter Aa. Aangenomen het beroep naar Zetten en Andelst (cl. Nij megen) door Ds. F. P. L. C. van Lingenpred. te Broek op Langendijk.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2