N°. 698. Woensdag 4 Junij. Verkiezing voor een lid van de Tweede Hamer der Staten-Generaal in liet Kiesdistrict Leiden. l.lJiKSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 3 de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2£ u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgeus te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 ra., '9 namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 it. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoor weg-Telegraaf dagelijks van m. 89 ii. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgeus van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I. //Allerwege begint het verkiezingswerk wegens de aftre ding van de helft der leden van de Tweede Kamer in Sep tember aanstaande de aandacht te trekken. Op den tweeden Dingsdag in de maand Junij zullen de kiezers toch geroepen worden 37 leden van de Tweede Kamer te verkiezenwaar onder een buitengewoon opengevallen plaats. Het is een ge- wigtige vraag of het mandaat van hendie tot dusverre af gevaardigd waren, behoort te worden hernieuwd? Naar onze overtuiging is het noodigdie vraag wel te overwegen. Bij de wederoptreding van een liberaal Kabinet, na zoo vele jarenen bij den strijddie tusschen de partijen van vooruitgang en van stilstand nog steeds gevoerd wordt zullen de verkiezingen ongetwijfeld beteekenis hebben. In de tweede plaats zijn in de laatste jaren door alle rig- tingen vele grieven ingebragt tegen de wankelbare meerderheid in de Tweede Kamer. Eindelijk zijn onderscheidene mannen niet meer als vertegenwoordigers in 's lands vergaderzaal hetzij door de politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd, hetzij door de jongste verandering van Ministerie, die door nieuwe elementen behooren te worden vervangen, wier kennis en ta lenten de gapingen kunnen aanvullen. De meerderheid in den lande schijnt dan ook de overtuiging te koesterendat nieuwe en goede keuzen dringend noodzakelijk zijn. De Tweede Kamer der Staten-Generaal behoort toch te zijn zamengesteld uit hen, die onder de meest uitstekende van het Nederlandsche volk te tellen en daardoor minder toegankelijk zijn voor den esprit de clocher, maar die den moed en de talenten bezitten, om het geheel met ruimer blik te overzien en slechts het algemeen belang voor te staan." Met deze beschouwing kunnen we ons volkomen vereenigen wat den algemeenen geest der ophanden zijnde verkiezingen betreft. Wat het kiesdistrict Leiden in het bijzonder aangaat verdient wel behartiging wat een bij ons geheel onbekend Leidsel» kiezer-industrieel in het Weekblad de Nederlandsche Industrieel aanvoert: //Wij hebben nu eerstdaags de verkiezin gen te doen voor de uitvallende leden der Tweede Kamer. Daar nog veel meer dan in de Provinciale Staten is behoefte aan nieuwe personen. Bij een enkel overzigt van de naamlijst der leden zal het niemand ontgaan dat de Kamer bijna uit sluitend uit gegradueerden bestaat, die voor jaren een docto rale bul, een diploma van geleerdheid, zoo men wil, behaald hebben en waaronder er zijn waarop het vaderland en de we tenschap |fier moge zijn; doch wanneer men zoekt naar prac tical mannennaar personen die met het werkelijk maat schappelijk leven met eenig vak van volksvlijt van nabijik meen met de praktijk, bekend zijn, zal er hoogstens een enkel zijn aantewijzen. Daarom wenschte ik u uittenoodigen om bij herhaling en telkens nog weder de aandacht te vestigen op de hooge belangendie aan de leden der Staten-Generaal in han den zijn gegeven en op de dure pligt van alle industriëlen en van ieder ander kiezer, die niet met het uitbrengen zijner stem als staatsburger zoekt een partij te believenmaar naar- pligt en geweten zijn land en volk te dienen, in de eerste plaats om aan het kieswerk getrouw deel te nemen en in de tweede plaats om zijn keus te bepalen opdat is zijn stem alleen te geven aan zoodanige mannenvan wie hij wel ver zekerd is, dat zij een krachtige eigen nijverheid als de beste waarborg voor het algemeen welzijn en den stoffelijken vooruit gang des volks op hoogeren prijs stellendan de toepassing van leerstelsels, waarvoor men overal elders wijselijk terug deinst." Zulke beginselen komen in aanmerking bij de aanbevelingen die de bestaande kiesvereenigingen in het district Leiden zul len doenzulke en dergelijke overwegingen moeten de kiezers leiden tot een zelfstandige keuze; - vooral bij de uitgestrektheid van het distinct, dat behalve Leiden nog 25 gemeenten, in Rijnland gelegen, bevat, moet het op beginselen aankomen,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1