N°. 696. Maandag 2 Junij. A°. 1862. Verkiezing voor één lid der Provinciale Staten. V i- LEIDSCH DAGBLAD. Dete Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nem- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels f 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2| u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgeus te 7 u. 40 m.; smiddags te 11 u. 15 m'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 8—9 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10 2 uur. Be Oemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9-2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. II. De beide kiesvereenigingen die zich door een oranjeleus onderscheiden, hebben op nieuw Prof. Cock, ter vervulling van de plaats die Mr. Sikkel Groos verliet, aanbevolen eri die aanbeveling i9 van groote beteekenis. Immer9 is zij een openlijk démenti, een luide tegenspraak van de door ons aan gevoerde feitenen zou Prof. Cock zijn ingenomen met die tegenwoordige staatsinstellingen, ernstig, getrouw en ijverig in de waardeering der Provinciale wet en in de behartiging der Provinciale wet: een lid der Provinciale Staten, van wien naar de mate en gaven die hij bezit, billijk en rechtmatig niet meer kan worden geëischt. Bijaldien die veroordeeling van ons gevoelen, gelijk zij wordt opgevat en begrepen, met beknopte en bondige redenering was gestaafdwie weet welke radicale wijziging onze overtuiging had verkregen. Neen, de aanbeveling der bedoelde kiesvereenigingen is voor onze rond borstig uitgesproken meening la mort sans phrase, waaraan evenwel niet de beteekenis, die men veronderstellen kan, mag worden gehecht. De reden is meer eenvoudig. Men zegt: //Prof. Cock is een oud man, kan misschien die drie jaren van zittingwaarvoor hij be noemd wordt, nog leven, en wat zal men dien man, vermo gend en nog al weldadig, op zijn hoogen leeftijd nu grieven Zóó dacht men toch niet, toen in het vorig jaar de Kies- vereeniging Vaderland en Oranje den heer Bucaille van de aan beveling uitsloot, terwijl de overige aftredende leden van den Gemeenteraad op nieuw tot kandidaten werden gesteld. Dit eenige argument wordt aangevoerd en heeft jjalleen waarde voor hem, die met meer of minder gunstig gevolg, soms ook al niet zonder sarcastische opmerkingen de beurs van Prof. Cock tot een of ander protestantschmisschien ruimer voor een iet of wat kerkelijk rechtzinnig doel zagen openen, 't Was daarom niet kwaad gezien, om de kiesvereeniging Nederland en Qranje, die voor de gemeenteraads- en provinciale ver kiezingen niet uitermate zeer ijverde in den laatsten tijdom dat haar programma niet zoo geeerbiedigd wordtopteatooken en tot medewerking aantesporen ter bestrijding van een kan didaat, die door de kiesvereeniging Grondwet en Koning werd aanbevolen. De aanbeveling van Prof. Cock heeft du9 op zich zelf geen de minste waarde, maar verkrijgt die alleen van de omstandigheden. Prof. Cock bezit een overtuiging, die zijn tegenstanders eerbiedigen maar niet deeleu. Die zijn verkie zing aanbevelen vragen naar geen beginselen of overtuiging, maar letten op belang en toonen zich meêdoogend. De indi vidualiteit van Prof. Cock, in betrekking tot de taak diejjmen van hem eischt, blijft buiten rekening; 't is alleen bijzonder belang, niet het nut van het algemeen dat drijft, misschien ook wel een personele vete, die niet voor waarheid aannemen wilwat toch waarheid is. Niemand kan zeggen dat 0113 oor deel onjuist wasmen stemt veeleer toedat het gegrond is, maar. De uitslag dezer verkiezing is twijfelachtig en toch hoogst gewigtig. Prof. Cock zal in de schatting van ieder weldenkend mensch rijzen, wanneer hij bij onverhoopte benoeming met edele verontwaardiging de verzoeking afwijst, waarvoor de rijken dezer wereld blootstaan en die als een aanstoot en er gernis achter zich werpen. Wij hopen dat hij het voorbeeld zal volgen van een vroom Staatsman uit den ouden tijden met edele fierheid de benoeming afwijzende, tot hen die hem verkozen hebben richten zal de woorden die Daniel zijn koning toevoegde: //Heb uwe gaven voor u zeiven en geef uwe vereeringen aan een ander." Eerst nadat reeds deze beschouwing ter perse lag, zien wij, dat Prof Cock de kandidatuur heeft aangenomenen nu het bewijs heeft geleverddat het lidmaatschap der Provinciale Staten hem belang inboezemt, geen overbodige betrekking is en zich onbezwaard gevoelt, om afteleggen en getrouw nate- komen de eeden, die artikel 126 der Grondwet van hem vordert.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1