Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ne- derl. Leeuw den kapt. L. Mulder van den staf der infanterie^ den ridmeester-adj. A. O. H. baron Gansnebgenaamd Teng- nagel, van het 5de regt. dragonders en den ridmeester A. L. T. A. Grisart van den staf der cavallerie, adj. van den in specteur van het wapenvoorts tot adjt. ingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Neerl.- Indie de opzigters H. Wakkie en J. Dijkstra en bij het 1ste regt. inf. tot 2de luitenant-kwartiermeester den sergeant-majoor C. R. W. J. Menthensbij het 2de regt. inf. tot kapt.-kwar- tiermeester den lsten luitenant-kwartiermeester I. A. C. Flei- schacker, bij het 6de regt. inf. tot lste luitenant-kwartiermees ter den 2den luitenant-kwartiermeester Jhr. I. H. C. W. von Schmidt auf Altenstadtbij den staf der inf. tot lste luitenant kwartiermeester den 2deu luitenant-kwartiermeester A. A. Burg- dorfer en tot lste luit.-adm. van kleeding en wapening den 2den luit.-adm. van kleeding en wapening H. C. Lucas. Bij Koninklijk besluit is de paardenarts van de 3de kl. J. J. Postma, van het lste regement dragonders in zijn tegen woordige ancienneteit als adjunct-paardeuartsovergeplaatst bij het personeel der veterinaire dienst van het leger in Oost- Indie, en tot apotheker van de 3de klasse bij de geneeskun dige dienst der landmagt in Oost-Indie benoemd de heer G. K. Timmer, geboren te Arnhem. De reis van Z. M. was Dingsdag 11. niet uitermate gun stig door het regenachtige weder. De Koning kwam met het stoomjagt aan het veer te Hamsweert aan en bezigtigde de aanleg van de sluis- en kanaalwerken aldaar, onder geleide van de ingenieurs. De heer J. van Duine, burgemeester van Kapelle vergezelde Z. M. naar Kloetinge in hetzelfde rijtuig de aangeboden plaats innemende. Te Goes aangekomen voerde een luisterrijke stoet Z. M. naar het Stadhuis, alwaar een en ander werd bezigtigd terwijl Z. M. zich vervolgens begaf naar de Hervormde kerkde R. C. kerk en de cellulaire gevangenis. Op het Raadhuis teruggekeerdgebruikte de Koning een de jeuner ambulant in een zaal, die door de dames de Laat de Kanter voor hare rekening luisterrijk was gedecoreerd Het dejeuner was geleverd door den kastelein van het Yachtclubhuis te Rotterdam. Tegen half vier uur vertrok Z. M. naar Wol- phaartsdijkwaar het Koninklijk stoomjagt gereed lag, om tot nachtverblijf te strekken. Z. M. de Koning wordt heden avond van HD. reis naar de provincie Zeelandin deze residentie terug ver wacht. Naar men verzekert is de wet op het middelbaar onder wijs van den Raad van State bij den Minister van Binnen- landsche Zaken terug ontvangenzoodat de indiening van dit onderwerp zeer spoedig wordt tegemoet gezien. Dezer dagen heeft de Minister voor de Zaken der Her vormde Eeredienst afwijzend beschikt op het adres van de Leidsche ftervormde predikantenter bekoming eener verhoo ging van hunne bezoldiging uit 's Rijks schatkist. Naar men ons verzekert was de Minister wel geneigd een verhooging van f 150 'sjaars voor ieder predikant te verleenenbijaldien aan de predikanten meer zekerheid dan thans bestaat gegeven werd voor het genot van f 200 'sjaars uit de kerkekas der gemeente. Aangezien dat genot niet voldoende was gewaar borgd, gelijk het thans vrij wisselvallig en onzeker ismeende de Minister bezwaar te moeten maken door den bijstand van het Rijk aanleiding te geven, dat de gemeente zich geheel onttrekt. Naar men verneemt, is het wetsontwerp betrekkelijk de zetels der rechterlijke collegiende tractementen enz., dat tot uitvoering strekken moet van de nieuwe rechterlijke inrigting, reeds bij den Raad van State aanhangig, zoodat men de aan bieding van die voordragt aan de Staten-Generaal reeds na het tegenwoordig reces van de Tweede Kamer kan te ge- moet zien. Volgens een advertentie in het Handelsblad voorkomende, zou de heer Mr. J. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt ver zocht hebben bij de verkiezing van een lid der Tweede Ka mer voor het hoofdkiesdistrict Zwolle niet meer in aanmer king te komen. In de zitting van de Arrondissements Rechtbank te Utrecht van Woensdag heeft het Openbaar Ministerie in zake den heer de Heus tegen die stad geconcludeerd tot ontzegging- van den eisch, met veroordeeling in de kosten. De Rechtbank zal den lSden Junij e. k. uitspraak doen. De Onderkoning van Egypte zal in de volgende week uit Parijs naar Belgie en Holland vertrekken, voornamelijk Amsterdam een bezoek geven en na eenige dagen te Londen vertoefd te hebben naar Frankrijk terugkeeren. Z. M. de Koning van Hannover heeft zijn consul te Rotterdamde heer G. A. Faucheybenoemd tot ridder der Guelphen orde 4de klasse. Bij het eerstdaags te Rotterdam verwacht wordende Ja- pausch gezantschap zal de dienstdoende schutterij dier stad zich onder de wapenen bevinden en zal dien dag uit Gouda tegenwoordig zijn het 4de bat. van het 4de reg. inf., welk bataillon na het vertrek van het gezantschap naar de resi dentie, naar Gouda terugkeeren. Het berigt, door ons overgenomen, betreffende de on derlinge assurantie-maatschappij van de heeren de Jong en Co. was niet geheel juist. De f 8,13 per mille wordt alleen be taald voor het tweede onderdeel waarin vallen de heerenhui zen in voorstedendorpenvlekken en ten platten lande zoodat het eerste onderdeel (de huizen in de steden) en het derde onderdeel (de boerderijen) niet in die brandschade zul- en betalen. Dingsdag morgen had te Arnhem het volgende curieuse voorval plaats: iemand vervoegde zich in grooten haast en hevig ontsteld aan het bureau van politie om adsistentie, daarbij op een toon van diepe wanhoop te kennen gevende dat een lid zijner familie plotseling in erge mate krankzinnig was ge worden. Op de vraag, welke hulp men dan verlangde, werd verzocht den patient naar het ziekenhuis te doen brengenen beloofde hij zelf het rijtuig te zullen gaan bestellen op de vraag, bij welken koetsier dit genomen moest worden. Naauwelijks zullen de politie-agenten echter vertrekkenof de man keert terug en verzoekt beleefdelijkdie liedenom geen opzien te baren, in burgerkleeding te zenden; ook dit werd toegestaanen daar gekomen wordt de verzoeker zelf weggebragt, want deze en geen ander was de patient. De Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Utrecht heeft een hoogst merkwaardig besluit genomen door aftewijzen het verzoek van bestuurderen van het Nederlandsche Zendelinggenootschap te Rotterdamom //als naar gewoonte" ten behoeve van die instelling een pinkstercollecte bij de open bare godsdienstoefeningen te houden. Naar het oordeel van den Kerkeraad draagt die instelling niet in voldoende mate een specifiek christelijk karakter, en dat oordeel is de hoofdgrond van het genomen besluit; een voorname grond lag ook in het bestaan van een Utrechtsche Zending-Vereeniging die hare geboorte verschuldigd is aan het oordeel, dat de hoofdgrond van het besluit uitmaakt. Maar vooral is merkwaardig den moed van een kerkeraad, om op positive gronden een besluit te nemen, dat indruischt tegen de heerschende gewoonte en in strijd komt met overheerschende beginselen. Door den Kerkeraad der Hervormde gemeente te Maas sluis is uit het bestaande drietal predikanten beroepen Ds. J. A. P. Ris Lambers, thans te IJsselmuiden. De wetenschap in het algemeende Leidsche Hoogeschool in het bijzonder leed weder een groot verlies door het over lijden van den hoogleeraar J. G. Hulleman. Een ziekte, die voor zijn behoud deed vreezenopenbaarde zich niet lang ge leden maar nam zoo snel toedat hij in den leeftijd van 47 jaren te Utrecht, ten huize van zijn ouders, werwaarts hij voor eenige dagen zich begaf, ontsliep. De faculteit der be spiegelende wijsbegeerte en letteren zal nog lang dat verlies gevoelen. De overledene was zeer geacht en had vele vrienden. Wij vernemen, dat dezer dagen door den aannemer van het onderhoud der plantsoenen dezer gemeente, die tevens als buitengewoon politie-beambte bevoegd is, om politie-overtre- dingen te constateren, op het plantsoen aan de Hoogewoerds- poort is aangehaald een jongendie bezig was het bloem- en heestergewas te schenden. Daartegen is bij de Algemeene Po litieverordening straf bedreigd en uit dien hoofde is van de daad door dien jongen bedreven eu door het wel overlegen

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2