N°. 695. Zaturdag 31 Mei. A°. J 862. - Verkiezing voor één lid der Proviciale Staten. Wederom worden de kiesgerechtigden naar de stembus ge roepen tot verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Mr. N. Sikkel Groos, die tot Julij 1865 zitting had, heeft zijn ontslag genomen, om redenen, die wel niet geopenbaard, maar toch ligt te vermoeden zijn. Steeds ijverig lid en in beginselen vereenigd met onze tegenwoordige staatsinstellingenzijn het gewis de physieke omstandigheden geweest die in den laatsten tijd zijne trouwe opkomst en ijve rige deelneming, tot behartiging der gewestelijke aangelegen heden verhinderden en het besluit, dat hij nam, heeft aanspraak op lof; al is het dat men de oorzaak daarvan betreurt. Hij is een wijs mandie voor en aleer de publieke opinie zich daar over uitlaat, bij tijds het belang inziet, om zijn plaats inte- ruimen aan een ander, wanneer hij de overtuiging heeft ver kregen dat daarmede het doel beter kan bereikt worden. In waarheidMr. N, Sikkel Groos heeft wel een voorbeeld ge geven, dat meer navolging in verschillende betrekkingen ver dient. Dwaze eigenwaan en blinde zelfverheffing mogen ons diets makendat klimmende jaren en toenemende ligchaams- gebrekeu geen beletsels opleveren voor de trouwe en ijverige waarneming onzer taak; die zich zelve kent, zal dit veroor- deelen. Een aanbeveling van een nieuwen kandidaat liet zich wachten die van Mr. Samuel Tak heeft ons niet verrast. Het groot aantal stemmen bij de eerste verkiezing op hem uitgebragt nadat eenige kiezers en niet eene der erkende kiesverenigin gen hem, en nog bijna ter elfder ure, tot kandidaat hadden gesteld, waarborgt hem eene meerderheid bij de ophanden zijnde verkiezing, die zijne benoeming beslist. Reeds is vroeger iets gezegd, wat tot aanbeveling van Mr. Samuel Tak strekt. On afhankelijk zich in de maatschappij kunnende bewegenmaar ook die onafhankelijkheid in zijne handelingen openbarende, verkrijgen zijne bekwaamheid en geschiktheid daardoor meerder waarde. Zijne benoeming zou daarbij eene vergoeding zijn, die zijne medeburgers hem gavenvoor de miskenning van zijne dienstendie hij jaren lang aan de arrondisseraents-recht- bank betoonde. Steeds gereed om van die diensten gebruik te maken als, om welke reden dan ook, een stoel tijdelijk ledig stond, was men minder gereed, om die trouwe en belanglooze hulp te erkennentoen een plaats opengevallen was en vervuld moest worden. Die grief is in het openbaar genoemd en aan zulk soort van grieven wordt wel eens meer bij verkiezingen genoegdoening verschaft. Of zeggen we te veel? dan wijzen we op de aanbeveling van een tweeden kandidaat. Die meent, dat we door onedele beginselen en laaghartige bedoelingen werden gedreventoen wij de herkiezing van Prof. Cock ontraden hebbenbedriegt zich zeer en doet onrecht. Wij weten het, dat al wat we aanvoerden tot staving van onze meening, weerklank vond in de consciëntie van Prof. Cock. Van zijne ongeschiktheid, om langer de betrekking van lid der Provinciale Staten waartenemenzal hij wel het meest overtuigd zijn en het besluitdat Mr. N. Sikkel Groos nam was wel in staat hem in dat gevoelen te versterken. Dat bij de laatste verkiezing nog 146 stemmen op Prof. Cock zijn uitgebragtzal hij zelf wel op eene eigenaardige sarcastische wijze hebben uitgelegd en verklaardmaar nooit tot eer van de stemmers. Had Prof. Cock vooraf zich verklaard, dat hij de benoeming op hem uitgebragtzou aannemenzoodat de kiesvereenigingen daarvan den kiezers verzekering geven konden er was in dat geval minder bezwaar, om dat bij de vernieuwde aanvaarding van den last mogt gerekend worden op een ver- sche en krachtige ijver voor de Provinciale belangenovereen komstig de letter en den geest der Provinciale wet. Nu die onzekerheid bestaat en blijft bestaan zal men ons niet ten kwade duiden, dat de vernieuwde aanbeveling van Prof. Cock ons zeer bevreemde en de kiesvereenigingenvan wie deze aanbe veling uitgaat, een onbegrijpelijke poging wagen. LE1DSGH Der.e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nem- mers Vijf Cents. Priji der Advertentiën1-6 regels f 0.75 Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zogelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam eu Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2} u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingeu aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 ra.; 'smiddags te 11 u. 15 ra., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-TelegraaF. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage .Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. Be Gemeente- Architect is t» spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. I.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1