Buitenlandsch Nieuws. aich begeven naar Vlissingenom met het Koninklijk stoom- jagt naar de overzijde te worden vervoerd. Vervolgens zette Z. M. de togt voort over Biervliet en kwam te half elf ure te IJzendijke aanwaar een groote triomfwagen, met een aan tal meisjes in het wit gekleed bezet, het koninklijk rijtuig- volgde. Z. M. gebruikte een déjeuner ten huize van den Wet houder Benteyn en ontving aldaar den gouverneur van Oost-Vlaanderen. Ten 11 uur vertrok Z. M. over Waterlands kerkje en Aardenburg naar Sluis en bezocht aldaar de kant werkschool, staande onder de bescherming van H. M. de Ko- ningiu. De gouverneur van West-Vlaanderen en de Belgische generaal-kommandant der 1ste territoriale-divisie maakten aldaar bij Z. M. hunne opwachting, waarna Z. M. deel nam aan het dejeuner dinatoir op het Stadhuis, bij welke gelegen heid den kapt.-adjud. Schraver, van het 2de reg. inf., een bij zonder blijk van 's Konings welgevallen ontving. Van Sluis vertrok Z. M. naar Oostburg en over Schoondijke naar Bres- kens, waar het Koninklijke Jagt gereed lag en enkele gaz- illuminatien een treffende vertooning maakten. Te Vlissingen aangekomen, vond Z. M. de stad prachtig geïllumineerd en evenzoo Middelburg, waar de Koning de stad rondreed en herhaaldelijk zijn gevoeligheid betuigde over het schoone het grootsche en het treffende van de verlichting. Zondag voormiddag heeft Z. M. de godsdienstoefening bij gewoond onder het gehoor van Ds. F. Sibmacher Zijnen, die een preek hield over de woordenwaar de geest des Heeren is daar is vrijheid. (2 Cor. III: 17b.) Daarop vertrok Z. M. naar Veere en na aldaar het merkwaardige te hebben bezigtigd over Vrouwen polder en de Oranjezon naar het buitenverblijf van Mr. de Jonge van Ellemeet, alwaar 150 familien uit alle standen der maatschappij op uitnoodiging van den gastheer zich hadden vereenigd en Z. M. gebruik maakte van het hem door dien lieer aangeboden dejeuner. Na afloop daarvan begaf Z. M. zich naar Domburg en keerde over Oost-Kapelle, Se- rooskerke en St. Laurens naar Middelburg terug, waar de Com missaris des Konings Z. M. weder een diner aanbood. In verschillende kiesdistricten worden voor de Tweede Kamer bij de aanstaande verkiezingen nieuwe kandidaten ge noemd, zoo als: in het kiesdistrict Haarlem de oud-minister Mr. F. A. baron van Hall en J. van der Breggenin het district Utrecht de oud-minister van Heemstra en in het dis trict Middelburg de oud-minister van Tets van Goudriaan en het vroegere lid der Tweede Kamer Mr. G. A. Fokker. De Gemeenteraad van Arnhem heeft onder den titel van Verhuismeester een ambtenaar benoemd tegen een bezoldiging- van 300 'sjaars, die bepaaldelijk belast is met en verant woordelijk voor het trouw bijhouden der bevolkingsregisters. Het Gemeentebestuur van Enschedé schijnt het plan te hebben opgegeven om alle perceelen te onteigenenmaar zal slechts enkele perceelen aankoopen ten einde aan de straten een meer regelmatigen vorm te geven. Naar men verneemt, wordt met. den heer Loef, ont vanger der registratie te Enschedé, onderhandeld, om hem tot Burgemeester dier plaats te benoemen, welke betrekking hij gelijktijdig met die van ontvanger zou bekleeden. Een ooggetuige deelt mededat bij een bezoek aan de afgebrande stad Enschedé een der eerste zaken, die hem in het oog vielen waren tenten voor welke een hooge staak geplaatst was, waaraan een bord met het opschrift: //tapperij." Droevig teeken voorwaar van den toestand der bevolking en den wei nig heilzamen indruk, dien de brand op hen gemaakt heeft, maar tevens ook schandelijk voor een bestuur, dat de lands- tenten der troepen, voor de huisvesting van hulpbehoevenden geschonken, tot zulke doeleinden laat gebruiken. De schade door de onderlinge brandwaarborg-maatschappij van de heeren de Jong en C°. te Amsterdam, bij den brand te Enschedé geleden, bedraagt aan gebouwen 1,051,625, aan koopmansgoederen 445,575 en aan meubilair 307,200 te zameu 1,804,395. Ten gevolge daarvan wordt aan de deelhebbers een buitengewone omslag opgelegd berekend naai de gewone klasse van iedere duizend gulden der verwaarborgde som voor gebouwen 8, J 3voor koopmansgoederen 3,50 en voor meubelen 1,88. Uit Leeuwarden wordt berigtdat de generaal majoor Happé, bevelhebber in de zesde militaire afdeeling, naar 's Hage opontboden is, naar men vermoedt, in verband met zijn aan staande benoeming tot komraandant van het leger in O. Indie. Uit de acte van beschuldiging tegen den scheepsmakelaar Smith te Vlissingen opgemaakt blijkt o. a., dat hij zijn dien sten aangeboden hebbende tot redding van een schip met zijn lading, dat op de banken bij Breskens was gedreven, een rekening inleverde ten bedrage van 16919, als avarijreke- ning, behalve hetgeen hij reeds als belooning verkreeg, vol gens overeenkomst beloopende f 5000 benevens 2 pCt. van de opbrengst der verkochte lading. Deze hooge rekening is gestaafd door kwitantien die gebleken zijn valsche handtee- keningen te dragen of in blanco te zijn geteekend, terwijl de leveranciers in den waan werden gebragt, dat een kleine som zou worden ingevuld, terwijl echter een grooter bedrag daarin werd gezet. De beschuldiging loopt over 15 vervalschingen in geschriften. Vrijdag namiddag te 4 ure is de Zaagmolen op den buitensingel bij de Willemspoort te Amsterdam in brand geraakt, en, in weerwil van de werking van een 9-tal brandspuiten, bin nen een uur in den asch gelegd. Te Hulst heeft de eerwaarde heer A. Hecke R. C. pries ter en pastoor zijn 50jarige dienst als geestelijke met pleg- tigheid gevierd. De stad was geïllumineerd en in optogt werd de jubilaris naar het locaal geleid, waar men hem een diner aanboodterwijl de bisschop van Breda hem een gouden be ker schonk. Uit het bestaande drietal is den 21sten dezer tot pre dikant bij de Hervormde gemeente te Blankenham (Overijssel) beroepen de heer P. Sinninghe Damsté, kandidaat bij het prov. kerkbestuur van Friesland. Te Langezwaag (Friesland) is tot predikant benoemd in daarop beroepen de heer N. C. Balsem, kandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland en hulpprediker te Dordrecht. Ds. H. de Jager te Eemnes-buiten heeft het beroep naai de Herv. gemeente te Brielle aangenomen. De algemeene scbaalcollecte heden Maandag hier ter stede gehouden ten voordeele van de noodlijdenden door den brand te Enschedé, heeft opgebragt. de som van f 3334,65. Bij de commissie was reeds in giften ontvangen 2240,755. De Thermometer van Fahrenheit teekcnde alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 58°. Zondag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 61°, te 12 uur 63°, 's namiddags te 2 uur 65°. te 5 uur 62°. te 8 uur 58°, te 10 uur 54°. Maandag morgen te 5 uur 45° te 8 uur 61°, te 12 uur 67°, 's namiddags te 2 uur 68°, te 4 uur 64°, Het Duitsche Committé te Napels, waartoe ook de con suls van Bremen en Oldenburg en de Zwitsersche consul-ge neraal behooren hebben eene oproeping voor bijdragen gedaan tot het stichten van een Evangelische kerk te Napelsnaardien de tegenwoordige Italiaansche Regering aan de Prolestanten vergund heeft hun openbare eeredienst, onder de bescherming der wet, uitteoefenen. Nog onder Frans II was de ongeveer 700 zielen sterke Duitsch-Fransche Protestantsche gemeente aldaar zelfs niet geduld, maar eenvoudig geignoreerd. Voor den kerkbouw zullen ongeveer 40,000 daalders benoodigd zijn. De gewezen Koning van Napels Frans II is van de kinderziekte hersteld. Men deelt mede, dat hij niet alleenzijn staatslieden en hofbeambten in dienst heeft gehoudenmaar ook de beulen van Napels en Polermo, die altijd te Rome zijn en geregeld hunne bezoldiging op het Quirinaal ontvangen. Dr. Czernanski, oud-professor in de kruidkundezoölogie en geognosie bij de academie van Lemberg, is den 15den Mei vermoord door een zijner oude schoolmakkers, zekeren Bry- linskidie gekomen was om geld van hem te leenen. Op de weigering van den hoogleeraar bragt Brylinski hem met een bijl, welke hij onder zijn kleederen verborgen hield, drie slagen toe, daarna sneed hij zichzelven met een scheermes den hals af. De Koningin van Engeland heeft 222 toegangskaarten tot de internationale tentoonstelling, a een halve kroon, ge-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2